Arda AŞIK

Kimi şehirler vardır, günler bir yana dursun, yıllar geçirseniz hep bir şeyler ukte kalır. Zaman yetmez, görülmemiş yerler illa vardır. Her şeye rağmen şehrin ana hatlarını tek güne sığdırabilirsiniz…

09:00

Verin sırtınızı şehrin kalbinin attığı meydan Plaça de Catalunya’ya başlayın La Rambla’dan doğuya inmeye. Birkaç dakika yürüdükten sonra sola sapın, yerellerin arasından geçip Barselona Katedrali’nin önüne varacaksınız.13’üncü yüzyılda yapımına başlanıp anca 20’nci yüzyılda son bulan katedral, şehrin en önemli dini yapısı. Şehri ilk kez ziyaret edenlerin Sagrada Familia’yla karıştırması boşa değil. Barri Gotic’te, #Barselona’nın en görülesi yeri Plaça Reial’e uğrayın. Cennetten bir avluyu andıran, palmiyelerin gölgesindeki bu meydanın ortasında bir havuz, kenarlarındaysa kafe ve restoranlar var. Karnınız acıktıysa buradaki mekanlar elbette iyi birer alternatif ancak en egzotik alternatif sayılmaz.

12:00

La Rambla’ya tekrar bağlanın, yolun karşı tarafında bir pazar göreceksiniz. Pazar günleri kapalı olan Mercat de la Boqueria, gurme balık restoranları, envai çeşit şarküteri ürünleri, tatlıları, sokak lezzetleri ve #vegan seçenekleriyle ziyaretçilerine gastronomik bir şölen yaşatıyor. Taze limonlu ve acı soslu çiğ istiridye yemeden bu pazardan çıkmayın ama tatlıya yer bırakmayı unutmayın. Şehrin en iyi dondurmacısı Gelaaati di Marco’nun mojitolu dondurmasıyla deniz havası almak için Barceloneta’nın yolunu artık tutabilirsiniz. Caddede doğu yönünde ilerleyin, yolun sonunda 60 metre yüksekliğindeki Columbus Monument’i göreceksiniz. Sağınızda deniz müzesi Museu Marítim de Barcelona olacak, uğrayıp uğramamak size kalmış.

14:00

Dev anıtın solundan kıyı şeridini takip edin. Ara sokaklara baktığınızda, balkonlarda sarı mavili bayrak görürseniz, işte burası #Barceloneta Metropol’ün kargaşasında yerel havanın tadını burada çıkarın ama fazla kaptırmayın, öyle ya zaman daralıyor.

17:00

Paris’teki ruh ikizinin bir benzeri Triomf Kemeri’nin altından geçin. George Orwell’in “Dünyanın en çirkin yapılarından biri” demekte ne kadar haksız olduğunu anlamak için, Antoni #Gaudi’nin bitmeyen eseri, şehrin simgesi Sagrada Familia’yı ziyaret edin. Passeig de Gràcia üzerinden mimarın yarattığı bir diğer harika Casa Batlló’ya bakın. Geziyi diğer iki şaheseri Park Güell ve Güell Sarayı’yla sonlandırın.

19:00

Plaça Reial’e geri dönün zira lezzet bakımından burası doğru adres. MariscCo Paella Restaurant’ta deniz ürünleri ve kaliteli şarap eşliğinde geceye lezzetli bir kapanış yapabilirsiniz.

Bir de bonus