Timur AKKURT
Tekno Safari

Yaz geldi, seçimler, sınavlar sonunda bitti. Bu ay biraz daha yazlık bir konudan bahsedeyim istiyorum. Belki bu yazımı bir yıl heyecanla beklediğiniz ve sonunda gittiğiniz tatilinizde okuyorsunuz. Umarım öyledir…

Tatile çıkarken teknoloji anlamında yanınıza neler alabilirsiniz ya da almalısınız? Çok hantal ve kullanma ihtimalinizin az olduğu şeyleri almamanızı öneririm. Boşuna yükünüzü arttırmayın, dinlenmeye ve kafanızı dağıtmaya ihtiyacınız var.

Eğer tatilde biraz fotoğraf ve video çekeyim diyorsanız, biraz bütçeniz de varsa size harika bir önerim var. Baştan söyleyeyim, Türkiye’de bulmak biraz güç olabilir. Moment diye bir marka var. iPhone ve Samsung cihazlar için harika lensler yapıyorlar. Mevcut telefonunuzun neler çektiğine inanamayacaksınız. Geniş açı, anamorfik, tele, makro gibi çeşitli lenslere sahip. Anamorfik lens en değişik efekti almanızı sağlayacaktır. Tıpkı sinema kamerasıyla çekilmiş gibi görünen planlar kaydedebilirsiniz. Moment’in internet sitesini ziyaret edebilirsiniz ya da benim YouTube kanalımda bu lensleri anlattığım bir video var ona bakabilirsiniz. Makro fotoğrafla çok enteresan kareler yakalayabilirsiniz. Hazır tatildeyken ve doğayla iç içeyken güzel şeyler çıkacaktır diye tahmin ediyorum. Tele objektif ile cep telefonlarının en büyük sıkıntısı olan yakınlaştırma yani zoom sorunu çözülmüş olacaktır. Geniş açı lensle hem ailenizi hem de çevrenizdeki objeleri çok farklı görüntüleme şansınız olabilir. Hem biraz hobi gibi hem de tatilinizin en iyi görüntülenmiş hali için güzel bir lens seti çantanızda olabilir.

Bunun dışında müzik ve ses kalitesi çok önemli. Kimi zaman tek başına kalmak istediğiniz anlar olacaktır. ‘Kalabalıklar beni üzer’ diyorsanız size iki önerim var. Biri Bose QuietComfort 35 benim efsanemdir.
Gürültü kesme özelliğine bayılıyorum. Kimi zaman hiç müzik dinlemeden bu özelliği açarak sessiz kalabilirsiniz. Bu özelliğiyle piyasada olan gürültü kesme özellikli kulaklıkların pek çoğundan iyi bir performansa sahip. Kulak dışı değil de daha pratik bir çözüm arıyorum diyorsanız, o konuda da bence en iyi alternatif Apple AirPods 2 olacaktır. Ses sorunu çözüldüğüne göre gelelim kaynak cihazımıza. Her modelin ortak özelliği suya ve toza dayanıklı olması.

 

ÖNERİ 1

Apple iPhone XS Max ilk önerim olabilir. Video performansı inanılmaz. Karanlık ortamlarda değilseniz, fotoğraf konusunda da başarılı bir telefon. Diğer iPhone’lardan daha uzun pil ömrü var. Aksesuar ve uygulama zenginliği en fazla olan cihaz ve stabilite en üst seviyede.

iphone xs maxÖNERİ 2

Samsung Note9 fonksiyonel kalemiyle kalbimi çaldı.

samsung note 9Geçen yıldan beri iPhone ile birlikte en yoğun olarak kullandığım telefonum diyebilirim. Büyük ekran, kalem, batarya ömrü, fotoğraf ve video performansı ile başınızı ağrıtmayacak bir model. Ayrıca dizi, film, YouTube gibi videoları izlemek için de büyük ekranı bir avantaj.

