Ahmet YATĞIN
@ahmetyatgin

Ankara ve İzmir’de mekanlarda sahne aldıktan ve İzmir Kent Orkestrası’nda solistlik yaptıktan sonra, şansını İstanbul’da deniyor Ezgi. Pop müzisyenlere vokallik yaptıktan sonra, geçen yaz itibarıyla kendi kariyerine odaklanıyor. Teklisini, müzik dünyasını ve gelecek planlarını konuştuk.

ο Yaz Bitmeden teklinize tepkiler nasıl?

Güzel dönüşler aldık. Şarkının sek bir pop şarkı olması, bağlama melodisinin sıcaklığı çok beğenildi. İlgilerini dile getiren insanlar oldukça ben de çok motive oldum.

ο 2020 planlarınız ne?

Yeni parçamızı dinleyiciyle buluşturacağız, bu Sezen Aksu cover’ı olan parçamız olacak. Sonra  benim bestelerimden oluşan 10 şarkılık bir albüm geliyor. Bu uzun zamandır hayalimdi, sırasının gelmiş olması beni bu sene en çok heyecanlandıran şeylerden biri.

‘MERAKLA BEKLİYORUM’

ο Neden Sezen Aksu şarkısı tercih ettiniz?

Şarkı bir süredir aklımda, üstüne bir şeyler yapmayı hep istediğim bir şarkı. Elbette üzerimde Sezen Aksu bestesi ele almanın verdiği büyük bir sorumluluk var, biz cover kelimesinin hakkını verebilmek için çok çalışıyoruz. Şarkıyı baştan aşağı yeniden inşa ettik. Umuyoruz eserin hakkını istediğimiz gibi veririz.

ο Zeynep Bastık gibi isimler cover yaparak kendine büyük mekanlarda yer edindi. Sizin cover tercihinizin altında ne var?

Sosyal medya üzerinden canlı videolar paylaşmak önemli bir zaman ve emek istiyor. Bunu hakkıyla yapan arkadaşlarım elbette kendilerine güzel yerler ediniyorlar. Tabii iyi örnekler oldukça onlara özenip ben de hemen videolar koyayım, ünlü olayım, çok konser yapayım diye düşünenler türüyor. Ama iyi işle kötü işi ayırmak şükür ki zor değil. Benim cover yapıyor olmam başka bir başlık çünkü ben şarkıyla yeniden aranje sürecine girip, kliplendirip plak şirketi üzerinden satışa sunacağım. Ürünü sunma şeklim farklı yani. Biz hiç ele alınmamış bir şarkı seçtik, çıkınca kimler hatırlayacak merakla bekliyorum. Bu yüzden sıfır kilometre etkisi yaratabilir. Ayrıca şarkıyı günümüzün hızla değişen müziğine bağlamak için de çok çalıştık, ilk halinden tamamen çıkardık. Çok heyecanlıyım sunmak için!

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Ezgi (@ezgiercaning)’in paylaştığı bir gönderi ()

ο Müzisyenlik artık sadece iyi şarkı söylemekle olmuyor. Günümüzün başarı kriterleri sizce nedir?

Müzisyenliğin kelime anlamı şarkıcılık olmadığı gibi, aslında şarkı söylemek müzisyenlik tanımının bir kısmını kapsıyor. Ancak müziğe hakim olmak, müzik bilmek için illa okuluna gitmiş olmak da gerekmiyor. Müzik okumamış ama kendini öyle geliştirmiş, müzik okuyanları yüze katlayacak müzisyenler tanıyorum ki.

Öğrenmeye aç, müziği gönülden seven, her şartta bıkmadan yapabilecek insanlar muhakkak başarılı oluyorlar. Bu zamansız bir başarı kriteri. Bunun tam aksinde de bırakmak için ya da kendini geliştirmemek için devamlı nedenler üreten insanlar karşımıza çıkıyor. Bu mesleğin getirdiklerinin yanında ün, zenginlik olabiliyor malum. Dolayısıyla sadece ünlü ve zengin olmak için bu işe girenlerle tam aksinin arasındaki samimiyet farkının da dinleyiciye geçtiğine inanıyorum.

Published On: 4 Ocak 2020Categories: Pano, RöportajTags: , , ,