Herkes salgın nedeniyle evlerinde her zamankinden çok vakit geçirirken, müzik dinlediğimiz süreler artıyor. Yeni raporlara bakılırsa, dinlediğimiz türler de değişiyor.

Rolling Stone’un araştırma şirketi Alpha Data’nın verileriyle hazırladığı habere göre, daha önce listeleri sarsan hip-hop ve pop’un dinlenme sayıları düşerken çocuk şarkıları en çok yükselen tür olarak gözüküyor. Yine aynı habere göre, tüm türlerde de düşük tempolu parçalar tercih ediliyor.


Dijital yayın platformlarında da ‘mood’ listelerine ilgi artıyor. Deezer’ın Nisan başında yayınladığı verilere göre, listelerin dinlenme oranları ortalama %20 artmış.  “Cosy Coffeeshop” listesi gibi neredeyse 5 kat daha fazla dinlenen listeler de var. Spotify ve Pandora verileri de aynı sonuca işaret ediyor. Akustik, sakin parçalar karantina başladığından beri çok daha fazla dinleniyor. Pandora’nın ‘Temizlik, Sakinlik, Odaklanma, Aile’ kategorilerindeki çalma listelerine ilgi artmış gözüküyor. Dijital platformların hazırladığı listelere ilginin artması, aslında daha önce de sıkça bahsettiğimiz radyoların yükselişine paralel olarak sürüyor. Yani, dinleyeceklerimizi kendimiz seçmek yerine bir başkasının önerdiklerini dinlemek giderek daha çekici oluyor. 

Tüm platformlarda ortak olarak başka bir artış da, ninniler ve çocuk şarkılarında görülüyor. Açıklanan verilere göre Deezer’ın “Happy Kids” listesi karantina öncesine göre iki kat fazla dinleniyor. Spotify’da “ninni” etiketli liste ve parçalarında da benzer bir artış olmuş. Ayrıca, müziğin birleştiriciliğine de daha fazla başvuruyoruz gibi gözüküyor. Zira Mart’ın son haftasından itibaren We Are The World, Abbracciame, Azzuro, Resistiré gibi ‘birleştirici’ parçalar normal zamanlara göre katbekat fazlaca dinlenmiş.