Selami Şahin’le zaman tüneli: Müzik bir tutkudur, aşktır

Ece ULUSUM
@eceulusum

Hatay’dan çalışkan ve ümitli bir genç adam olarak İstanbul’a göç eden, ardından tüm ülkenin kalbine dokunan şarkıların söz yazarına dönüşen bir müzisyen Selami Şahin. Sahneye adım attığı ilk andan beri çok beğenilen performanslar sergilemeye devam ediyor. Her tür kitleden de saygı kazanmış bir isim, kime Selami Şahin desek hep aynı yanıtı alıyoruz; “Sahnesi çok iyi!”

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Selami Şahin (@selamisahinofficial)’in paylaştığı bir gönderi ()

Onun şarkılarını dinlemesi kadar sohbetine eşlik etmek de çok güzel. Mutlaka sizi uzaklara götürecek hatıraları olur. Sevgili Selami Şahin bu ay zaman tüneli bölümümüzün konuğu oldu. Seçtiğimiz albümlerin kendisi için neler ifade ettiğini, ona neleri hatırlattığını sorduk. Karşınızda 16 albümüyle Selami Şahin…   

1966 – Bir zaman ağlayıp koştun peşimden

“Efendim, o zaman stüdyoda sazlar çalarken sanatçı da aynı anda okuyordu. Miks, mastering gibi şeyler de yoktu. 1966 yılında çocuktum daha.. O şarkılar o günler aklıma geliyor da çok güzel hatıralar var.”

1967 – ümitlerimi Kırmadın Mı? / Sabır taşı

“Beyoğlu’nda, İstiklâl Caddesi’ne gelmeden önce, Tünel’e yakın bir stüdyo vardı. Sabır Taşı şarkımızı da o dönemde orada yapmıştık. Yine aynı dönemdeydi bu şarkı ve sazlarla birlikte, aynı anda stüdyoya girip okumamızı yapıyorduk. Kayıt sonunda neyse onu kullanıyorduk. Stereo yoktu o zamanlar.”

1968 – Neye Yarar, Hadi Gel, Öp de Barışalım

“Yine aynı yıllar, 1966-68 döneminde o günler aklıma geliyor. Şarkı bitmek üzereyken ikinci kısımda bir öksürük geldiği zaman durduruyorduk tekrar başta dönüp şarkıyı söylüyorduk.”

1974 – Yıllar Sonra Yine

“O zamanlar yeni yeni playback başladı. İki kanal oluyordu kayıtlar. Müzikler çalıyordu kayıtta. Yıllar Sonra Yine Selami Şahin albümünün kaydını da bu şekilde yaptık.”

1976 – Unutulmayan Eserler

“Kendi bestelerimden oluşan, unutulmayan şarkıları topladık. Yine o zaman playback yapıp, miks yapıyorduk. Bu yıllarda teknoloji daha da ilerlemişti.”

1981 – Bağrımdaki Ateş

“Film müziği yapmaya başladığımız dönemler. Benim için inanılmaz ve unutamayacağım zamanlardı. Bağrımdaki Ateş filminin o zaman siyah beyaz hali vardı. Renkli filmler yeni başlamıştı. Köyün Beş Güzeli filmini yaparken siyah beyazdı. Bağrımdaki Ateş daha yeni yeni renkli hale geçmeye başlamıştı.”

1982 – Tapılacak Kadınsın

“Bu şarkıyı da rahmetli anneme yazdım. Bence Tanrı’dan sonra tapılacak bir varlık varsa o da annedir, babadır. O albümdeki şarkılar hakikaten çok ilgi görmüştü.”

1983 – Seninle Başım Dertte

“1981 yılında Lider Müzik firmasını kurmuştum. Tapılacak Kadınsın, Bağrımdaki Ateşten Damlalar, Seninle Başım Dertte parçalarını kendi firmamdan çıkardım. Çoksesli müziğe meraklı olduğum için Seninle Başım Dertte albümünde çoksesli, sentez bir müzik tarzını yansıttım. Bu albümü dinleyenler sanki yurt dışındaki bir albümü dinliyormuş gibi hislere kapıldı o dönem. Bu albümde de satış rekoru kırıldı.”

