İnternet trendlerinin müzik piyasasını şekillendirdiği yeni bir haber değil, hatta konuyu Mart 2019’daki sayımızın kapağına bile taşımıştık. Özetle, çok izlenen videolarda kullanılan parçaların aniden ‘tekrar’ ünlendiğini fark etmiştik. Hatta kimi parçalar kendi isimleriyle bile hatırlanmıyordu, “Şu Deep Turkish Web müziği değil mi ya?” gibi sorular hayatımızın parçası olmuştu. Sonra, menajerlik şirketlerinin ‘fenomen’lerle anlaştığı haberlerini görmeye başladık. Sosyal mecralar, yeni parçalar için yeni tanıtım alanlarına dönüşmüştü. Şimdiyse reklamlar parçadan önce gidiyor. TikTok da bu iş için ana mecralardan biri olmuş durumda. Uygulamayı kullanmasanız da, ‘kimin kocası bu’ gibi akımlara maruz kalmışsınızdır.

Geçen aylarda, Drake’in o zaman yayınlanmayan bir parçası için de bu oldu. Rolling Stone’un haberine göre, Drake TikTok ünlüsü Toosie’ye “DM’den yürüdü”… Bizzat, özel mesaj yoluyla bir parça gönderip bir dans çalışmasını istedi. Toosie de bunu yaptı, yayınladı. Ortaya yeni bir akım çıktı, Toosie slide etiketi başkalarının ürettiği milyonlarca gönderide kullanıldı. Sonuç, Drake’in teklisi ‘Toosie Slide’ adıyla yayınlandı ve yalnızca Spotify’da 138 milyon dinlenmeye ulaştı. Bir Black Mirror bölümünün senaryosu gibi hissettirmiyor mu?

TikTok’tan üretilen parçalar da var. Tyga’nın yeni teklisi Bored in the House bunun bir örneği. Curtis Roach geçen haftalarda TikTok hesabında bol tekrarlı bir video yayınladı, çok tuttu. Mart’ın sonunda da rapçi Tyga, küçük eklemelerle oluşturduğu bir tekliyi aynı isimle yayınladı. Parça, yalnızca Spotify’da yaklaşık 10 milyon kere dinlendi. 

Müzisyenlerin daha fazla dinlenmek istemesi çok normal ama her an yeni akımların oluştuğu TikTok gibi mecralar kalıcılığı nasıl etkiler, merakla izleyeceğiz. Keza Bored in the House’un da, Toosie Slide’ın da yeri çoktan başka akımlarla dolduruldu bile…