 

 

 

 

ÖNERİ 3

Fotoğraf benim için çok önemli diyorsanız P30 Pro ‘Ben buradayım!’ diyerek size el kaldırıyor. Leica lensiyle gerçekten çok farklı bir kalite sunuyor. Optik ve hibrit zoom özellikleri bir telefondan beklemeyeceğiniz kalitede. Pil ömrü diğer iki modelden de uzun. Üstelik ters şarj özelliğiyle kablosuz şarj özelliği olan diğer cihazlarınızı şarj etmenize olanak tanıyor. Bu ailenize de faydalı olduğundan hep yanınızda birileri olabilir demek oluyor. Ekranı diğer telefonlarda olduğu gibi büyük. Bence tek eksiği video konusunda diğerlerinden geri kalması. Ancak onun da öyle büyük bir artısı var ki neredeyse alternatifsiz diyebilirim. Gece ve düşük ışık fotoğraf performansı tatilinizin en güzel karelerini yakalamanıza olanak tanıyabilir.

huawei p30 pro

Eğer çok lazım değilse bilgisayar almamanızı öneririm. Onun yerine iPad Pro en iyi alternatif. Hem bilgisayar gibi bir performansa hem de en az 2-3 kat fazla pil ömrüne sahip. Üstelik ondan daha hafif ve taşınabilir. Mobil müziğinizi başkalarıyla paylaşmak isterseniz bu konuda en iyisi Ultimate Ears. Çok farklı modelleriyle ihtiyacınıza en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Suyun üzerinde yüzen ve birbirine bağlanan model mi istersiniz yoksa suya toza dayanıklı ortalığı yıkabilecek performansta olanına mı ihtiyacınız var, karar verin yeter. Tüm bu modellerin birbiriyle bağlanarak çok daha geniş bir alanda çalışabilmesi ayrıca çok keyifli oluyor. Uzun pil ömrüyle sizi müziksiz bırakmıyor.

GÜNEŞİ KULLANIN

Tüm bunlar tamamsa şimdi sıra enerji kaynağına geldi. Fantastik bir öneri ama güneş enerjisiyle telefon, tablet şarj edebilen cihazlar var. Performansları bir powerbank gibi değil elbet ancak güneşlenirken telefonların şarj olması hiç fena bir fikir değil.

güneş enerjili powerbankŞunu hatırlatmadan geçemeyeceğim aman telefon, tablet güneşe direkt maruz kalmasın. Canınız çok sıkılır, hatta yakınınızda olanların bile canları fena yanabilir. Teknolojik cihazların patlama riski yüksek ısıya maruz kaldığı zamandır. Unutmayınız…

Powerbank çantanızda mutlaka olması gerekenlerden. Tabii onun da ısıdan uzak durması gerektiğini söylemek lazım. Promosyon, markası belli olmayan güç kaynaklarından uzak durun. Evinizi, arabanızı, kendinizi yakabilirsiniz. Markalı ürün kullanmaya özen gösterin. Sony, Samsung, Huawei, Anker, TTEC gibi markalar bu alanda epey iyi durumda. Zaten bu tip bir ürünü bence ya markaların kendi mağazalarından ya da operatör mağazalarından almanızı tavsiye ederim.

Araçla seyahat edecekler için yine markalı çakmak şarjı veya telefon asma aparatlarını tercih edebilirsiniz. Bu arada aracınızın camına vantuzla telefon asmamanızı öneririm. En çok güneşe maruz kaldıkları yer cam içleri. Havalandırmaya takılan modeller biraz daha gölgede kalabiliyor. Üstelik arkasından klimanın serin havası geldiği için telefonlarınız çok daha sağlıklı oluyor. Bu da böyle bir not olsun.

Son olarak bu kadar teknolojik cihazı yanınıza aldınız, kafanızı kaldırmadan bunlarla takılacağınız bir tatil yapacaksanız hiç gitmeyin daha iyi. Etrafımda çok görüyorum. Elden düşmeyen telefonlar, tabletler kafalar hep önde! Öyle olmayın, hayata karışın, sosyalleşin, denizin, güneşin doğanın tadını çıkarın. Zaten sayılı gün, sonra hiç istemeseniz de o teknolojik dünyanıza, işinize döneceksiniz. Hayatı yakalayın, tadını sonuna kadar çıkarın. Başta söylediğim gibi bu ay sadece performansı kriter alarak önerilerimi yazdım. Ağustos sayısında bir aksilik olmazsa fiyat/performans önerilerimi sizinle paylaşacağım. Şimdilik benden bu kadar, keyifli bir Temmuz geçirmenizi dilerim…

Published On: 5 Temmuz 2019Categories: TeknolojiTags: ,