Ece ULUSUM
eulusum@hayhuy.co

Yurt dışında müzik festivallerinin tadı tuzu bambaşka. Her festivalin bir karakteri, izleyicisinde bıraktığı bir izi var O festivallerden biri de Sziget Festival. Bu yıl da gümbür gümbür bir line up ile karşımızda olan festival 7-14 Ağustos tarihlerinde Budapeşte’de gerçekleşecek. Festivalin detaylarını Sziget Türkiye Temsilcisi Yonca Temizocak O’Mahony’den dinledik.

  • Sziget bu yıl ne gibi sürprizlerle dolu olacak? Bizimle paylaşacağım bir ipucu var mı?

Sziget her yıl muhteşem line up’ı ve alan içi faaliyetleriyle katılımcıları şaşırtmayı çok iyi
biliyor. Geçtiğimiz yıl adanın dört bir yanına yayılmış, katılımcılarla interaktif iletişim kuran canlı heykeller ve tiyatral şovlar büyük ilgi görmüştü. Bu yıl da birçok sürprizin hazırlığı içinde olduklarını biliyoruz ama bunlar son ana kadar bize bile sürpriz oluyor. Her sene adanın her yerine eklenen değişik dekorlara, lambalara ve sanat çalışmalarına bayılıyorum. Tabii karşımıza bir anda çıkan büyüleyici sokak sanatçılarına da. Tek söyleyebileceğim, çok şaşırmaya ve çok eğlenmeye hazır olun!

  • Sziget’e ilk kez katılacaklar için, sıkı bir festivalci olarak nasıl bir etkinlik deneyimleyeceklerini anlatır mısınız?

Sziget anlatılmaz yaşanır. Laf olsun diye değil gerçekten öyle. Alışık oldukları tüm festival deneyimlerini bir kenara bırakarak gelsinler. Ülkemizde festivaller biraz arka arkaya dizilmiş konser serisi gibi. Sziget ise her dakika dolu dolu geçirebileceğiniz bir panayır alanı. Alan içindeki faaliyetlerden dolayı bazen konserleri bile kaçırabiliyorsunuz. Bir de o kadar çok fazla sahne ve müzik türünün temsilcileri var ki küçük bir ön hazırlık yapmanizi tavsiye ederiz. Bazen her şeye yetişeceğim derken hiçbir şeye yetişemeyebiliyorsunuz. Bir de ilk kez geleceklere şunu söyleyebiliriz, kesinlikle tekrar gelmek isteyeceksiniz.

  • Bu festivale Türkiye’den çok fazla müziksever katılıyor, bu yıl katılımın daha da artacağı söyleniyor. Sizin öngörünüz nedir?

Kesinlikle öyle. Çünkü Sziget Festivali gerek kendi cazibesi gerekse Türkiye’den katılan sanatçıların da varlığıyla her geçen yıl daha çok bilinen ve tercih edilen bir festival oluyor. Özellikle bu yıl yeniden başlattığımız Sziget Talent Turkey yarışmasına yoğun ilgiden de bu kanıya varabiliriz. Şimdiye kadar da epey bilet satışı oldu. Çok etkileyici bir deneyim olduğu için, ilk defa gelen kişi dönüşte en az 1 ay tüm arkadaşlarına festival hikayelerini anlatıyor
ve en az 3-4 arkadaşını bir sonraki sene yanında getiriyor.

  • Türkiye’deki kitleyi sizce en çok hangi isimler heyecanlandırıyor?

Türkiye’den müzikseverleri Foo Fighters‘ı canlı dinleyecek olmak kadar Ed Sheeran‘ı izleyecek olmak da heyecanlandırıyor. Farklı yaş gruplarından farklı isimlere eğilim görüyoruz. Ama tabii Florence + The Machine, Post Malone, The 1975, Twenty One Pilots gibi isimlerin de azımsanmayacak bir kitlesi var.

  • Sziget Türkiye’de uzun zamandır faal olan bir festival. Her ülkeye göre ekipleri var. Sziget Türkiye’nin olması Türk dinleyicilere nasıl avantajlar sağlıyor?

Sziget Türkiye, festivalseverlere Türkçe içerik, bilet satışı gibi festivalle ilgili tüm sorularda yardımcı oluyor. Lokal dilde paylaşımlar herkesin ilgisini çekiyor. Aynı zamanda Türk dinleyicilerin takip ettiği sanatçılara göre özel iletişim yapıyoruz. Sziget Festivali ülke temsilcilerini aynı zamanda ülkelere göre danışman gibi kullandığı için Türk dinleyicisinin özellikle görmek istedikleri isimleri de festivale sunuyoruz. Ortaklık yaptığımız marka ve medyalarla gençlere kampanyalar yapıp bilet, seyahat kazandırıyoruz.

  • Son soru, Ağustos’a kadar nasıl bekleyeceğiz?

Müzik dinleyerek. Line up’a iyice bir göz atın, şimdiden çıkacak grupları dinlemeye başlayın derim. Bilmediğiniz gruplara şans verin çünkü Sziget yeni isimleri tanıtmakla da çok ünlü! Belki de kimsenin bilmediği yeni bir ismi siz herkesten önce Sziget’te keşfetmiş olursunuz.

60

Festivaldeki sahne sayısı

1000

Festivalde binin üzerinde performans sergileniyor.