Call of Duty’den World of Warcraft’a kadar gamer’ların kalbine taht kuran oyun geliştiricisi Activision Blizzard, ani bir kararla işçi çıkarmaya başladı.

Şirketin oyun geliştirici tarafında herhangi bir işten çıkarma olayı yaşanmazken eSpor ve yayıncı bölümünden 800 kişi işten çıkarıldı.

Activision Blizzard

Bloomberg’deki rapora göre yüzde 8 oranında küçülmeye giden Activision Blizzard şirketi, oyun tarihinin en büyük işten çıkarma olayını gerçekleştirdi. Firma, 2018 finansal raporuna göre 7 buçuk milyar dolar net gelir elde ederken, 2017 ile karşılaştırıldığında yarım milyon dolar zarar etmiş görünüyor.

Küçülmenin sebebi 2 oyun

Tam olarak nerede gelir kesintisinin olduğunu anlamak güç olsa da tarihe geçen işten çıkarma olayının perde arkasında Overwatch ve Call of Duty markalarında yaşanan düşüşün yer aldığı tahmin ediliyor. Her iki oyunun da gelirlerinin azalması bu kararı etkileyen nedenler arasında en çok göze çarpanı olarak yer alıyor. Bu iki oyunun devam serisinin 2019 yılında gelmesinin zor olduğu bile şimdiden kulislerde konuşulmaya başladı.