Tarkan’ın Ölürüm Sana şarkısının cover çalışmasıyla adından oldukça bahsettiren, sahne performanslarıyla tanınan RockA grubuyla konuştuk.

Unutulur Her Şey bir albümün habercisi mi?
Evet, önümüzdeki sonbahar dönemine bir albüm yetiştirmek için çalışıyoruz. Hem geçen sene yayınlanan Sarılır Ay Geceye hem de Unutulur Her Şey bu albümün birer parçaları aslında.

❏ Bu tekli diğer parçalarınıza oranla daha yumuşak tınılı ve hatta rock pop denebilecek türden. Neden sound’unuzda böyle bir yol izleme kararı aldınız?
2012’de “Ölürüm Sana” ve ardından 2013 yılında “101” albümlerimizi yayımladıktan sonra yaşadığımız bazı kişisel olaylar nedeniyle yaklaşık 4 senelik bir geri çekilme dönemi yaşadık. Bu dönemde “Müziğimizi nasıl daha bize özgü hale getirebiliriz?” ve “Bu müzik tarzını nasıl daha da ileri götürebiliriz?” düşünceleriyle, yaptığımız müziğin tarzını değiştirmeden formunu bir tık değiştirmek istedik. Bu yeni müziği de iki farklı şarkıda; hareketli ve enerjik “Sarılır Ay Geceye” ve duygusal yönü daha ağır basan “Unutulur Her Şey” şarkılarıyla, iki farklı uçta gösterdik. Bu yeni tarzı değerlendirirken sadece “Unutulur Her Şey”e değil, “Sarılır Ay Geceye” şarkısına da bakmak gerek. Albüm çıktığında ve 6-7 şarkıyı dinleyebildiğiniz zaman çok daha rahat anlaşılacak sanırım.

❏ Şarkının hikayesi nedir?
“Unutulur Her Şey”in ilk ortaya çıkışı aslında 2008 yılına kadar gidiyor. Ancak şarkı, içinde bir şeylerin eksik olduğu hissiyatıyla bu zamana kadar hep demo sıfatıyla rafta duruyordu. Geçtiğimiz sene hem sözlerinde hem de düzenlemesinde yaptığımız değişikliklerle “Evet, şimdi oldu!” diyebildik. Bir şarkı bazen 2 saatte bazen ise yıllar içinde içinize siniyor. Bu anlamda “Unutulur Her Şey” bizim için de özel bir şarkı oldu.

‘Ölürüm Sana bizim için bir kalite göstergesi’

❏ Spotify’da en çok dinlenen şarkınız Ölürüm Sana. Orijinal parçalarınızdan çok cover bir parçanızın çok dinlenmesi sizi rahatsız ediyor mu? Bunu nasıl yorumluyorsunuz?
Bunun bir çok nedeni var. Öncelikle “Ölürüm Sana” bir Tarkan şarkısı… Ve hatta belki de Türk Pop Müziği’nin en önemli 3-4 şarkısından biri. Doğal olarak basından ve dinleyiciden fazla ilgi görmesi çok doğal. İkinci olarak; biz hiçbir zaman yaptığımız müzikle mainstream denilen medyada yer almadık. Son dönemde internetle birlikte alternatif müzikler ülkede bambaşka bir noktaya geldi ama 3-4 sene öncesinde bu durum böyle değildi. Bizim son albümümüzü çıkarttığımız tarihte Spotify Türkiye’de açık bile değildi. Örnek olarak geçen sene çıkarttığımız “Sarılır Ay Geceye” şarkısının bile eski albümlerimizdeki şarkılara oranla açık ara çok daha fazla dinlendiğini görüyoruz. Yine bir başka neden olarak, “Ölürüm Sana” şarkısının dinleyici kitlesi daha genel ve bizim tarzımızın dinleyicisinden daha fazla. Bunun gibi nedenler bu söylediğiniz durumu ortaya çıkarıyor ve biz bunun farkındayız. Bu yüzden de açıkçası hiçbir rahatsızlığımız yok. Ayrıca klibinde Tarkan’ın da bize eşlik ettiği “Ölürüm Sana” cover’ı bizim için bir kalite göstergesi.

❏ Kariyerinizde Razaki Müzik ile çalışmanın size nasıl bir yol açacağını düşünüyorsunuz?
“Ölürüm Sana” single’ından bu yana profesyonel müzik hayatımızda yaklaşık 8 yıldır tüm basın iletişim işlerimizi İnci Razaki yürütüyor. Bu iş birlikteliği zamanla arkadaşlık, dostluk noktasına geldi. Biz uzun zamandır İnci Razaki ile birlikte iş yapmaktan öte aynı yolda yürüyoruz. Zaten kendisinin sektördeki başarısı, yaptıkları ve yapabilecekleri artık çok belli. Bir de bunun üzerine dürüstlüğü ve işini sektördeki çeşitli dalavereler yerine “müzik ve müzisyen odaklı” yapması bizim için yeterli.

‘SÜRPRİZ OLSUN’

❏ Sırada neler var, konser takviminiz nasıl?
Öncelikle Unutulur Her Şey klibi ve çalacağımız festivaller var. Ancak önümüzdeki yazı biraz daha stüdyoda geçireceğiz. Sonbahara yetiştirmek istediğimiz bir albüm var ve sonrasında güzel bir anadolu turnesi planlıyoruz. Bu sırada ekstra olarak canlı performans videoları da hazırlamak istiyoruz. Onları da hazır stüdyodayken canlı canlı çalıp YouTube kanalımızdan yayınlayacağız. Kısa dönemde planlarımız bunlar. Daha uzun döneme yaydığımız başka düşüncelerimiz de var. Onlar da biraz sürpriz olsun.