1984 – Hastayım Sana

“Mozart’ın girişi gibi kemanlar, orkestra, bas gitar… Çoksesli ama bir yandan da orkestrasyon açısından da birbiriyle dengede olan tarzı yapmayı çok seviyorum. ‘İnsanlar soruyor nasıl yapıyorsun?’ diye. Müzik bir tutkudur. Müzik bir aşktır diyorum onlara.”

1985 – Aşk Bİter Dostluk Bitmez

“Ritmik bir şarkıydı. Hakikaten bir laf vardır, aşk biter dostluk bitmez. Bu albümde de çok güzel besteler, şarkılar var. Aynı zamanda bu yıllarda en büyük oğlum Lider Şahin doğdu ve benim için inanılmaz bir duyguydu. Çocuklarım için canımı bile veririm.”

1994 – Özledim Her Şeyini

“Bu şarkıyı 1993 yılında besteledim. Bu şarkıyla birlikte yine satış rekorları kırdık. 7’den 70’e herkesin dilinde bu şarkı. Yolda yürürken 10 yaşında çocuklar bile ‘Özledim şarkısını çok seviyoruz Selami Baba’ diyorlar bana. Bazen yaşlı bir kadın görüyorum. Yakın zamanda kaybettiği eşini hatırlatıyor ona. Kimi diyor annemi, kimi diyor kardeşimi. Kısacası bu şarkı herkeste bir iz bıraktı. Şarkının ayrıca bir hikayesi daha var tabii. Bu şarkıyı sevgili eşim Didem’e yazdım. Silivri’de konser vardı. Konser bittikten sonra eve varmamız sabah 4.30-5’i buldu. Eve geldiğimde hanım kapıyı açmadı. Yarım saat boyunca kapıda bekledim. En sonunda açtı ve dedim ki ‘Yarım saattir kapıda bekliyorum niye açmıyorsun?’ Didem de ‘Bu saate kadar neredeysen orada kalsaydın’ dedi bana. Yahu konser vardı, karayolu ile geliyoruz ancak gelebildik dedim. Neyse yattık, sabah kalktığımda bir baktım ki eşim yanımda yok. Herhalde dedim kahvaltı hazırlıyor. Baktım yastığı da yok sanki beni terk etti gibi bir duygu başladı içimde. Bu duygularla kalktım ve ‘Özledim, teninin kokusunu özledim. Özledim sımsıcak nefesini özledim. Özledim sohbetini o sesini özledim, gelmedin. Gözbebeğim, can yoldaşım, hayat arkadaşım’ gelmedin sözleri döküldü. Bunu eşime okuyunca ‘Seni affettim’ dedi ve bu şarkının hatırası ve oluşması bu şekilde gelişti.”

1995 – İlle de Sen

“Tutturmuş deli gönlüm ille de sen… Bu şarkıyı yazma hikayem ise bir arkadaşım sevgilisinden ayrılmıştı ve aşkını anlattı bana. Anlattığı şeyden etkilendim ve bu şarkıyı yazdım.”

2004 – İyi ki Varsın

“Bu şarkıyı da eşime yazdım. İyi ki varsın canım iyi ki tanıdım seni, dünyalara değişmem saçının bir telini iyi ki varsın… İnsan sevdiğine demez mi?”

2011 – Mahzen

“Eskimeyen şarkıları modern altyapılarla yaptık. Adı üzerinde tam bir mahzen gibi oldu. Bu albüm de çok ilgi gördü. Çok şükür.”

2016 – Kolay Değil

“Kolay değil severken ayrılmak. Kolay değil yarım kalmak… Burada da çok güzel şarkılar var. Yılların tecrübesi.”

2019 – Baştan Başa Sen

“Bu albüme emeğimiz çok büyük. Birçok kişi diyor ki, ‘Selami Bey albümünüzü aldık. İnanılmaz 12 yeni şarkı var. Nasıl yazıyorsunuz bu şarkıları?’ Çoğunlukla yaşadığım olaylardan veya etrafımda olan şeylerden etkilenerek yazdığım eserler. Bu albüm hakikaten hayatımda en güzel yazdığım şarkılardan oluşan bir çalışma oldu. Müzikseverlere buradan selamlar ve saygılar.”