Fatih GÜÇLÜ

İnternet hızının gelişmesiyle tüketim alışkanlıklarımız değişiklikler göstermeye başladı. 10 yıl öncesine kadar internet üzerinden kredi kartlarımızla alışveriş yaptığımızda kapımıza bazı adamların gelip ailemizi rehin alıp bizden fidye isteyeceği korkusuyla yaşıyorduk. Günümüzdeyse kredi kartlarla milyonlarca alışveriş işlemi yapıyoruz. İnternete olan bu güvenimizle stream servisleri de hayatımızda büyük bir yer kapladı. Peki nedir stream servisi?

 

Bugün birçoğumuzun müzik dinlemek için kullandığı Spotify ya da film ve dizileri takip etmek için kullandığı Netflix birer stream servisi. Kullanıcılar para ödeyerek fiziksel bir ürün almak yerine, internet bağlantısı üzerinden bu ürünleri kiralıyor. Spotify’a verdiğimiz aylık üyelik ücreti sayesinde milyonlarca farklı müziğe ve sanatçıya ulaşabiliyoruz ama bunlara sahip değiliz. Sadece kullanım haklarını kiralıyoruz. Bu tür hizmetler ortaya çıktığında pek çok ticari işletmenin saçma bulmuştu. Fakat bugün Netflix, Spotify ya da blutv gibi oluşumlar hepimizin cebinde. İşte tam da burada Google daha fazla ne stream edebiliriz diye düşünürken olay Google Stadia’ya geldi. Stadia bize yeni bir alan sunuyor; oyun steam’i.

KONSOLLARI UNUTUN

Google, Stadia üzerinden internet bağlantısı olan her ekrana artık oyun stream etmeye başlayacak. Bunun için kullanacağınız ekipmanın herhangi bir özelliği olmasına gerek yok. İster cep telefonu ekranı olsun ister televizyon ekranı. İnternete bağlantı sağlaması tek aranan özellik. Hatta eski tüplü televizyonunuza bir şekilde internet bağlantısı sağlarsanız, orada bile bütün oyunları oynamanız mümkün! Bu sistemde oyunları kendi donanımız üzerinden oynamıyorsunuz. Google sunucuları üzerinde yüklü olan oyunları ekranınızda stream ederek oynuyorsunuz. Bu oyun konsollarının ve uçuk fiyatlara varan oyun bilgisayarlarının sonu mu? Şimdilik bunun demek için çok erken ama teoride görünen durum bu. İsterseniz tek ekipman olarak Stadia Controller alabilirsiniz. Ülkemizde daha çok joystick ya da ‘kol’ olarak bilinen bu ekipmanla ekranın karşısına geçip dilediğiniz oyuna giriş yapabilirsiniz.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

ایستگاه بازی ایران ⚠️ Psiran (@ps4iran)’in paylaştığı bir gönderi ()

Stadia ile oyun oynarken bir yandan da YouTube üzerinden yayın yapabilmektesiniz. Bunun yanında oyuncuların en fazla heyecanlandığı durum belki de her oyuna dilediğimiz yerden katılabilmemiz. Diyelim ki ben bir oyun oynuyorum ve bir yandan da yayın yapıyorum. Oynadığım oyunda takıldığım, geçemediğim bir yerde yayınımı izleyenlerden yardım isteyebilirim. “Kanka şurayı geçsene” demenin modern yolu özetle. Bunun yanında online modu destekleyen oyunlarda ise server kurmadan ağ bağlantılarıyla uğraşmadan istediğim yayıncının istediğimiz oyununa dahil olmak da mümkün. Bu elbette oyuncuların izin verdiği sürece gerçekleşebilecek. Siz oyun oynarken kimse sizin oyununuza dalıp zerg rush yapmaz korkacak bir şey yok. Bunun yanında bir başka özellik de insanların oyunları bıraktığı yerden oyunu alıp kendiniz devam ettirebilmeniz.

Oyuncuların çoğu zaman başına gelen bir durumdur. Oyuna başlarsınız her şey güzeldir. Grafikler, hikaye, müzikler hepsi şahanedir ama bazen olmaz… bir şekilde oyuna devam edemezsiniz ve o oyun bilgisayarınızda sürünür durur ve bir türlü tekrar başlayıp bitiremezsiniz. Bir yandan da konunun nereye gittiği, hikayenin nereye bağlandığı için içinizi yemektedir. İşte bu tarz durumlarda normalde YouTube üzerinden gameplay videolarına izler ya da doğrudan oyunun sonuna göz atabilmekteyiz. Artık bunların yerine oyunun sadece istediğimiz kritik yerlerini oynayabilir ve sinematiklerin gireceği alanları kendimiz geçerek yarıda bıraktığımız maceramızı tamamlayabiliriz.

