Düzenlendiği şehri kucaklayan, günlere yayılan müzik etkinliklerine bayılıyoruz. Onlardan biri de 15 güne yayılan Red Bull Music Festival Istanbul! Bu yıl 1-15 Ekim tarihlerinde düzenlenecek festivalin detayları açıklandı.

Festivalin 5 konseptinin ilk sırasında yer 3 Ekim’de gerçekleşecek Alpha Beat Night var. Bu gecede rap ve dans müziğinin harmanlamasıyla oluşan Ganalı müzisyen Ata Kak ve Ammar 808, Undomondo modern Afrika ezgileriyle sahnede olacak. Ortaköy Feriye’de gerçekleşecek gecede Boğaz manzarası ve yerli-yabancı şarkılarla Afrika müziğini dinlerken yerinizde duramayacaksınız!

İkinci konsept gecesinde ise Aposynthesis Night. Ambient noise ve synth müziğini şekillendiren Demdike Stare, sahneyi Michael England’la paylaşacak. Synthesizer müziğini iliklerinize kadar hisseedeceğiniz bir gece olacak, şimdiden hazır olun. Daha bitmedi. Görsel ve işitsel muhteşem performanslara şahit olacağınız konseptin diğer etkinliği 4 Ekim’de Beşiktaş Deniz Müzesi’nde gerçekleştirilecek.

KONSER, SERGi, ATÖLYE

Hip-hop müziğinin efsane isimlerini bir araya getiren üçüncü konsept Kardeşler Gecesi, Berlin ile İstanbul arasında bir müzik köprüsü kuracak. Türkçe rap denilince akla gelen başarılı rap müzisyen Ceza, hem Cartel hem de sonrasında yaptığı üretimlerle müzikseverlerin beğenisini kazanan Kabus Kerim ve Almanya’da yaşayan flow üstadı Türk MC Defkhan, ana akımdaki sınırları trap’le yıkan Baneva gibi isimlerde hip-hopseverleri coşturacak. 15 yılı aşkın süredir İstanbul’un hip-hop sahnesinin aranan ismi eski adıyla DJ Hırs yeni adıyla DJ Big Poppa’da yer alacak. Gece sürprizsiz olur mu, olmaz! 5 Ekim günü düzenlenecek konserde iç içe geçen iki kültürün harmanlanmasının yanı sıra sürpriz isimler de sahnede olacak.

Vogue kültürüyle dinleyicilere şenlik yaratmak üzere, 11 Ekim’de Moda Sahnesi’nde sanat kolektifi iş birliğiyle düzenlenen Ballroom Night, Brezilya LBTİ+Q bireylerinin en üretken isimlerinden Linn da Quebrada ve son dönemin öne çıkan Amsterdam çıkışlı DJ ve prodüktörlerinden Lyzza gibi isimler de geceyi canlandırmaya gelecek. Voguing kültürünün sevilen isimlerinden Will Ninja önderliğindeki dansçılardan oluşan House of Ninja gelenleri dansa doyuracak. DJ Kübra Uzun’un vokal performansına tanık olunan gecede ayrıca makyaj, stil ve dansın ilhamla bir araya geldiği Cake Mosque ve Dudakların Cengi sahnede olacak.

Geldik konseptlerin arasında enerjik daha doğrusu voltajı yüksek olan konsepte: Futurave Night! Uyarmadı demeyin bu gece için önceden bol bol vitamin takviyesi yapın deriz, zira yerinizde duramayacağınız isimler geliyor. 12 Ekim’de Volkswagen Arena’da gerçekleşecek olan Futurave Night, iki ayrı sahneye ev sahipliği yapacak. Elektronik dans müziği sevenleri görsel bir rave partisi bekliyor olacak. Dasha Rush’un tekno ritimleri, Afro-deutsche’nin etnik şarkıları ve deneysel melodileriyle tanınan Konx-Om-Pax sizleri bekliyor olacak. Londra bass müzik sahnesinin öncülerinden Kode9, Berghain’deki setleriyle tanınan Function, Shanti Celeste, Golem, Fluctuosa ve Dasha Rush da festivalde olacak. Festivalin ev sahibesi Red Bull Music House of Music, Akaretler 37-39 adresinde 15 gün boyunca atölyeler, söyleşiler ve karma fotoğraf sergisine yer verecek.