Ece ULUSUM
@eceulusum

Sahnedeyken dikkatinizi bir an olsun üzerinden çekemeyeceğiniz bir müzisyen Lera Lynn. Geçen yıl geldiğinde biletleri tükenen konseri çok keyifli geçmişti. Yeni teklisi Dark Horse‘u yayınlayan Lynn yeniden İstanbul’a geliyor. 12 Kasım’da Garanti BBVA Konserleri kapsamında Zorlu PSM’de sahne alacak.

2011’de çıkardığı ilk albümü Have You Met Lera Lynn?‘den sonra Dark House kendi çabalarının sonucu bir parça. İç dünyasını sözleri ve şarkıdaki tınılarıyla tüm çıplaklığıyla yansıtıyor. Klibi de bu ruh haline uygun ki ona siyah bir at eşlik ediyor. Teklinin 45’lik plak versiyonunu sınırlı sayıda basıp hepsini imzalı olarak sattı. Ve sosyal medyada “Ön albüm siparişleriniz benim gibi bağımsız bir sanatçı için gerçekten harika bir yardım” dedi. Müzisyen bu işi epey büyütmüş durumda. Lera aynı zamanda müzayedelere katılan, koleksiyonlara giren tablolar çizen bir ressam. Dark Horse teklisine özel yaptığı bir tabloyu da satışa çıkardı. Mesleğine devam edebilmek adına tüm yeteneklerini kullanıyor, bu da çok kıymetli…

Türkiye’de popüler olmasının altında kült televizyon serisi True Detective‘in müziklerini yapması var. Dizi müzikleri işine iyice ısındı da zira geçen ay başlayan Amazon dizisi Modern Love için bir cover seslendirdi. Devamı bence gelecek. Lynn ile sohbet etme fırsatı yakaladık. Kendisini henüz keşfetmediyseniz röportajı onu dinleyerek okuyabilirsiniz.

ο Dark Horse teklinizi yeni yayınladınız, çok sevdik. Teklinin çıkış sürecinden söz eder misiniz?
Teşekkürler! Şarkı çok hızlı bir şekilde oluştu. Kayıt stüdyosunu bir üretim aracı olarak kullandım. Bas hattını ve enstrümanları yazarken bir yandan da sözleri yazıyordum. Tamamen tek başıma yaptım, tüm enstrümanlarla ben ilgilendim. Dark Horse‘un klip çekimleri sırasında yönetmen Alysse Gafkjen kapak fotoğrafını da çekti.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

LERA LYNN (@leralynn)’in paylaştığı bir gönderi ()

‘RADYOLARDA ÇALINMIYOR İŞTE’

ο Peki ya söz yazım süreci nasıldı?
Bu kayıt için ilham beklemeden her gün çalıştım, rutin bir işte çalışırmış gibi. Yaratım araçlarına ve ilhama zaman ayırınca, işler çok kolaylaştı. İlham geldiğinde fark etmek ve büyütmek de öyle! Zamanla beni şarkı sözü yazarı yapan nedir, başkalarının zevkleriyle orta yolu bulabilirim; bunları de keşfettim.

ο Dark Horse’un üretim süreci sizin için kendinizi keşfetme yolculuğuna dönüşmüş o halde. Bu yolculukta karşınıza neler çıktı?
Doğru. Tek başıma çalışmak ve kimsenin fikirlerimi reddetmemesi özgürleştiriciydi. Bazen de sadece kendi kararlarınıza güvenmek zorunda kalmak korkutucu. Böyle çalışmak benim için özgün bir şey yaratmamı sağladı. Umarım herkes için de böyle olmuştur.

ο Bir hikaye anlatıcısı olarak, sözler müziğin önüne geçiyor mu?
Sanmıyorum. İkisi de benim için eşit önemdeler. Gerçi her şarkı farklı. Sözlerle müzik arasındaki denge bazen kendiliğinden gelişiyor.

ο Bir sürü şarkı yayınlanıyor ancak üretim azlığı ve orijinallik hakkında şikayetler sıklıkla konuşuluyor. Siz ne dersiniz?
Müziğin kalitesi ya da üretiminde bir gerileme olduğunu düşünmüyorum. Bence asıl sorun popüler müziğin çeşitliliğinde bir azalma olması. Yani dijital dünya sayesinde kayıt yapmak ve şarkıyı yayınlamak kolaylaştı böylece çeşitlilik arttı. Ancak yaygınlaşması için başka yerlerde de çalması lazım ki örneğin radyoda da çalınmıyor işte…

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

LERA LYNN (@leralynn)’in paylaştığı bir gönderi ()

‘DAHA FAZLA TEKLİ’

ο True Detective ile ülkemizde çok popüler oldunuz. Dizi için bir şarkı yapıp dizide rol de aldınız. Rol alma süreci nasıl gelişti?
Her şey dizinin müziklerini yapan T Bone Burnett’le tanışmam ve çalışmamla başladı. Kısa sürede onunla bir sürü şarkı yazdık. Dizideki sahneler sırasında bu şarkıları kimin söyleyeceğini düşünürlerken de T Bone dizinin prodüktörüne beni önerdi. Şarkı tutunca da dizinin ikinci sezonunda oynamam için teklifte bulundular. Harika bir deneyimdi.

ο Konser öncesi Lera’nın kulisinde neler oluyor?
Viskili çay içip bağırıyorum. Bazen de caz klasiklerinden Lover Man söyleyip ısınıyorum.

ο Konserde bizi neler bekliyor?
Yakında çıkacak albümden bazı şarkılarımı da söyleyeceğim. Elbette yeni teklim ve eski sevilen şarkıları da söyleyeceğim.

ο Sırada ne var?
Daha fazla tekli! Yeni bir albüm! Başka bir turne! Her zaman ve sonsuza kadar…