Geçen hafta mor ve ötesi grubu vokali Harun Tekin, pandemi döneminde ilk biletli dijital konserini verdi. Tekin’in açıklamasına göre konseri 2.000 kişi seyretti. Bu tür konserlerin çoğalacağına dair varsayımlar gerçekleşiyor olabilir.

İkinci biletli dijital konser Redd grubu yapacak. Grup 7 Temmuz, saat 22.00’da IF Beşiktaş sahnesinden canlı olarak çalacak. Redd, dinleyicilerine online olarak ulaşacak. Biletix üzerinden bilet alan izleyiciler konser myopenstage.com üzerinden izleyecek. Bilet fiyatı 59TL, 6TL’lik hizmet bedeliyle toplam 65TL. Sosyal medyada Harun Tekin’in 12TL’lik fiyatına karşın yüksek bulduğunu söyleyenler de var, böylesi emeğin karşılığının çok altında olduğunu söyleyenler de. Bilet fiyatı hakkında yapılan yorumların bir kısmını topluluktan Doğan Duru, paylaştı.

Redd grubu konser duyurusu için bir metin hazırladı. Bir kısmı şöyle:
“Halen tanıklık ettiğimiz bu zorlu süreçte, kültür ve sanatın ne kadar önemli ve değerli olduğunu ve bize nasıl yoldaşlık ettiğini bir kez daha anladık. Edebiyatın, şiirin ve şarkının, dansın ve tiyatronun dostluğuna, arkadaşlığına sığındık. Maalesef kendimizi değersiz ve kimsesiz hissetmemize yol açacak kadar unutulduk. Paketlerden birçok emekçiye boş vaatler çıktığı gibi müzik emekçilerini de düşünen kimse olmadığını gördük.

Bu konuda çok emek, toplantı, fikir paylaşımı olsa da; hâlâ çabalarımız sürse de; elle tutulur gerçek bir çözüm üretilemedi. Bu konuda bizim de çabalarımız devam ediyor. Bazı pürüzler ve aşılması gereken dağıtım modellemesi üzerinde biraz daha çalışmak gerekiyor. Gelecekte benzeri krizlere hazırlıksız yakalanmamak adına kenetlenmeli, kafa kafaya verip çözümler üretmeliyiz. Sesimizin, dertlerimizin şarkılarımız kadar ses getireceği bir yapıya evrilmeliyiz.

Biz konserlerimize kaldığımız yerden, sahneden online devam edeceğiz. Değerli müzisyen arkadaşlarımız, teknik ekipler ve uzun zamandır kimsenin görmediği konser mekanları, ortak formüller geliştirip lütfen konserlerinizi yapın.”

Grup, konser öncesinde izleyicilerden öneri ve isteklerini sosyal medya üzerinden #reddsahnedenonline etiketiyle paylaşabileceklerini duyurdu. Bilet almak isteyenler buraya tıklayabilir.