Ece ULUSUM
@eceulusum

Grup müziğinin popüler olduğu dönemde tanıştık TNK ile. Onların parçalarındaki tınılar en çok hüzne dokunuyor. Müziklerini yaptıkları filmler de bir o kadar duygusal oldu. Yine Yazı Bekleriz parçası sadece Spotify’da 6.5 milyon dinlenme sayısına ulaşmış. Epeydir eski albümlerindeki parçalarla idare ederken 6 yıl sonra dördüncü stüdyo albümleri Kanatlarımdan Tutma‘yı Pasaj Müzik etiketiyle yayınladılar. Üstelik grup müziğinin düşüşte olduğu, popüler grup üyelerinin solo projelere doğru yol aldığı bir dönemde. 10 parçalık albümlerini bir kliple hareketlendiren gruptan Caner Karamukluoğlu ile sohbet ettik. Yeni albümlerini ve grup müziğini konuştuk. Sonundaki fantastik sorulu bölümü es geçmeyin deriz!

 

ο Yeni albümünüzdeki şarkılarda genel olarak hüzün ve umutsuzluk var gibi hissettik. Şarkılar nasıl ruh haliyle çıktı? Bir kaçının hikayesinden söz eder misiniz?
Evet; TNK albümlerinde aslında hep hakim olan duygulardır melankoli ve hüzün… Bu albüm biraz TNK’nin cepleri boşaltma albümü olduğu için planımız dışında daha fazla karamsar oldu sanırım, bu durumdan hiç rahatsız değiliz. Yaklaşık 5 yıllık bir zaman aralığında ortaya çıktı Kanatlarımdan Tutma‘nın parçaları, birçok şarkı arasından eledik ve 10 şarkı çıkardık.

ο Prodüktörlüğü üstlenmenin avantajları ve dezavantajları var mıydı?
Prodüktörlüğünü sanatçının kendisi yapması oldukça zor ve yorucu bir süreç aslında. Hem objektif olmak zor hem de iş yükü çok ağır. Melankoli ile beraber ikinci kez bu işi yapıyoruz, bir sonraki işte bunu bir daha yapmayacağımıza söz verdik. (Gülüyor.) Avantajı tamamen sizin kontrolünüzde gerçekleşiyor olması ama bu durum; aslında sanatçı için tehlikeli olan konfor bölgesinden uzaklaşmamayı da beraberinde getiriyor.

‘SADELEŞMEK, OLGUNLAŞMAK VE DİJİTALLEŞMEK…’

ο Son Bir Şans Daha’nın video klibi çekimleri nasıl geçti? Yeni klipler olacak mı?
Tek günde, Şile’de gerçekleştirdik. İmre Haydaroğlu’nun güzel bir iş çıkardığına inanıyorum. Yeni albüm şarkıları için farklı bir şey yapmak istiyoruz. Yüksek kalite ses ve görüntü aldığımız bir canlı stüdyo konseri yapmayı planlıyoruz, yeni şarkılarla beraber eski hitleri de tekrar çalarak bir video içeriği hazırlayacağız. Bildiğimiz klasik anlamda bir video klip fikri şu an yok aklımızda.

ο Sound’unuzdaki değişim ve gelişimleri nasıl tarif edersiniz?
Özetle biraz daha sadeleşmek, olgunlaşmak ve belki biraz da dijitalleşmek…

ο Albüme girmeyen parçalar oldu mu? Birçok parça birikmiştir…
Evet bir albüm de dışarıda bıraktık, çok bekletmeden kış-ilkbahar sezonunda yeni yayınlar yapacağız.

ο Grup müziğinin eskisi kadar popüler olmadığı dönemdeyiz. Sizler o altın dönemi yaşadınız. Grup müziğinin geri planda olmasını nasıl yorumlarsınız?
Sanatçı değil de şarkının daha ön planda olduğu, sanatçıya ulaşmanın kolay olduğu ve büyüsünün bozulduğu bir dönemde, yakın müzik tarihinin en eski fenomenlerden biri olan grup müziğinin geri planda kalmaması zaten beklenmedik bir sonuç olurdu. Dijitalleşmenin götürüsü olarak tüketimin hızlanması ve bunun sonucu olarak da şarkı bazlı dinlenmenin artmasını normal karşılıyorum.

ο Birçok grup akustik, rap, senfonik konserler gibi girişimlerle sahneye çıkıyor. Sizce bu tercihlerin ardında müzikal üretim endişesi mi yoksa popülerlik kaygısı mı var?
Sanatçıdan daha sık üretim bekleniyor, bir önceki soruda anlattığım gibi tüketimin hızlanması sanatçıyı farklı alanlardan kolektif içerikler üretmeye zorluyor. Kesinlikle içinde popülerliği koruma içgüdüsü var ama bunu çok samimi buluyorum her dönemin sanatçıdan farklı beklentileri var.

ο TNK’nin en çok dinlenen şarkısı Yine Yazı Bekleriz. Grup en iyi şarkısını henüz yazmadı diyebilir miyiz?
TNK henüz en iyi şarkısını tabi ki yapmadı! Her şey çok yeni başlıyor…

ο Sırada neler var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirler. Şu aralar Türkiye’de mekan ayırt etmeden bir turne yapmak istiyoruz, gidebildiğimiz her yere gideceğiz.

 

‘KARİYERİME HETFIELD OLARAK BAŞLADIM’

❏ 3 müzisyenden size grubunuza katılmak için teklif geldi. Hangisi?
Kirk Hammett // Larry Mullen Jr. // Ronnie Wood Kirk Hammet

CVP: TNK’yi ilk kurduğumuz lise zamanlarında Metallica çalmayı çok seviyorduk. Ben müzisyenlik kariyerime James Hetfield olarak başladım! O yüzden tabii ki Kirk!

❏ Zaman yolculuğu sırası! Hangi dönemde konser vereceksiniz?
iPod lansmanı // Berlin Duvarı’nın yıkıldığı akşam // Boğaziçi Köprüsü inşa edildiği akşam kutlama partisi Berlin

CVP: Duvarı yıkıldığı akşam olsun diğerlerinden çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Daha evrensel bir olayın parçası olmak çok fazla hoşumuza giderdi. Duvarın yıkılmasının bütün dünya için önemli sonuçları var; aşırı sağ görüşün ve faşizmin ne denli delice fikirler olduğunu hatırlatıyor insanlığa.

❏ Önünüze 3 film geldi, soundtrack’lerini yapacaksınız. Hangisi?
Avengers: Endgame // Jurassic Park // Arif V 216

CVP: Ben film müzikleri yapıyorum ve özellikle bilim kurgu işleri çok seviyorum. Jurassic Park’ı seçiyorum. Aynı zamanda çocukluğumda sinemada izlediğim ilk filmlerden biridir. Hem epik, hem içinde ironi var, hem bilim, hem duygusallık… Daha ne olsun? En sevdiklerim, elime oturur.