Normal Değil: Son halimize ulaşmış olduk

Normal Değil

Barış KARAALİOĞLU

Kendi söz ve bestelerinden oluşan ilk albümleri Hepsi Suya Yazıldı ile karşımıza çıkan Normal Değil‘den Funda Yükseloğlu ve Tolga Yükseloğlu sorularımızı yanıtladı.

  • Grubun hikayesi nedir?

Son kadromuz oluşmadan önce davul, bas ve klavyede çok değerli arkadaşlarımızla çalıştık ama hepsi şehir dışına taşındı. Biz de albümü çıkarmaya kararlı olduğumuz için yılmadık. Albüm bittikten sonra, bas gitarda çok başarılı Emre, davul için çalışmalarını beğendiğimiz arkadaşımız Okaner ve sevgili Selçuk arkadaşımızla son halimize ulaşmış olduk. Mutluyuz.

  • İlk albümünüzde Soundgarden, Metallica gibi grupların mastering’inde yer alan Dave Collins var. Buna dayanarak bir albüm için mastering’in nasıl bir önemi olduğunu düşünüyorsunuz?

Yapılan şarkıların mastering’de tam olarak hedefine vardığını söyleyebiliriz. Onlarca ses bir arada kakafoni halindeyken, miks aşamasında durdukları yerler belli ediliyor, anlatımın çerçevesi belli olmaya başlıyor. Mastering’de ise “Bu şarkının anlatımı nasıl?” sorusuna cevap buluyoruz.

  • Grubunun ismini son yıllarda kurulan garip isimli alternatif gruplara benzerliği var. Peki müzik anlamında bu gruplardan farkınız sizce nedir?

SFB, YÖKŞ gibi gruplardan bahsettiğinizi düşünerek; o gruplar daha geleneksel rock yapıyor. Bizde elektronik etkisi oldukça baskın. Bir de daha çok insana hitap etmeye gayret gösteriyoruz. Normal değil sözünü birlikte günde en az bir kez herhangi bir durum için
kullanıyoruz. Aslında hepimizin içinde olduğu bir durum. “Neden bir grup ismi olmasın” diye düşündük.

  • Gelecek projeleriniz neler?

Yeni şarkılar üzerinde çalışıyoruz. Bu aralar bir konser arbedesi var, onları takip ediyoruz. Tabii ki sık sık hayal ediyor ve hedeflerimizi koyuyoruz. Normal Değil, hepimizin hayati
meşgalelerinin yanında nefes aldığı bir birliktelik olduğu için elimizden geldiği kadar derin ve rahat nefesler almaya çalışıyoruz.