Shazam 19 Ağustos’ta 20. yaşını kutladı! Tanıdığı şarkı sayısı bu hafta resmi olarak 70 milyarı geçti. Popüler kültürün temel taşlarından olan platform, şarkı adı bulmayı herkes için erişilebilir hale getirerek insanların müzikle etkileşimini değiştirdi. Dünya genelinde 225 milyondan fazla aylık kullanıcı için “Shazam” yeni bir şeyler keşfetmek demek.

Bu özel günü kutlamak için Shazam, son 20 yılda her takvim yılının en çok Shazam’lanan şarkılarından oluşan özel bir çalma listesiyle müzikseverleri anılarla dolu bir yolculuğa davet ediyor. Train’in “Hey, Soul Sister”ından Sia’nın “Cheap Thrills”ine kadar her şeyi içeren çalma listesi, dünyanın dört bir yanındaki müzikseverlerin son yirmi yıldaki aktif aramalarından oluşan gerçek bir yansıması niteliğinde. Ve yalnızca Apple Music’te dinleyebilirsiniz.

Shazam’ın dünya genelindeki listeleri yıllardır çıkış yapan yeni yeteneklerin keşfedilmesinde önemli rol oynuyor. Buna iyi bir örnek, Masked Wolf. Shazam’ın 2021’de Takip Edilmesi Gereken 5 Sanatçı listesinde yer alan sanatçının “Astronaut In The Ocean” parçası o yıl en çok Shazam’lanan şarkı oldu.

“Dünyanın dört bir yanından insanların gün içinde telefonlarını çıkarıp şarkımı Shazam’lamaya zaman ayırmış olmaları bir sanatçı olarak benim için büyük bir onur” diyen Masked Wolf sözlerine şöyle devam ediyor: “Shazam istatistiklerinin hareketlendiğini görüyorsan, bil ki elinde özel bir parça var.”

Shazam’ın listeleri beklenmedik popüler kültür anları için de bir barometre haline geldi. Kate Bush’un 1985 tarihli “Running Up That Hill” şarkısının “Stranger Things”de yer almasıyla sanatçının Shazam’larını tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşırken parça da Shazam’ın Dünya Genelinde Top 200 listesinde 10 gün boyunca 1 numarada kaldı. 25 ülkenin listesinde ilk sıraya yerleşen parça bu sayıyla 2022’deki diğer tüm şarkıları geride bıraktı.

Müziğin nabzını tutan Shazam yerel sanatçıların dünya genelinde dinleyicilerle buluşmasında da önemli bir rol oynadı. 2021’de dünya genelinde en uzun süre 1 numarada kalan şarkı Nijeryalı sanatçı CKay imzasını taşıyan “Love Nwantiti [Remix]” adlı parçaydı ve bir haftada bir milyon Shazam’ı geçen ikinci şarkı oldu.

“Shazam’ın kariyerimde etkili bir rolü oldu.” diyen CKay şöyle devam ediyor: “Dünyanın her yanından milyonlarca kişi beni ve özgün Nijerya melodilerimi Shazam sayesinde keşfetti. Henüz dünyanın dört bir yanında sahneye çıkmaya başlamışken dünya genelinde şöhrete kavuşmamı sağladı. Shazam beni dünyayla buluşturmasaydı CKay’in hikayesi anlatılamazdı.”

Shazam yirmi yıldır kararlılıkla sürdürdüğü yeniliklerle müzikseverleri sevdikleri müzikle ve sanatçılarla yakınlaştırmanın yeni yollarına öncülük ediyor. Konser bilgilerini ve yakınınızdaki gösteriler için satıştaki biletleri öne çıkaran konser keşfetme özelliği gibi yeni araçları kullanmak için bir şarkıyı Shazam’lamanız veya Shazam uygulamasında veya web sitesinde aramanız yeterli.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Shazam (@shazam)’in paylaştığı bir gönderi

Tüm Zamanların En Çok Shazam’lananları 

  • Drake kendi çıkardığı veya yer aldığı şarkılar üzerinden 350 milyondan fazla Shazam ile tüm zamanların en çok Shazam’lanan sanatçısı. “One Dance” 17 milyondan fazla Shazam’la Drake’in en popüler parçası.
  • Tones And I imzalı “Dance Monkey” 41 milyon Shazam’la gelmiş geçmiş en çok Shazam’lanan şarkı.
  • Gnarls Barkley imzalı “Crazy” “2580” mesaj servisi kullanılarak en çok Shazam’lanan şarkıydı.