Netflix dizisi Stranger Things’in konusu ve içeriğinin kalitesi bir yana, sunduğu muhteşem görsel dünya ve soundtrack’leri bir yana. Dizi-film dünyasında bir dönemi inşa etmenin en etkili yollarından biri müziktir. Ancak yapımlar hep ilk akla gelen parçaları yapıştırıp geçiyor. Stranger Things dizisinin alametifarikası, günümüzde daha az duyduğumuz ve biraz daha aralarda kalmış hit parçaları seçmesi. Her seçtikleri parçalar da üzerindeki tozu silkip en çok dinlenenler listesinde tepeye doğru koşuyor.

Dizinin finalinden daha çok, 9’uncu bölümde Eddie Munson’ın çaldığı Metallica‘nın efsane parçası Master of Puppets konuşulur oldu. Karanlıklar içinde, yaratıklar etrafta uçuşurken riff’ler kulaklarımızda çınlıyor. Alternatif klip tadında…

Metallica bu duruma kayıtsız kalmadı ve Instagram üzerinden açıklama yaptı: “Sadece Master of Puppets’ı diziye dahil etmekle kalmayıp, onun etrafında böylesine önemli bir sahneyi inşa etmek için çok heyecanlıydık. Eddie’nin yolculuğunun bu kadar büyük bir parçası olmak ve bir kez daha gösteride yer alan diğer tüm harika sanatçılarla birlikte olmak inanılmaz bir onur.”

İşin büyüsünü kaçırmak istemeyiz ancak o sahnede parçayı çalan aslında Quinn değil. Metallica’nın basçısı Robert Trujillo’nun oğlu Tye’nin eseri! Muhteşem bir anı kaldı…

BONUS 

Bir bilimkurgu dizisinden soundtrack’leriyle müzik küratörüne dönüşen Stranger Things’in yeniden gündeme getirdiği ilk şarkısı değil. Mini bir hatırlatma listesi hazırladık.

The Clash, “Should I Stay Or Should I Go” – sezon 1, bölüm 2

The Police, “Every Breath You Take” – sezon 2, bölüm 9

Madonna, “Material Girl” – sezon 3, bölüm 2

Kate Bush, “Running Up That Hill (A Deal With God)” – sezon 4, bölüm 4