2001 yılında Apple firmasının çıkardığı iTunes, özellikle iPhone ve iPod kullanıcılarının vazgeçilmez yazılımı olarak karşımıza çıktı. Müzik dinleyip, video izleyebileceğiniz aynı zamanda programı kullanarak dosya, video, resim yükleme yapabilme özelliğe sahip iTunes ile film izleme ayrıcalığınız bile mevcut. Bunlarla sınırlı kalmayıp aynı zamanda birbirinden renkli oyunları da rahatlıkla cihazlarınıza indirebiliyorsunuz. Kitap okumaya meraklı kullanıcıları içinde e-kitap uygulamasıyla ön plana çıkıyor. Özellikle müzik dünyasında devrim yaratacak, müzik dinleme alışkanlıklarını kökten değiştirecek bu hizmet günümüzde kapanma sürecine girdi. Peki çıkalı 18 yıl olan popüler uygulamanın sonunu ne getirdi?

Rakiplerine oranla her zaman bir adım önde olan Apple, stream konusunda biraz farklı. Bu konuda özellikle son zamanlarda tercih edilen Spotify uygulaması da Apple gibi yalın ve sade platformuyla yarış halinde… Spotify’da haftalık keşifler, kişiye özel şarkılar, bugünün modları gibi pek çok seçenek var. Sizi arkadaşlarınızdan, ailenizden bile çok tanıyan bir müzik platformu olarak popülerlik kazandı Spotify. Google neyse Spotify da müzik alanında o gibi görülüyor, sınırsız bir arama alanı adeta.

Günümüzde iTunes’un işlevini yitirmesinde insanların artık müziği indirmemesi, depolama alanında çok yer kaplaması, şikayet edilen teknik sıkıntılar gibi nedenler başta geliyor. Genellikle Windows ve macOs’ta sıkıntılarla mücadele eden kullanıcılar, burada müzik ve video dışında istedikleri gibi cihazlarını da sıfırlayabiliyorlardı. Açıklamalara göre, bütün sorunları göz önüne alarak Apple’ın yakın zamanda iTunes’un yerine TV+, Müzik, Podcast uygulamalarının kullanacağı söyleniyor. iTunes kullanıcılarının medya kütüphanelerinde yer alan satın alınmış müzikler bu süreçten sonra korunacak ve kullanıcılar bu içeriklere Apple Music uygulaması üzerinden devam edecek. Filmler için ise TV+ uygulamasından kontrol etmeye devam edebileceksiniz.

50 milyon
Uygulamada elli milyondan fazla şarkı var.

800 milyon
2013 verilerine göre iTunes kullanıcı sayısı