Ece ULUSUM
@eceulusum

Bu yıl aklımda kalan konserler arasında Budapeşte’deki Sziget Festivali’nde rock’n roll ile yeri göğü inleten The Ringo Jets var. İzleyemeyenleriniz YouTube’a koşsun. Davulda ve vokalde Lale Kardeş, gitarlarda ve vokallerde Tarkan Mertoğlu ve Deniz Ağan’dan mürekkep, ülkemizin hakiki rock ‘n roll topluluğu The Ringo Jets yeni havadislerle karşımızda. Grammy’li prodüktör Tommaso Colliva yönetimindeki stüdyoda çalıştılar. İkisi İngilizce, ikisi Türkçe olmak üzere 4 şarkı geliyor. 6 Aralılk Yadigar Ejder’i, 13 Aralık’ta ikinci tekli Black Sheep’i ve ardından 20 Aralık’ta 4 parçalık full EP Yadigâr’ı çıkaracaklar. Ayrıca Türkçe şarkılardan biri tanıdık, Ayrılık Olsa Bile. Toplulukla hem yeni parçalarını hem de konser deneyimlerini konuştuk.

ο Sziget ve Øyafestivalen nasıl geçti? İkisi de çok güzeldi, festivallerde çalan büyük isimler olmasına rağmen sadece bizim için bilet alıp gelen insanlarla tanıştık ve bu bizi elbette gururlandırıp mutlu etti. Özellikle Sziget konserini unutmak mümkün değil. Seyirci tarafından kucaklandığımızı hissettiren bir performanstı.

‘YALDIZLI KAHRAMANLARA HAYRANLIK DEVRİ’

ο Festivallerdeki deneyimlerinizi hazır müzik belgeselleri de popüler olmuşken, bir kısa film tadında paylaşmayı düşündünüz mü?

Son 8 senede epeyce turne, kayıt ve konser çekimlerimiz birikmiş olmasına rağmen neredeyse hiç kullanamadık. Önümüzdeki zamanlarda hepsini değerlendirmeyi düşünüyoruz. Nitekim seyre değer olduğunu düşündüğümüz Sziget Festival performansımızın tüm videolarını plak şirketimiz Ferment Records’un YouTube kanalından paylaşıyoruz.

ο Basın bülteninde yeni kaydedilen şarkılarınızdan biri için şöyle yazıyor: “Unutulmuş kahramanlarımızdan birine atfen yazılıp bestelenmiş bir şarkı…”

Yadigar Ejder, Tarkan’ların ailece tanıştıkları ve çok sevdikleri bir kişi. Tarkan, bulduğu bir riff’i ona Yadigar Ejder’i çağrıştırdığı için bu isimle kaydetmişti. Menajerimiz Can Sertoğlu “Şarkı neden onun hakkında olmasın?” deyince sözler de Memet İncili tarafından hepimiz için Yadigar Ejder’in ifade ettiği şeyleri düşünerek yazıldı. Bizce bu kadar zaman arka planda kaldıktan sonra artık gün ışığına çıkmayı, tam da içinde bulunduğumuz bu ‘yaldızlı kahramanlara hayranlık’ devrinde daha fazla bilinmeyi ve anlaşılmayı hak eden bir karakter.

‘ESMERAY COVER’I EKLEDİK’

ο Colliva ile yeniden çalışmak nasıldı?

Tommi artık arkadaşımız olduğu için beraber çalışmak genelde büyük bir rahatlık. Tabii bu sefer iki şarkı Türkçe olduğu için biz onu biraz terletmiş olduk. Günün sonunda birkaç Grammy Ödülü sahibi, bu kalibrede bir prodüktörden Yadigar Ejder için “Bu kadar iyi bir parçayı nasıl yapmayı başardınız!” tepkisini almak paha biçilmez bir onur oldu bizim için.

ο Sizi Türkçe parça yapmaya yönelten neydi?

Aslında senelerdir Türkçe şarkı yapmaya The Ringo Jets olarak hiç karşı değildik. Hatta Open Sesame albümündeki Full Stash Türkçe olacaktı ama yetiştiremedik. Bu sefer menajerimizin de cesaretlendirmesiyle ilk Türkçe bestemizi çıkarmış olduk. Yanına da bir Esmeray cover’ı ekledik.

ο Neden Ayrılık Olsa Bile‘yi seçtiniz?

Bir cover eklemek istiyorduk ancak çok seçici olduğumuz için kıvrandığımız bir zamanda menajerimiz Can bu şarkı fikri ile geldi. Esmeray’ın özel bir karakter olması ve sesini beğenmemizin yanında bir çok dilde çalınmış söylenmiş ve zamansız bir şarkıyı çalma fikri de epey hoşumuza gitti.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

The Ringo Jets (@theringojets)’in paylaştığı bir gönderi ()

ο Gruptaki herkesin renkli bir kişiliği var. Müziğiniz var şarkılarınız da bunu görmek mümkün. Ancak bunu sahneye yansıtmanın yollarını arıyor musunuz?

Yeni EP ve yeni bir plak şirketiyle beraber elbette bizim de aklımızdakileri gerçekleştirme planlarımız var. Hatta bir kısmı gerçekleşti ve çok yakında haberiniz olacak hepsinden.

‘SAHNEDE DAHA OTURAKLIYIZ’

ο Kendinize has bir sound ve vokal tekniğiniz var. Ancak değişik sound’da işler yapmayı planlıyor musunuz?

Genelde konfor alanımızda durmaktan hoşlanmıyoruz ve her yaptığımız albüm ya da EP’de yeni yerlere gittiğimizi düşünüyoruz. Yadigar EP’si de gerek Türkçe şarkı barındırması, gerekse içinde asma davul dahil farklı enstrümanlar bulundurmasıyla  buna çok iyi bir örnek. Yeni enstrüman demişken, Memet İncili eline bas alıp yanımıza geçti, artık sahnede çok daha oturaklıyız!

ο Müziğin dijital platformlara girişiyle başarı kavramı değişti. Sizce günümüzde müzikal anlamda başarı nedir?

Şu an dediğiniz gibi başarı kavramı gerçekten çok değişti ve niceliğe dayalı, tam olarak neyin ne olduğunun buğulandığı bir hale geldi. Oysa müziğin temel taşları, nitelikli sihri hiçbir yere gitmedi; perde çekip gölge ediyor sadece bazıları. Er ya da geç bu sis ve pus perdesinin dağılmasıyla sapla saman ayrışacaktır. Biz old school yöntemlerimizle müzik sevgimizi kayıtlarımıza ve konserlerimize yansıtabildiğimiz sürece mutluyuz.

ο Klip olacak mı?

Olacak. İlk videomuz, aynı zamanda ilk single’ımız olan Yadigar Ejder için yönetmen Eli Kasavi tarafından çekiliyor. Dahası da gelecektir.

ο Bundan sonraki planlar neler?

İlk olarak 12 Aralık’ta Salon İKSV’de EP çıkış partimiz ve konserimiz olacak, sonrasında yeni yılla birlikte yurt içinde ve dışında mümkün olduğunca fazla konser ve festivalde yer almak istiyoruz.