Gitarlarına sevgilisi gibi davranan, sahnede onu kırıp arından ağlayan, üzerine yazılar yazanlar… Müzisyenler kadar, gitarlar da popüler. Açık artırmalarda milyon dolara satılan gitarların kıymeti sadece kullanan müzisyenle değil, hikayesiyle de alakalı. İşte o gitarlardan sekizi.

Lucille

1949’da Arkansas’taki salonda çıkan yangından zor kurtardı B.B. King 30 dolarlık Gibson’ını. Yangın iki erkeğin Lucille adlı bir kadın için tutuştuğu kavgadan çıkmış. Onun üzerine gitarına bu ismi vermiş. Gibson’ın sağlam gövdeli ES-355’i daha sonra bu isimle müzisyene özel bir koleksiyon olarak yeniden üretildi.


Blackie

Eric Clapton’ın 50s Fender Stratocaster’ı. Adı da Blackie. Clapton emekli olunca açık artırmada 959.500 dolara satıldı ve gelirini de bağışladı.


Old Black

Neil Young’ın emektarı. Bir 50s vintage Gibson Les Paul Goldtop. Gitar çok sayıda modifikasyon geçirdi ve bol miktarda aşınma ve yıpranmaya katlandı.


Springsteen’in Esquire’i

Bruce Springsteen’in 50s Fender Esquire’i. Doğal ahşap gitarı ona ikonik albümü Born to Run’ın kapağında da eşlik etmişti.


Cloud

Prince’in bebeği. Bu kıvrımlı gitar MinneapolisWte bir luthier tarafından tasarlandı. Schecter tarafından yeniden üretimleri yapıldı.


Page’in çift başlısı

Led Zeppelin gitaristi Jimmy Page’i bu gitarla Stairway to Heaven çalarken izlerseniz gözleriniz dolabilir. Gitar adeta konuşuyor! Kendisi bir double-neck Gibson EDS-1275.


Hofner ‘Violin’ Bass

Beatles’ın basçısı Paul McCartney’in biçimine âşık olduğunu söylediği gitarı. Almanya’dayken gitarı görünce imajını ancak bununla tamamlayacağını anlamış.


Halen’in kırmızı Frankenstrat’ı

Van Halen’in gitaristi Gibson sound’ını Fender gitarı görünümüyle birleştirerek imza bir tasarım yarattı. Gitar boyama tarzıyla meşhur.