TAMAM GÜZEL DE NASIL OLACAK BU İŞ?

Şimdi yazının bu noktasına kadar ağzının suyu akan, yataklarda takla atan oyuncular olduğunu tahmin edebiliyorum. Sonuçta sistem toplamanın çok pahalı bir hobi olduğu zamanlardayız. Artık böyle bir dert olmadığı için herkes, her istediği oyuna bodoslama dalabilecek de biz ülke olarak dalabilecek miyiz? Öncelikle Stadia, 15 Kasım’da 15 ülkede faaliyet göstererek yayın hayatına başlayacak. Sonra diğer ülkelere yayılarak ilerlemeyi planlıyor. Türkiye bu yayılım dalgasında ne yazık ki son ülkeler planlamasında yer alıyor. Sorun internet altyapımız ve de hızımız.

Stadia’dan 720p görüntü kalitesinde yararlanmak isteyen bir oyuncu için stabil 10MB bir internet hızı yeterli. 1080p görüntü kalitesi 60 FPS oyun deneyimi ve 5.1 Surround ses isterseniz -ki oyun da böyle oynanır zaten- bu durumda 20MB internet hızınız olması gerekmekte. “4K oyun oynayayım, karakterim zıplarken benden koltuktan koltuğa atlayayım” derseniz 35MB internet hızına da sahip olmanız lazım.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

B/R Gaming (@brgaming)’in paylaştığı bir gönderi ()

UCUZA EFSANE OYUN

İşte bu internet hızları ne yazık ki ülkemizde çok bulup da ulaşabildiğimiz güzellikler değil. Bunun yanında artık her ne kadar adil kullanım kotası kalktı dense de firmaların başka isimler altında aynı sistemi devam ettirmesi de cabası. Sonuçta bu oyunlar sizin sisteminizde yüklü olmadığı için YouTube videosu izler gibi durmadan yüklemeniz gerekmekte. Bu nedenlerle şu an için bize gelmesi 2021 tarihini bulacak gibi duruyor. Fiyatıysa aylık 9,99$ olarak açıklanan hizmet ülkemiz için ne kadar olacak pek kestirilemiyor.

Netflix, Spotify ve Steam gibi hizmetler ülkemizdeki döviz kurlarından kaynaklı bize özel kur kullanmakta. Mesela Steam Türkiye pazarında yıllardır kur olarak 2,1 TL olarak almakta. Bu sayede 50$ olan bir oyuna çok uçuk paralar vermek yerine 100 TL civarına ulaşabilmekteyiz. Büyük ihtimalle Stadia da ülkemize özel bir fiyatla faaliyete geçecektir. Bu sistem hayatımıza girdiğinde “bir de buna mı para vereceğiz saçmalık bu” diyenler her zaman ki gibi ortaya çıkacaktır. Bu kadro sabit değişmez bir kadro, her şeye aynı tepki veriyor. O yüzden çok umursamamak lazım diyebiliriz. Bunlar Netflix için de “Diziye para
mı veriyorsunuz siz” diyorlardı, şimdi “Stranger Things çok tatlı aynı benim küçüklüğüm” diye sevgi kelebeği olarak geziyorlar. Bir oyuna 100 TL vermek yerine ayda 20-30 TL civarı vererek piyasadaki bütün oyunlara ulaşabilmek uzun vadede çok daha mantıklı ve hesaplı. Zaten birçok konsol firması da bu aylık ödemeyle kütüphanelerine ulaşabileceğiniz hizmetleri bir süredir sunmakta.

Google Stadia ile birlikte hayatımıza bir başka stream servisi alanı girmesiyle birlikte aylık ödeme yapacağımız bir kalem daha çıktığını söyleyebiliriz. Görünen o ki önümüzdeki yıllarda internetin de gelişmesiyle birlikte bir şeyleri satın almak yerine aylık üyelik ücretleri vererek kullanım haklarını firmalardan kiralamaya devam edeceğiz. Film-dizi ve müzik alanında alıştığımız bu süreç baksalım daha hangi farklı alanlarda karşımıza çıkacak? Bunun cevabını birlikte yaşayıp göreceğiz.