Shadow Of The Tomb Raider ile Lara, önceki oyunda olduğu gibi yola Jonah’la devam ediyor. Babasının ölümünün ardındaki gizemi aydınlatmak adına Maya ganimetlerinden The Key of Chak Chel’in peşine düşüyor ve soluğu Güney Amerika’da alıyor. Tek zorluk doğa koşulları değil elbette. Pedro Dominguez liderliğindeki #Trinity yine Lara’nın peşinde. Aslında klasik #TombRaider hikaye kurgusu, özel bir şey yok… Oyunda 4 farklı zorluk seçeneği ve 3 farklı alt seçenek var. Yani dilerseniz kapışma zorluğunu, keşif zorluğunu ve bulmaca zorluğunu ayarlıyorsunuz. Oyuncunun kendini sınaması için de güzel bir özellik olmuş.

Teknik olaraksa; grafikler bir önceki seriden çok farklı değil ancak iyileştirmeler var. Sesler, dublajlar ve müzikler epey iyi. Ama asıl dikkat çeken oyunun içindeki detaylar. Tabancaların yanı sıra birçok yeni silah var. Oyunu oynayanların favorisi ok ve yay zira düşmanları sessizce ortadan kaldırmanın en etkili yolu. Ancak oyunda ilerledikçe pompalı ve makinalı tüfekler de açılıyor. Tercih oyuncunun. Ayrıca kamp alanlarına vararak karakterin yeteneklerini geliştirebiliyorsunuz. Daha iyi tırmanabilme, bir şahin gibi kesin görüş yeteneği kazanma, su altında daha fazla nefes tutabilme gibi kabiliyetler… Çevredeki şifalı ot, ağaç dalları ve çeşitli eski objeler toplayarak ortaya yeni ekipmanlar çıkarabiliyorsunuz. Ok ve sağlık paketi gibi. Lara varsa bulmaca da var. Bazı eski yazıtları araştırarak hikayeye yeni detaylar katma şansınız var. Oyunda ufak tefek gizli bölmeler keşfedebilir ve yan görevleri de tamamlayabilirsiniz. Vahşi Lara’nın hikayesini tamamlamak isteyenler mutlaka oynamalı.

KUTU LARA’YLA OYNAYABİLİRSİNİZ

Nostaljiyi sevenler düşünülerek çok güzel bir özellik eklenmiş. 1996’dan bugüne çıkan tüm Lara Croft modellerini seçip oyuna onunla devam edebiliyorsunuz. Favorinizi unuttuysanız yan sayfadaki zaman tüneli haberimizden bir model seçebilirsiniz. Kıyafet seçeneği de epey geniş ancak bu gibi detaylar kimi oyun eleştirmenler tarafından göz boyamak olarak nitelendiriliyor. “Oyuna bu kadar kafa yorsaydılar” diyorlar. Ancak oyun karakterlerini kişiselleştirme eğilimi artık çok popüler. Yapmasalar daha fena!

58 MİLYON Oyun serisi şimdiye kadar 58 milyondan fazla kopya sattı.