5 hafta, 42 konser, 40 sanatçısıyla PSM Caz Festivali

Ece ULUSUM
eulusum@hayhuy.co

”Cazda ileri atılışlarla heyecanlandığımız günler geride kaldı. 1940’tan 50’ye kadar sürdü o günler. Caz, yeni yetişen büyük yaratıcıları sayesinde, durmadan kendini yeniliyordu. (…) Umutsuzlanmayalım diyorum. Bugünkü durgunluk 30’ların sonlarına doğru ki durgunluğa benziyor. Büyük fırtına o zaman kopmamış mıydı?” Bu sözler kıymetli besteci, müzik eleştirmeni, radyo programcısı ve yazar İlhan Mimaroğlu‘nun 1958’de yayımladığı Caz Sanatı kitabından. Sözleri tam da bugünü işaret etmiyor mu? Caz etkinliklerinin sayısı arttı, İstanbul’da caz müzik üniversitede bir dala dönüştü, caz müziğin altyapısı sağlamlaştı, nice müzisyen inanılmaz işler yaptı ve yapmaya devam ediyor. Bizler de takip etmeye ve desteklemeye devam ediyoruz.

NİSAN’DA BAŞLIYOR

Onlardan biri de merakla beklediğimiz 25 Nisan-1 Haziran tarihleri arasında Zorlu PSM’de gerçekleşecek PSM Caz Festivali. Nihayet sanatçı programı açıklandı ve biletleri
satışa çıktı. Festival caz çatısı altında; blues, elektronik, dünya, funk, indie, klasik, pop ve
rock müziği buluşturan bir seçkiyle karşımızda. 5 hafta sürecek etkinliğin mottosu da “Her
müziğin cazı…”

https://youtu.be/HbKDdYQCNYU

LİSTE UZUN, ZAMAN AZ

Programa dair bilgileri olduğu gibi aktarıyoruz. Gitar müziğinde devrim yaratan sanatçı John McLaughlin & The 4th Dimension; modern klasik müziğin en yetenekli isimlerinden Ólafur Arnalds, Grammyli trompet sanatçısı Chris Botti; dünya klasik müzik sahnesinin değerli
piyanistlerinden Fazıl Say, Don’t Worry, Be Happy şarkısıyla 2 Grammy kazanan efsane caz
vokalisti Bobby McFerrin; BBC Jazz Awards sahibi Madeleine Peyroux, trip-hop, rock,
folk-rock, downtempo etiketli müzikleri ve yeni çıkan albümleriyle Morcheeba; yarım asırı aşkın kariyeri ve sayısız albümüyle dünya müziğinin efsanesi Enrico Macias, füzyon cazın usta gitaristi John Scofield, modern caz grubu Portico Quartet; DJ, prodüktör ve müzisyen Christian Löffler, caz ve elektronik müziğin mükemmel bileşimine sahip grup Stavroz, yeni İngiliz cazın yetenekli isimlerinden Kamaal Williams ve gitarıyla harikalar yaratan gypsy müziğin efsane ismi Estas Tonne ve daha pek çok değerli isim yer alıyor. Liste uzun anlatarak zor biter zira şu an açıklanan 42 konser var!

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Zorlu PSM (@zorlu_psm)’in paylaştığı bir gönderi ()

Bu müzikal maratonda hangi konsere gitmek istiyorsanız ajandanızı açın, planınızı şimdiden
yapın. Özellikle Touché’nin kapasitesini düşününce, acele etmekte fayda olduğunu
söyleyelim. PSM Caz Festivali’nde konserlerin yanı sıra konsept partiler, paneller, farklı temaların işleneceği atölyeler, film gösterimleri ve plak pazarı da olacak.

 

MAŞALLAH LİSTESİ!

BALTHAZAR
İstanbul’a 2014’te geldiklerinde bu kadar bilinmiyorlardı. Konserde bir avuç insandık.
Şimdi kitlesi epey büyüdü. En son başka bir festivalle şehrimize gelecekti ancak iptal olmuştu. Ancak Belçikalı grup Balthazar bu sefer kesin geliyor! Bunker, Do Not Claim Them Anymore ve I’ll Stay Here parçaları sayesinde dünya çapında büyük bir dinleyici kitlesine ulaşan Balthazar, Garanti Caz Yeşili Konserleri kapsamında 27 Eylül’de Zorlu PSM’de. Bu konser kaçmaz!

HVOB
2017’de Sónar Istanbul’da izleyip takılı kaldığımız HVOB yeniden geliyor. Hem de Pias Records’ta yayımlanan yeni albümleri Rocco ‘nun turnesiyle! HT için yaptığımız röportajda “İzleyicilere bir setten ziyade, konser deneyimi yaşatıyoruz. Çünkü müziğimizi o an oluşturup çalıyoruz. Müziğe kendimizi bıraktığınızda, gerisi seyirciye kalıyor” demişlerdi. Gerçekten de öyle. Viyana merkezli electro-pop ve techno türünün sıkı örneklerini ortaya çıkaran HVOB, hipnotik vokalleriyle dinleyicileri kendinden geçiriyor. Onları izleyenler yazıyı okumayı bıraktı, biletlere bakıyordur. Konser, 15 Haziran’da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi‘nde.

FRANZ FERDINAND
İngiliz indie rock müziğin marşı haline gelen Take Me Out ile listelerimize girdi bir daha da çıkmadı Franz Ferdinand. Sahne performansları her zaman inişli çıkışlı olarak yorumlansa da son albümleriyle enerjilerini epey yükselttiler. Bunun altında Always Ascending albümleriyle pop ve disko sound’larıyla kendilerini bulması var. İstanbul’a epey uzun bir aradan sonra gelecek olan grubu son albümlerindeki Lazy Boy parçasındaki riff’leri ve efsane şarkılarını çıplak gözle izlemek için çok heyecanlıyız. Konser %100 Music katkılarıyla 19 Haziran’da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi‘nde olacak. O gece şanslı olanlar Alex Kapranos’un kendini kaptırmışken gitarı elinde meşhur zıplamalarına şahit olacak!

GLENN HUGHES
Glenn Hughes performs Deep Purple Classics Live konseri açıklandı, Hughes de vakit kaybetmeden İstanbul’a geleceğini Twitter’dan duyurdu.

Evet, müzikseverlerin ‘rock’ın sesi’ olarak tanıdığı Rock and Roll Hall of Fame üyesi ve Black Country Communion‘un solisti olan Deep Purple‘ın eski basçısı ve solisti Glenn Hughes yeniden İstanbul’da konser vermeye geliyor. İstanbul’a Deep Purple ile geldiğinde izleyenler anlatır durur, şimdi izleyemeyenlerin açığı kapatma, izleyenlerinse hasret giderme zamanı geldi. Deep Purple’ın efsane şarkılarını söylerken vokal yetenekleriyle iç titretecek Glenn Hughes, 11 Temmuz’da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde olacak.