Wisconsin merkezli dijital arşiv ve yayın şirketi Murfie, beğenilen bir oluşumdu. Arşivleriyle baş edemeyenlerin imdadına yetişen Murfie’ye CD, plak ve kaset gibi fiziksel kayıtlarınızı gönderebiliyor, tanesi 1-2 dolar karşılığı arşivlenmesini ve dijital ortama aktarılmasını sağlıyordunuz. Ya da sadece dinleyici olarak dahil olabiliyordunuz. Hatta, platformdaki diğer üyelere satış yapmak da mümkündü.

Kasım ayında kullanıcılar bazı dosyalara erişemedikleri için şikayet etmeye başlamışlardı ama çok da endişe edilecek bir durum yok gibiydi. Ancak 22 Kasım’da büyük şok yaşatan mail’i aldılar. Şirket ‘operasyonlarını durdurduğunu’ belirten mail’den başka hiçbir açıklama yapmadan kapandı. Fiziksel kayıtlar da ortada yok. Yani yüzlerce insan, yıllarca koleksiyonunu yaptığı dev müzik arşivlerini kaybetmiş durumda. İddialara göre aralarında 10 bin CD’lik arşivler bile var.

Twitter’da şirketin müşterileri zehir zemberek konuşuyor ancak muhatap bulmakta zorlanıyorlar. Murfie’nin web sitesinde yalnızca mail’deki açıklama var. Hiçbir yetkiliye ulaşılamıyor. Şirketin eski CEO’su Rex Mangat da olaydan maille haberdar olduğunu söylüyor. Şirketin kurucularının da mağdurlar arasında olduğu söyleniyor. The Verge’in haberine göre şirkete yatırım yapan WISC Partners firmasının konuyla ilgili bilgi verebilir ama firma, Verge’e konuşmayı reddetmiş.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Murfie (@murfiemusic)’in paylaştığı bir gönderi ()

Murfie’nin kullanıcı sözleşmesine göre, kullanıcıların herhangi bir işlem için gönderdiği her albümün sahibi, yine kullanıcılar. Murfie’yi kullanmaktan vazgeçtiğinizde, standart kargo ücretini ödemek koşuluyla albümlerinize tekrar kavuşabileceğiniz söylenmiş. Bunun arkasında olduklarını açıkladılar. İyi haber ama bazı kullanıcılar şirketin onlara ulaşıp albümleri geri göndermek için astronomik fiyatlar istediğini iddia ediyor.

Şirketten resmi bir açıklama gelip müşterileriyle arşivlerini buluşturana kadar ortalık durulacağa benzemiyor. Bazı mağdurlar Twitter’da birlikte dava açmayı konuşuyor. Dava açılır mı, mülkiyet ve telif haklarını çok ciddiye almasıyla tanınan ABD mahkemelerinden nasıl bir sonuç çıkar, merakla bekleniyor.