Çağatay YILMAZ
@cagatayilmaz3

2017 yılı, yağmurlu bir akşam. Yürüyorum, kulağımda bir arkadaşımın önerisiyle Otonom Piyade: Hal ve Gidiş Sıfır albümü var. Türkçe sözlü rap’in birkaç isme sıkıştığı, pek de söz söylenemediği gibi beylik laflar etmem üzerine, bir arkadaşımın önerisiyle dinlediğim albüm ne kadar yanıldığımı suratıma çarpıyor. Saian ve Kst’ün sözlerinde hepimizi etkileyen toplumsal ve siyasi olaylara atıflar da var, kişisel göndermeler de. Hepsi de kara mizah sosuna bulanarak anlatılıyor, aklımda dişlerini sıkarak gülümseyen adamlar canlanıyor…

ALENGİRLİ TAMLAMALARDAN KÜFÜRLERE

Geçen Kasım ayı, bol türbülanslı bir uçak yolculuğuyla İstanbul’a dönmüş, havalimanından medeniyete ulaşmaya çalışıyorum. Aradan geçen sürede Kst’ün parçaları bir sürü playlist’imde olduğundan sanıyorum, yeni EP’si Experimentalite’nin yayınlandığını mail’lerle, bildirimlerle öğreniyorum elimdeki telefondan. Merak edip dinlememek mümkün değil benim için. Yukarıda bahsettiğim her şey, tam gaz sürüyor…

2019 yılı müzikal anlamda verimli oldu Kst için. Yıllar önce Garp Klan’la başlayan macerası bu yıl iyice yol aldı. Sinir Sistemi, Sor ve Barut’tan sonra Experimentalite de çok beğenilen çalışmalarından biri oldu. EP’de bu sefer Saian ve Rafi Resh’e ek olarak Çağrı Sinci ve Sanrı da var. Parçaların sözlerinde yine birçok konu işleniyor, alengirli tamlamalardan dümdüz küfürlere hiçbir şeyden çekinilmiyor. Kst her fırsatta müziği yalnızca kafasını boşaltmak için yaptığını söylüyor ama bence sıkı bir müzisyen, tanımaya değer bir rap’çi. Kendisiyle röportajımız da Experimentalite’den rap’in diss tartışmalarına uzandı. İşte sohbetimiz…

‘TADIMLIK İŞTE…’

ο Experimentalite‘nin hazırlanışı nasıldı? Şarkılar nasıl hislerle yazıldı?

Bir gün Rafi’yle otururken benim beat’lerden açalım dedik. Biraz goygoy yaptik, öyle hazırlandı açıkçası. Amcasının Gülü hariç, diğer parçaların iskeleti birkaç saatte mırıldanarak çıktı.

ο Albüm kapağında da, isimde de vurgu yapılan bir ‘deneysellik’ var. Sizin için ne ifade ediyor, ulaşmaya çalıştığınız bir şey var mı?

Normal hayatta da müzikte de yeni deneyler yapmayı seviyorum. İlerde ara ara böyle çalışmaları daha detaylı da yapıp farklı boyutlara açılmak isterim. Ulaşmaya çalıştığım şey kendi tatmin seviyem aslında. Benim içime sinerse tamamdır.

ο EP başka çalışmaların öncüsü mü?

Öncü olur mu bilemiyorum, bir netlik yok şu an. Gönül ister ki her zaman müzikle uğraşalım ama maalesef anca tadımlık işte.

ο Bir röportajınızda rap’i amaç olarak görmediğinizi, deşarj yöntemi olarak kullandığınızı söylemişsiniz. Bu halen geçerli mi?

Aynen geçerlidir. Çünkü bazen deşarj ediyor, kafamı boşaltıyor, bazen eğlendiriyor yazarken. O anki psikolojiye göre değişkenlik gösterebiliyor. Kendisi çok ideal bir ifade biçimi zira. Yazmış olmak için yazmak, sırf parçam olsun diye kayıt almak istemem.

ο 2017’de Saian’la yaptığınız Otonom Piyade albümünde duyduğumdan beri merak ettiğim bir söz var bir de, ‘menopozlu galaksinin nemesisi’ ne demek?

Kadınların en huysuz olduğu ve saçmaladığı dönemidir menopoz. Galaksiyi bu tarz boş yapan kadınlar matinesine benzettim… Nemesis de ölüm yıldızı, esrarengiz ve Güneş ikizi olarak bilinir ama genelde kayıptır. Bu sebepten dolayı kurmuştum o cümleyi.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

k”st (@kst_undrqround)’in paylaştığı bir gönderi ()

‘BEAT’LERE ZERK EDECEK YIĞINLA KONU

ο Türkçe rap’ten bahsedildiğinde, özellikle son dönemde akla ‘diss’ler geliyor. Dünyanın her yerinde rap müzisyenler diss’leşiyor ama Türkçe rap buna fazla saplanmadı mı sizce de? 

Diss’ler olabilir ama bütün bir kültürü bundan ibaret yapamayız. Bir insanın diğeriyle sorunu varsa bence bu yüzyüze konuşarak halledilmelidir. O canım beat’lere zerk edecek yığınla konu varken mahalle karıları gibi ciyaklamanın hiçbir mantığı yok. Çıtayı felsefi akım boyutuna çıkarmamız lazım artık, hazır herkesin kulağı hip-hop’a aşina olmuşken.

ο Güncel olaylara sözlerinde de yer veren bir müzisyen olarak, 2020 yılı hepimiz için neler getirecek sizce?

Orasını bilemem… Çünkü bu zamanda her an her şey olabiliyor. Umarım insanların daha çok bilinçlendiği, çirkin olayların yaşanmadığı, utanmayacağımız bir yıl geçiririz.

ο Sizin için sırada ne var?

Sırada Op3 – komita albümü var bakalım görünürde. Fırsat buldukça üstüne düşüp ilgilenmeye çalışıyorum.