Çağatay YILMAZ

Merhaba arkadaşlar, yeni dijital yayın platformuma hoş geldiniz! Yeni diyoruz ama aslında sadece ülkemiz için yeni. Apple Music ve Spotify’a alternatif olarak 2015 yılında hayatına başladı ve 50’den fazla ülkede kullanılıyor. YouTube Music ve YouTube Premium Türkiye’de de kullanıma açıldı. YouTube aslen bir izleme platformu olsa da, online müzik dinlemelerinde ciddi bir orana sahip. IFPI’nin 2018 tarihli raporuna göre, tüm dünyadaki online müzik aktarımının yüzde 47’si Youtube üzerinden gerçekleşiyor. Türkiye’de de 15 milyon online müzik dinleyicisi var. Digitalage’in ZENNA ile Ocak 2018’de yaptığı çalışmaya göre, Türkiye halkının yüzde 80’i genelde cep telefonundan müzik dinliyor. Aynı çalışmaya göre, Türkiye’de ortalama günlük 1,5 saat müzik dinleniliyor. Buna binaen, YouTube’un müziğe özel bir platform kurmasına şaşırmamak gerek.

YouTube Music’in eski ürün müdürü Elias Roman, uygulamanın vaatlerini şöyle sıralamıştı: “Başka hiçbir yerde bulamayacağınız muazzam remiksler, canlı performanslar, kapaklar ve müzik videolarını hepsi basitçe organize edilmiş ve kişiselleştirilmiş. YouTube her ay müzik kültürünün bir parçası olmak ve yeni müziği keşfetmek için YouTube’a her ay 1 milyardan fazla müzik dinleyicisinin gelecek.” Geniş bir müzik arşivine sahip olan YouTube Music’te müzik klipleri de gösterilebiliyor. Uygulamanın bir diğer özelliği de şarkı sözünden şarkı bulma imkanı tanıması. Google Türkiye Pazarlama Müdürü Işıl Heves de yapay zeka ve makine öğrenimi gibi teknolojileri kullanılarak oluşturulan platformun akıllı arama özelliği sayesinde kullanıcıların müzik arama ve dinleme deneyimini üst seviyeye taşıyacağını söylüyor.

YouTube Music uygulamasını Türk kullanıcılara uygun hale getirmek için çok çalıştıklarını belirten Heves, “Türkiye’deki kullanıcıların büyük bir kısmı online müzik dinlemekten ve yeni şarkı ve şarkıcıları keşfetmekten oldukça hoşlanıyorlar. Biz de Google’nin arama ve yapay zeka tarafındaki gücünü kullanarak kullanıcılarımızın aradıkları müziklere ulaşmasını kolaylaştırmayı hedefledik. YouTube Music sayesinde kullanıcılar sadece orijinal şarkılara ve kliplere değil, aynı zamanda sadece YouTube’da bulunabilecek remix, cover ve canlı performanslara ulaşabiliyorlar” dedi. Google Asistan’ın yardımı ve zengin kullanıcı verilerine erişim sayesinde, uygulama günün saatine, kullanıcının bulunduğu yere ve dinleme alışkanlıklarına göre otomatik olarak öneriler sunacak. YouTube yöneticisi T Jay Fowler yenilenen hizmeti “çok kişiselleştirilmiş bir deneyim” olarak nitelendirdi. YouTube Music uygulaması ayrıca kullanıcılarının uzun süredir istediği bir özelliği de getiriyor, artık çevrimdışı müzik dinlemek de mümkün olacak.

Uygulamanın müziğe ve müziğe dair tüm multimedyaya ulaşmak için tek adres olma iddiası boşuna değil. YouTube’un eli dünyadaki en büyük müzik sitesi olmasıyla çok güçlü ama 1,3 milyar kullanıcıyla bile pazarının lideri Spotify’a ve Apple Music, Fizy gibi platformlara karşı nasıl konumlanacak, ilgiyle takip edeceğiz. YouTube Music’in reklamlı sürümü ücretsiz olarak kullanılabilirken, Premium sürümler 13,99 TL’ye kişisel ve 20,99 TL’ye Aile paketleri olarak alınabiliyor. Ayrıca Spotify ve Apple Music’te olduğu gibi öğrenci paketinin geleceği de söyleniyor.