Türkiye pazarında 10. yılını kutlayan Spotify, son 10 yılda Türkiye’de en çok dinlenen isimleri açıkladı. Son 10 yıla ait verilere baktığımızda; Türk sanatçıların Türkiye dışındaki ülkelerde dinlenme oranı da yıllar içerisinde ciddi bir artış gösterdi. Bugün 180’in üzerinde ülkede 551 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaşan Spotify’da, Türk sanatçıların Türkiye dışındaki ülkelerde dinlenme oranı her yıl ortalama yüzde 75’e yakın bir artış ivmesi yakaladı.

Türkiye’deki kullanıcıların müzik zevki de 10 yıl içerisinde değişti. 2013 ile 2017 yılları arasında daha çok pop müzik ilgi görüyordu. Bu dönem aynı zamanda alternatif ve deneysel sound’ların dinleyicilere eşlik ettiği bir dönemdi. 2017’den itibaren ise hip hop en çok dinlenenler listelerine sıkı bir giriş yaptı ve o zamandan beri Türkiye’nin en popüler müzik türlerinden biri haline geldi. Günümüze gelindiğinde ise insanların dinlemeyi sevdiği müziklerde; arabesk, elektronika ve Türk Halk Müziği gibi sound’lardan etkilenen ve pop, rock, indie ve hip hop gibi ana akımlardan beslenen büyük bir zenginlik ve çeşitlilik dikkat çekiyor.

Spotify Güney ve Doğu Avrupa Müzik Direktörü Melanie Parejo, “Spotify’ın Türkiye’ye girişinden bu yana, Türkiye pazarı, bölgenin önde gelen ve hızlı büyüyen pazarlarından biri haline geldi. Ülkedeki 10’uncu yılımızı kutlamaktan gerçekten büyük heyecan duyuyoruz. Son 10 yılda eşsiz ve çok zengin bir müzik sahnesinin ortaya çıkışına tanık olduk. Sanatçılara ve onların ekiplerine içgörüler ve çeşitli araçlar sağlamak, EQUAL gibi programlar hayata geçirmek ve Türkiye içinde ve dışarıda sanatçıların tanıtımına katkıda bulunmak gibi çalışmalarımızla içerik üreticilerinin yurt içinde ve yurt dışında büyümesine ve onların başarılarına katkı sağlamaktan gurur duyuyoruz. Türkiye’deki müzik sektörünün büyümesine olan desteğimizi sürdürürken aynı zamanda Türkiye’deki kullanıcılarımıza mümkün olan en iyi audio deneyimini sunmaya devam edeceğiz.” dedi.

Spotify, yeni çıkış yapan yerli sanatçıları desteklemeyi hedefleyen RADAR programını duyurdu 

Spotify, Türkiye’de kullanıma açılmasının 10’uncu yılını kutladığı bu dönemde, ülkedeki yeni yetenekleri desteklemeyi amaçlayan global programı RADAR’ı Türkiye’de hayata geçirdiğini duyurdu. RADAR, kariyerlerinin başlarındaki sanatçıları desteklemeyi hedefleyen, platform içinde ve dışında onlara daha fazla tanıtım desteği sağlayarak yeni kitlelere ulaşmalarına yardımcı olmayı amaçlayan küresel bir sanatçı programı.

RADAR Türkiye’nin ilk sanatçıları arasında, her biri farklı background’lara sahip; Böyleyken BöyleEge Can SalPaptircemSelin ve Sena Şahin yer alıyor.

Spotify Sanatçı ve Yapım Şirketi İlişkilerinden Sorumlu Müdür Fırat Tekaüt, “RADAR programını Türkiye’de hayata geçirerek, Türkiye’nin yeni çıkış yapan yeteneklerini desteklemek ve kariyerlerinin önemli bir noktasında hem Türkiye’de hem de uluslararası arenada bilinirliklerini artırmak üzere güçlü bir adım daha atıyoruz. Programın parçası olan ilk RADAR Türkiye seçkisinin de Türkiye müzik sahnesinin çeşitliliğini tam anlamıyla yansıttığına inanıyoruz. Sanatçıların her biri farklı bir background’dan geliyor, farklı müzik tarzlarına sahip ve hepsinin kendilerini ifade etme tarzı benzersiz. RADAR Türkiye ile ülkemizdeki çok sayıdaki parlak ve yetenekli zihni öne çıkarmak ve onlara fırsat verildiğinde neler yapabileceklerini göstermek istiyoruz.” dedi.

Türkiye’de 10’uncu yılını kutlayan Spotify, Türkiye’de son 10 yılın en çok dinlenen sanatçılarını, kadın sanatçılarını, şarkılarını ve podcast’lerini açıkladı.

Türkiye’de Spotify’da son 10 yılın en çok dinlenen sanatçıları:

 1. Ezhel

 2. UZI

 3. Sezen Aksu

 4. Sagopa Kajmer

 5. Duman

 6. cakal

 7. Lvbel C5

 8. Emir Can İğrek

 9. Yüzyüzeyken Konuşuruz

 10. Dolu Kadehi Ters Tut

Türkiye’de Spotify’da son 10 yılın en çok dinlenen şarkıları: 

 1. Seni Dert Etmeler – Madrigal

 2. Bi’ Tek Ben Anlarım – KÖFN

 3. Aşkın Olayım – Simge

 4. Dinle Beni Bi’ – Yüzyüzeyken Konuşuruz

 5. ARASAN DA – UZI

 6. Bir Derdim Var     – mor ve ötesi

 7. Gitme – Dolu Kadehi Ters TutSedef Sebüktekin

 8. Antidepresan – Mert DemirMabel Matiz

 9. Uzunlar – V1 – Evdeki Saat

 10. PAPARAZZI – UZI

Türkiye’de Spotify’da son 10 yılın en çok dinlenen kadın sanatçıları: 

 1. Sezen Aksu

 2. Zeynep Bastık

 3. Güneş

 4. Sertab Erener

 5. Hande Yener

 6. Gülşen

 7. Ebru Gündeş

 8. Sıla

 9. Simge

 10. Melike Şahin

Türkiye’de Spotify’da son 10 yılın en çok dinlenen müzik grupları: 

 1. Duman

 2. Yüzyüzeyken Konuşuruz

 3. Dolu Kadehi Ters Tut

 4. Pinhani

 5. Adamlar

 6. mor ve ötesi

 7. maNga

 8. Madrigal

 9. Perdenin Ardındakiler

 10. BTS

Türkiye’de Spotify’da son 10 yılın en çok dinlenen podcast’leri: 

 1. Kendine İyi Davran

 2. Ortamlarda Satılacak Bilgi

 3. Merdiven Altı Terapi

 4. Barış Özcan ile 111 Hz

 5. Mitolojik İnciler

 6. Meksika Açmazı

 7. O Tarz Mı?

 8. Buralar Hep Seks

 9. Fularsız Entellik

 10. Nasıl Olunur