Arda AŞIK

3 kaburgası kırılmış, kayda değer bir süre hastanede yatmıştı. Uluslararası konserleri iptal olmuş, dolayısıyla albümünün tanıtımını yapamamıştı ve bundan bir kişi değil tüm grup zararlı çıkmıştı. “Ne oldu, araba mı çarptı?” diyeceksiniz, Oasis grubunun gitaristi Noel Gallagher o anı, otobüs çarpması olarak tanımlasa da seyirci saldırısına uğramıştı. Bu gibi olayları görüne aklıma şu soru geliyor: Seyirci miyiz zorba mı?

HERKES ÖLDÜRÜR SEVDİĞİNİ

Kim bilir? İlginç ama bir o kadar da olağan; aşırı sevgiyle saçma hareketler yapıp sanatçıyı soğutmak, konseri baltalamak. Aklıma gelen ilk örnek ise 2013 yılında Justin Bieber’ın İstanbul Teknik Üniversitesi Stadyumu’nda verdiği konser. Kendilerini bir taraftar grubu gibi ‘Beliebers’ olarak tanımlayan çılgın ergen hayranlar, sahneye yabancı madde (Oyuncak) atmışlardı. Bieber, hayranlarından bir şey atmamalarını sözlü olarak rica etmiş ancak nafile. Justin Bieber’ın dediklerini anlamayan Belieber’lar iyice coşmuş ve bir yabancı madde yağmuru daha başlamıştı. Kanadalı pop yıldızı ise sahneyi geri dönmek üzere terk etmişti. 2017’de Adana’da ilk kez konser veren Aleyna Tilki de benzer bir durumla karşılaşmıştı. Patlama yaptığı Cevapsız Çınlama parçasını seslendirirken hayranları sahneye yabancı maddeler attı, yetmedi seyirci sahneye çıkmaya çalıştı! Tilki sahneyi terketti. Altın Kelebek’te cool olamadığını söylemişti ancak sahneyi terk ederken pek bir cool’du!

PARA’LAMA

Holiganizmi metafor belledik ya bir kere, bir ortak nokta daha verelim: Bozuk para fırlatma. Guns ‘N Roses, 2006 yılında Newcastle’da, Nightrain parçasını seslendiriyordu. Bir seyirci Axl Rose‘a bozuk para attı. Sonuç, grup şarkıyı bitirdikten sonra sahneyi terk etti.

TACİZ

Yaşına aldırış etmeden turne turne gezen Sir Elton John, geçen yıl Las Vegas’taki sahnesine Saturday Night’s Alright For Fighting parçasını çalmaya başlamadan önce sevenlerini sahneye davet etti. Bunlardan biri, Sir piyano çalarken ona ve piyanosuna dokunmaya çalıştı. John uyardı ancak o, ısrarcı oldu. Sonunda müzisyen “You fucked it up!” diyerek, şarkının yarısında çekti gitti. Tacizci hayranı dışarı çıkarılınca sahneye geri döndü.

MÜZİKSEVERİM AMA PARA BENDE

Kasım ayında Beşiktaş Dorock XL‘da, Khontkar sahne aldı, biz de oradaydık. Aralık sayımızdaki yazıyı tekrar aktarıyorum. “Kitle, dinleyici değil de ‘hizmet talep eden müşteri’ gibiydi. Sahnede performans sergilenirken Khontkar’ı dinlemek yerine Kime Ne şarkısını hep bir ağızdan söylemeye başladılar. Bunu birkaç defa yapınca belki de kapanış şarkısı olan Kime Ne’yi söylemek zorunda kaldı. Ne oldu dersiniz, seyirci eşlik etmekten sahneyi izlemedi. Şarkı bitti çoğu dışarı çıktı, sohbete daldı. Khontkar’ı seversiniz ya da sevmezsiniz ancak o bir müzisyen, seyirci zorbalığıyla o çok güzel başa çıktı ancak müzisyenin hevesini baltalamanın anlamı yok.” Aynen öyle!

ALKOL KAFASI

Oasis‘in Toronto’da 2008’de verdiği bir konserde alkollü bir seyirci sahneye atlamış, grubun gitaristi Noel Gallagher‘ı hoparlörlere itmişti. Grup, her şeye rağmen çalmaya devam etmiş ancak sonuç yazının girişinde anlatılanlar olmuştu, maddi manevi büyük kayıp yaşanmıştı.

Yıldız müzisyen, kaliteli konser ve uzun soluklu festivallerde bir buhran hepimizin malumu. “Festivalle gel 2019!” diye haykırıyoruz, iyi güzel. Suçu başka yerlerde arıyoruz, eyvallah. Çuvaldızı kendimize batırıyor muyuz, hayır. O zaman bir özeleştiri elzemdir. Direkt olmasa da dolaylı yoldan biz seyirciler de belki biraz soğutuyoruz ünlü isimleri. Sanatçının seyirciye, seyircinin sanatçıya ve hepimizin müziğe ihtiyacı olduğunu unutmayalım. Gerisi gelir.

EMENİKE TRİBİ

Madalyonun bir başka yüzü de var. Yuhalanınca sahayı terk eden futbolcu Emenike misali, eleştiriyi kaldıramayıp trip atan sanatçılar da yok değil. Manchester’da konser veren Justin Bieber, seyirciler tarafından yuhalanınca konseri bırakmış ve “Dünyanın öbür ucundan geliyorum” açıklamasını yapmıştı. Bir de konserde video ya da fotoğraf çekenlere sinirlenme trendi var. Sanatçılar ve seyirciler bu konuda ikiye ayrılıyor. Henüz bırakın sosyal medyayı, akıllı telefon bile yokken 1991 St. Louis konserinde video kameralı birini gören Axl Rose, adama saldırdı. Ardından sahneyi terk etti. 20 bin kişi birbirine girdi, Axl ise kalabalığı isyana teşvik etmekten tutuklandı… Olaya, o sırada söylenen şarkı Rocket Queen‘in adı verildi.