Kasım’da çıkacak albümü Capacity of Love’un turnesi kapsamında İbrahim Maalouf, 29 Haziran’da Volkswagen Arene’da sahne aldı.

Konser mekanı neredeyse tamamen dolmuş, herkes birbirine yıllardır bu konseri beklediğini ve Maalouf şarkılarını konuşuyordu. DJ setli warm up sonrası İbrahim Maalouf sahneye çıktı ortalık resmen yıkıldı.

Yeni albüm ile yeni sound’lar deneyen müzisyen, hip-hop, sytnth, funk tınılı yeni şarkılarını da çaldı. Salon başta şaşırdı ama kolay ısındı.  El Mundo şarkısında düet yaptığı Brezilyalı müzisyen Flavia Coelho da eşlik etti.

Maalouf her zaman sahnede konuşkandır ancak bu sefer anlatacak çok şey birikmişti belli ki. “Ben mainstream bir müzisyen değilim, şarkılarım öyle her yerde, radyoda falan çalmıyor. İstanbul konserine ilk Babylon’a gelmiştim. Beni dinlemeye gelen kişileri görünce çok şaşırmıştım. Birine sordum ve beni nereden keşfettiklerini öğrendim, YouTube!” Bu hatırasını anlattıktan sonra popüler şarkılardan bir seçki çalmaya başladı.

 

HARMANDALI’NDAN CHAPLIN TİRADINA

Maalouf herkesin buna çok coşacağını sanıyordu ama yanıldı. Justin Timberlake’ten Senorita ve birkaç şarkı çaldı, tek tük eşlik eden oldu. O kadar şaşırdı ki, “Sadece 4-5 kişi eşilik ediyor, bilmiyor musunuz şarkıları” diye hayret ettiği an unutulacak türden değildi. Bir ara Despacito’yu çalınca hareket oldu.

Maalouf kendi parçalarına dönünce her şey yoluna girdi. Herkes mırıldanarak müziğe eşlik ediyor, kendini kaptırıyordu. Konserin Maalouf kadar parıldayan 2 yıldızı daha vardı; gitarist François Delporte ve saksofonist Mihai Pîrvan. Maalouf sık sık sahneyi onlara bıraktı özellikle de Pîrvan’a.

Harmandalı ve Charlie Chaplin’in The Great Dictator filmindeki tiradının yer aldığı yeni parçasını çaldığı anlar konserin en yüksek anlarıydı.

 

Konser bittiğinde, bis yapması için dakikalarca alkışlandı ama enstrümanlar toplandı. Tam seyirci umudu kesmişken, Maalouf trompetiyle sahnede belirdi. Sahnenin önüne oturup onlarca kişiye minik bir son parça çaldı. Sıcak bir andı…

Konser sonrasında İbrahim Maalouf’un kulisine uğradım. Yine aynı şeyi söylüyordu “Onca şehre gidiyorum, İstanbul gibisi yok.” İmzamı aldım ve alandan unutulmaz konser anlarıyla ayrıldım.

Konserdeki önemli anları Cem Gültepe’nin kareleriyle sizlerle paylaşıyoruz.