Ece ULUSUM
@eceulusum

Onların adını ilk 2015 yılında The 1975 grubunun ABD turnesi sırasında duymuştuk. Swim Deep ön grup olarak çıkmış, indie pop türünü sevenlerin playlist’lerine girmişti. Dağıldıkları konuşulunca umudumuzu yitirmiştik. Ancak grup iki yıl sonra yeni albümleri Emerald Classics‘le geri döndü. Hem de iki kliple!

‘GRUP BATAKLIKTAN ÇIKTI’

Tanımayanlar için takdim edelim. 2012’de Birmingham’da kurulan Swim Deep, Austin Williams (vokal), Cavan McCarthy (bas) ve James Balmont’tan (klavye) oluşuyor. 2013 tarihli ilk albümleri Where The Heaven Are We ile başarıyı yakaladılar. En sıkı şarkıları Honey ve King City oldu. 2015’te Mothers albümünü çıkardılar. Bu albümle yeni sound’ları ve şarkı sözleriyle tahmin edilebilir olmaktan uzak bir grup olduklarını kanıtladılar. The 1975 ile turne sonrasında grup turneden sonra 2017’de müziğe ara verme kararı aldı. Hatta YouTube’daki açıklamalarında şöyle yazıyor: “Dağıldılar ve neredeyse ayrıldılar. Sonunda, grup bataklıktan çıktı…”

Geçen ay yayınladıkları albümleri Emerald Classics‘in To Feel Good, Sail Away Say Goodbye şarkılarını kliplendirdiler. İsimlerine uygun olarak, klipte denizin dibine batıyorlar. Bu arada kliplerinin çekim detaylarını kanallarında paylaşmışlar ki bu tarz içerik üretimleri müzik dinleyicisini çok besliyor. Albümü bir sahil kasabasında 3 haftada Ian Brown, Beyoncé gibi isimlerle çalışan Dave McCracken ile kaydetmişler. Epey ufak bütçeyle hazırladıkları albüme yeni klipler çekebilmek için plak, kaset, CD, tişört gibi merch ürünlerini satışa sundular. Albümün elle çizilmiş, imzalı 25 adet test plak baskısı tükenmiş durumda.

Şu sıralar Bangkok’taki Maho Rasop Festival 2019’da 17 Kasım’da sahne almaya hazırlanırken sorularımızı Austin Williams yanıtladı.

‘ÜÇ HAFTAMIZ VARDI’

ο Uzun zamandır bekliyorduk bu albümü. Neden bu kadar uzun sürdü?

Gerçekten uzun zaman aldı, çünkü Mothers albümünden sonra yazdığımız şarkıların yeterince iyi olmadığını veya hiçbir şey söylemediklerini hissettik. Oldukça uzun bir hayal kırıklığı yaşadık. Bundan kurtulmak ve diğer istediğimiz versiyona ulaşmamız biraz zaman aldı. Ancak Happy As Larrie ve 0121 Desire gibi bazı şarkılar, Mothers yayınlandıktan kısa bir süre sonra yazıldı. Ama son hallerine gelene kadar birçok dönüşümden geçti. Bence 0121 Desire bir noktada akustik bir şarkıydı… Bunun için doğru sesi bulmamız biraz zaman aldı.

ο Kayıt süreci nasıl geçti?

Kayıt süreci aslında en basit kısmıydı. Şarkıların yazılması, çalınması ve çalışılması zordu. Ramsgate’teki stüdyoya vardığımızda, tüm çılgın synth sesleri ve gürültülü gitar parçalarını düzenlemek için üç haftamız vardı. İngiltere’de geçirdiğimiz en sıcak yaz mevsiminde deniz kenarında bir stüdyoda olmak çok yardımcı oldu. Ayrıca Dünya Kupası’nda İngiltere’nin iyi performans sergilemesi de bize yardımcı oldu. Heyecan ve inanç şarkıları düşündüğüm şeye dönüştürdü.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Swim Deep (@swimdeepbaby)’in paylaştığı bir gönderi ()

ο Sade bir albüm kapağı tercih etmişsiniz yine.

80’lerin sonu, 90’ların başındaki İngiliz dans sahnesinin coşku suratından ilham aldık. Hepimiz büyük acid house hayranlarıyız. O zamanlar dans müziğinin, o sırada tüm poster ve el ilanlarının sanat ve ikonografisine hayranız. Geçtiğimiz günlerde grup olarak Londra’daki bir galeride Rave Today adlı bir sergiye bile gittik! O ikonik suratın üzerine Swim Deep dalgalarını karaladık ve aslında bu sanat eseriydi. Bence bu imajla ilgili tüm hisler albümümüzdekiyle örtüşüyor.

ο Şarkı isimlerinden biri Happy As Larrie. Neden bu isim?

Çünkü eski gitar teknisyenimiz ve tur menajerimiz Mikey’nin ilk çocuğu olduğunda yazılmıştı. Larrie adında bir kızı oldu. Biz de ona bu şarkıyı adamak istedik.

‘HİÇBİE ŞEYİ DEĞİŞTİRMEYİZ’

ο Bir röportajınızda sözlerin çok daha kıymetli olduğunu söylüyorsunuz. Hâlâ aynı şeyi mi düşünüyorsunuz?

Şimdi düşünüyorum da biri olmadan diğeri de olmaz. Sözler, insanlarla bağlantı kurabilecek duygusal bir temas noktası sağlamak için önemli. Ancak müzik olmadan insanların dans etmelerini ve kendilerini kaybetmelerini sağlayamazsınız.

ο Her albümünüz sound ve hikayeler açısından farklı. Geriye dönüp baktığınızda ne düşünüyorsunuz? Değiştirmek istediğiniz bir şeyler var mı?

Yaptığımız ve başardığımız her şeyden gerçekten gurur duyuyoruz. Şarkılar çocuk gibiler, sizin bir parçanız ve çok kişisel ve anlamlılar. Onlara yalnızca sevgiyle bakıyorsunuz. Güzel anılarla dolu, hayatınızın enstantaneleri gibiler. Hiçbir şeyi değiştirmeyiz!

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Swim Deep (@swimdeepbaby)’in paylaştığı bir gönderi ()

ο Set listenizi farklı şehirlerde değiştiriyor musunuz? Türkiye’de çalmaya nasıl bakıyorsunuz?

Her şeyi ilginç tutmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden düzenli olarak şarkı listesini değiştirmek ve hatta listesiz takılmak istiyoruz. Sadece elimizden gelenin en iyisini yapmak ve hayranlara istediklerini vermek istiyoruz. Türkiye’ye gelseydik, en iyi şarkılarımızı çok iyi prova ederdik… Türkiye gibi yerlere pek gelemiyoruz maalesef.

ο Sırada ne var?

Şu an turneye çıktık, bu yüzden sadece konserlere odaklanıyoruz. Umarım birkaç ay sonra yeni şarkılar kaydederiz.