Batuhan K. OCAKÇI

Sahnede şarkıya kendini o kadar kaptırıyorlar ki bir yerdeler, bir seyirci arasında. Babylon sahnesinde sıkça izledik Nouvelle Vague grubunu. Türk dinleyici onları seviyor, dijital platformlardaki veriler de onu gösteriyor. Her tunelerine mutlaka İstanbul’u ekliyorlar. Bu sefer 15’inci yılı dinleyicileriyle kutluyorlar. Bu turneleri kapsamında 28 ve 29 Kasım’da elbette Babylon‘da sahne aldılar. Sahneleri öncesi grupla konuşma fırsatı yakaladık.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Nouvelle Vague (@nouvellesvagues)’in paylaştığı bir gönderi ()

‘ÇOK TATMİN EDİCİ’

ο Turne nasıl gidiyor?

Turne harika gidiyor. Seyircimizle birlikte 15. yılımızı kutlamanın keyfini yaşıyoruz. Bu turnede özel bir şey yapıyoruz, daha akustik çalıyoruz. Böylece müziğimiz de vokaller kadar öne çıkıyor. Çok tatmin edici.

ο Babylon sahnesini iyi biliyorsunuz. Bu sahne ve İstanbul sizin için ne ifade ediyor?

Babylon bizim için yıllık bir randevu noktası! İstanbul’da her yıl çaldığımız için kendimizi çok şanslı hissediyoruz. 2005’te Babylon’un eski yerinde ilk çalışımızı halen hatırlıyoruz, çok sıcak karşılanmıştık! Unutulmazdı. Türkiye’de kendimizi iyi hissediyoruz.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Nouvelle Vague (@nouvellesvagues)’in paylaştığı bir gönderi ()

 ‘BASİT AMA ÖZGÜN’

ο Neredeyse 15 yıldır devam ediyorsunuz. Grupta bu sürede neler aynı kaldı?

Bizce Nouvelle Vague’nin kalbi aynı kaldı. Şarkılarımız, çalma tarzımız, harika kadın vokallerimiz her zaman bizimle. Perküsyon dolu canlı performanslarımızda bile kişiliğimiz değişmedi. Kişiliğimiz her şeyden önemli.

ο Müziğinizde kadınlar daha etkili diyebilir miyiz?

Çoğu şarkımızda kadın vokaller var. Kadınlar Nouvelle Vague’nin ruhu. Kadınlar olmasaydı kaybolurduk, müziğimiz kesinlikle böyle olmazdı.

ο Albüm kapaklarınız da ilgi çekiyor. Kim tasarlıyor, fikirler nereden geliyor?

Tasarımlarımızda bize özgü bir tarz yakaladık. Bence 2004’teki ilk albümümüzden beri böyle. Dyle Kendle’ın işiydi. İkinci albümde Julie Verhoeven’la, üçüncü albümde tekrar Dyle Kendle’la çalıştık. Nouvelle Vague basit ama özgün, feminen bir görsel tarza sahip.

ο Spotify’da en çok dinlenen parçanız In A Manner Of Speaking. Bu parça sizin için çok şey ifade ediyor. Bu kadar popüler başka bir parçanız olur mu sizce?

Kim bilir… Parça ilk albümümüzden, çıkarken şarkının çok güzel olduğunu hissetmiştik. Albümde başka güzel şarkılar da var, onlar da başarılı oldu. Dinleyicimizin en beğendiği parça In A Manner Of Speaking olabilir, müziğin gizemlerinden biri bu. Mutluyuz.

ο Sevişirken dinlenecek parçalar gibi listelere sizi de ekliyor dinleyiciler. İnsanlarda böyle duygular uyandırmak nasıl bir his?

Müziğimizin insanların salonunda da yatak odasında da çalındığını biliyoruz, kesinlikle havalı bir şey! Herkes Nouvelle Vague’i farklı bir nedenle seviyor. Bir arabada ya da kulaklıkla dinlenmek değil, insanları iyi hissettirmek önemli bizim için.

ο Sırada ne var?

Henüz bilmiyoruz. Turne 2020’ye kadar sürecek, o kesin. Evimizden ve stüdyodan uzakta olacağız. Sırada ne olacağını zaman gösterecek.