Zeynep BEŞERLER

Söz yazarlığı ve vokal yetenekleriyle yerli caz müziğinde önemli üretimler yapan Şenay Lambaoğlu, bu sefer bir türkü cover’ıyla karşımızda. Azeri türküsü Aman Avcı parçasını caz tınılarıyla birleştiren müzisyen, parçayı kliplendirdi. Klipte Türk destanları içinde ve Türk kültüründe sıkça kullanılan elma ve ağaç imgesi kullanılmış. Elma, Azerbaycan kültüründe sevgiyi, doğuşu ve söz vermeyi simgeliyor. Bu jest Azeri dinleyiciler tarafından fark edilmiş, klibin altında bir sürü yorum yapmış, ne hoş. Sevgili Şenay Lambaoğlu ile yeni teklisi hakkında konuştuk.

Aman Avcı türküsünü seçme süreci nasıldı?
Türküleri çok severim, Azerbaycan türkülerini ayrı severim. Beni Aman Avcı türküsünün yorumu çok etkiledi. Yaptığım müziğe ve tarzıma bu halinin çok yakışacağını düşündüm. Tolga Görsev bana bu versiyonunu ilk dinlettiğinden itibaren dilime dolandı. Sonrasındaysa stüdyo süreci başladı. Hem vokal hem de düzenleme açısından şarkıyı naif ve duru bir noktada tutmak istedik. Biz bu yeni halini çok sevdik.

Seslendirmeyi düşündüğünüz başka parça var mıydı?
Seslendirmeyi düşündüğüm pek çok parça var. Umarım hayat hepsini söylememe izin verir.

Tolga Görsev’le çalışmanız nasıl geçti? Stüdyo nasıl geçit?
Tolga son derece titiz ve işini severek yapan bir müzisyen. Stüdyo süreci de o yüzden bu eksende geçti. Sesimin en iyi tınladığı ton için bile birçok kayıt yaptık ve içinden en yakışanını seçtik.

‘DALDIĞINIZDA BOĞULABİLİRSİNİZ’

Azeri hayranlarınız Aman Avcı parçasıyla epey arttı sanıyorum. Nasıl yorumlar aldınız?
YouTube videomuza Azerbaycan’dan çok güzel yorumlar alıyoruz. Bunun dışında şarkının ülkemizde anonim kabul edilmesi konusunda bir yanlış anlaşılma söz konusu. Bu bir Azerbaycan halk türküsü. Anonimden kastımız söz yazarı ve bestecisinin bilinmemesi.

Sizi her zaman çok pozitif görüyoruz. Klipleriniz, sahnedeki duruşunuz, tarzınız. Şenay Lambaoğlu’nun karanlık bir tarafı yok mu?
Aslında pozitif olmaya çalıştığımı söylesek daha doğru olur. Karanlık ve depresif yanımı göstermeyi çok sevmiyorum. Ve bu yönümle beslenmekten de hoşlanmıyorum. Karanlığın dibi yok çünkü. Daldığınızda boğulabilirsiniz. (Gülüyor.) Bense olumsuz ve kusurlu yanlarımla yüzleşip siyahın içindeki ışığı arayanlardanım. Boğulmaktansa yüzmek, yüzerek dalmak derinlere…
‘YENİ ŞEYLER GELİYOR’

Şarkı söylemek sizin için içsel bir yolculuk. Bu yolculukta ozanların eserlerini ve anonim türküler seslendiriyorsunuz. Daha çok kendi parçalarınıza yoğunlaşmayı düşünüyor musunuz?
Geçtiğimiz yıl yayımlanan Rüyalarıma Gir kendi söz ve müziklerimden oluşan bir albümdü. Kendi dünyamı anlatmak, şarkılarımı söylemek elbette çok değerli benim için. Yakın zamanda benden yeni şeyler geliyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Senay Lambaoglu (@senaylambaoglu)’in paylaştığı bir gönderi ()

Dünyada rap müzik altın günlerini yaşıyor. Ve dünyada karşıma caz-rap türü de sıklıkla çıkıyor. Sizin bu türde işlere yorumunuz nedir? Böyle türler arası bir proje düşünür müsünüz?
Her türlü yenilik ve farklı ses beni heyecanlandırıyor. Keşke bu tarz projeler, türler arası buluşmalarda biz öncü olsaydık. Rap yeni değil, Cartel günlerini unutmayalım. Böyle bir buluşma neden olmasın.

Sizinle kadın caz ozanlar haberi için bir araya gelmiştik. O zamanlar hemfikir olduğumuz bir konu vardı. Türkiye’de caz vokaller kadın, enstrümantalistler arasında kadın pek yoktu. 3 yıl geçti, sizce değişen bir şey var mı?
Evet o günleri hatırlıyorum, fakat böyle bir değişikliğin gerçekleşebilmesi için 3 yıl çok kısa. Volvox ne güzel bir gruptu mesela ya da klasik müzikten pek çok örneğe rastlamak mümkün. Kadın enstrümantalistler tarafından kurulan caz gruplarına da rastlıyorum umarım uzun ömürlü olur.

En son kimin konserine gittiniz? Dikkatinizi çeken neler olmuştu?
Bodrum’da Sattas, Birsen Tezer ve Okay Temiz konserine denk geldim. Farklı türlerden müzikleri takip etmeyi seviyorum. Kendi tarzını yaratmış müzisyenleri ayrı seviyorum.

Bir albüm projeniz var mı?
4 albüm üzerine hayatında ilk kez bir single yayımladım. Biri de yolda. 2020’ye yetiştirmeyi düşündüğüm bir albüm evet var.

Konser takviminiz nasıl?
En yakın konser 18 Ekim Akasya Tamirane’de.