Zeynep OKYAY
@zeynepokyay

Ankaralı müzisyen Ümitcan Tuncer, hayattaki en büyük zevkleri müzik ve modayı mesleği haline getirmiş şanslı insanlardan biri olarak kendini tanımlıyor. Son dönemde Outfit For Rockstars tasarımlarıyla adından söz ettiren Ümitcan ile markasının hikayesini ve yeni planlarını konuştuk.

ο Outfit for Rockstars fikri nasıl ortaya çıktı? Fikrin arkasında kimler var?

Sahne benim için işitsel olduğu kadar görsel bir şov. Modaya olan düşkünlüğümü sahneye taşıyarak bu şovun bir bütün olmasını amaçlıyordum. Hazır kıyafetleri manipüle ederek; eskitip, yırtıp, üzerine leke bırakacak şeyler döküp, kıyafetlerimi yaratmaya başladım. Ardından yurt dışına çıkıp vintage kıyafetler toplamaya başladım. Marka fikri de bu vintage ürünleri satma düşüncesiyle oluştu. Amacım doğru yer ve doğru zamanın gerekli olduğu ürünleri bulmaktı. Ardından müzisyen dostum Haluk Fırat Özdemir ile ilk tişört baskımızı yapmaya karar verdik. Evde kendi imkanlarımız ile tişört, hoodie, ceket gibi hazır ürünlere baskı yaparak bunları eskitmeye, yaşanmışlık katmaya odaklandık. Yakın çevremiz OfR giymeye başladı. İlgi karşı konulamayacak noktaya geldi. Tasarımcı ve yönetmen dostumuz Erman Özkargın takıma dahil oldu, 25 Aralık 2018’de ilk ürünleri satışa çıkardık.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Outfit For Rockstars (@ofr.rocks)’in paylaştığı bir gönderi ()

‘ŞARKI SÖZLERİNDEN ETKİLENİYORUZ’

ο Bir giyim markası olmanın yanı sıra OfR’ın sitesine girdiğimizde karşılaştığımız bir de manifestosu var. Bu manifestoyu açabilir misin?

İnsanların kıyafetleri, dövmeleri yani dış görünüşleriyle değil; düşünceleri, çevresinde bulunan her şeye olan saygı ve sevgisiyle değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Temelinde iyi ve doğru bir insan olmayı öğütleyen OfR manifestosu daha derine indiğimizde dış görünüşleri yüzünden yargılanan, ötekileştirilen insanların aslında her yerde görmeye alışık olduğumuz genel geçer toplum normları dahilinde ‘görünen’ insanlara nazaran, tüm bu ötekileştirme ve önyargıya rağmen daha iyi, doğru ve yaşadığımız topluma yararlı fertler olabileceğini göstermeyi amaçlıyor.

ο Tişörtünün üzerindeki tasarımı görüp “Ben de bu tişörtten istiyorum” diyerek yanına gelip OfR ile tanıştım. Bu tasarımlar nasıl ortaya çıkıyor?

Çoğunlukla yaşadığımız tatsız şeylere dikkat çekmek isterken, bizi derinden etkileyen olaylardan ve dinlediğimiz şarkıların sözlerinden etkileniyoruz. OfR dizaynları aslen insanların günlük hayatta söylemeye çekineceği sertlikte sözler ve aynı sertlikte çizimler içeriyor. Bu sertlikte sloganları üzerimizde taşıyarak bu tavrımızı insanlara yansıtabilir ve bir farkındalık yaratabiliriz diye düşündük. Bu sert çizgiyi neo-traditional akım ile dark-grunge akımlarını sentezleyerek ortaya çıkardık.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Outfit For Rockstars (@ofr.rocks)’in paylaştığı bir gönderi ()

‘ÇEVREYE SAYGILI’

ο OfR’ın tüm ürünleri ayrıca çevreye duyarlı, kimyasal olmayan maddelerden hazırlanıyor. Bu konuyu da biraz açabilir miyiz? Tümüyle ciddi bir el işi de gerektiren bir hazırlık süreci var. 

Günümüzde ticari kaygılar, Türkiye gibi tekstil devi bir ülkede bile tekstil işi yapmayı aşırı zor kılıyor. Ucuz iş gücü ve ucuz hammaddeyle çok kâr elde etmek üzerine kurulu bir sistem var. Üretim sürecimizin ilk iki sezonu sektördeki normları yıkmaya çalışmakla geçti diyebilirim. Öncelikle çevreye saygılı, emeğe saygılı üreticiler olmamız gerekiyor. Kâr amacından ziyade tepeden tırnağa üretim zincirindeki bileşenlerin tümünü,  üreten herkese emeğinin hakkı verilerek elde edilen hammaddelerden üretim yapmayı amaç edindik. Yaptığımız işte oldukça titiz olduğumuz için yaptığımız ürünün maliyetini gözetmeksizin yüksek kaliteli olmasını, sağlıklı ve doğaya saygılı olmasını önemsiyoruz. Kumaşlarımız, baskı yaptığımız boyalar ve tüm detaylar vegan ve geri-dönüşüme uygun nitelikte hammaddelerden üretiliyor.

ο İki sezonu geride bırakırken nasıl tepkiler aldın?

İlk sezon ürünleri tükendi. Eylül ayında çıkan yeni sezon tasarımlarımızın da birçoğu hızlı bir şekilde tükendi. Bizim için asıl önemli olan ürünleri kullanan kişilerden aldığımız geri dönüşler. Ürünlerin formlarını ilk günkü gibi koruyabilmeleri adına bazı detaylar geliştirdik. OfR giyen aynı vizyona sahip, aynı yolda yürüyen güzel bir ‘crew’ oluşturduk. Bu bizim için çok büyük bir mutluluk.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Outfit For Rockstars (@ofr.rocks)’in paylaştığı bir gönderi ()

 ‘SHOWROOM AÇMAYI PLANLIYORUZ’

ο OfR’ın Almanya konsepti de yakın zamanda satışa çıkacak. Almanya koleksiyonunun yanı sıra üçüncü sezon da yolda. İlerleyen günlerde OfR cephesinden neler gelecek?

İkinci sezona hakim olan daha sakin çizgiyi bu sezon çok sertleştirdik. İlk sezonki gibi dikkat çekici tasarımlar ve ‘You’re not special’ ile ‘I feel your pain’ isimli iki serimiz yolda. 25 Aralık üçüncü sezonu satışa sunacağız. Sweatshirt ve hoodie’leri daha da çeşitlendirmeyi planlıyoruz. Yeni seri kış sezonuna denk geldiği için bere, atkı, eldiven gibi aksesuarları da ürün yelpazemize ekledik. Diğer sürpriz ise Hollanda serisi… Bunu da ilk defa sizin aracılığını ile duyuruyoruz. OfR’yi Ankara’ya olduğu kadar Almanya, Hollanda ve Danimarka’ya da borçluyuz. Aslen kafamızda OfR’nın temellerini attığımız ülkelere ve şehirlere küçük bir teşekkür etmek vardı. Bu serilerle de sonunda bunu hayata geçiriyoruz

ο Gelelim en sık karşılaştığını gözlemlediğim soruya. OfR tasarımlarını internet haricinde mağazalarda da görmemiz mümkün olacak mı?

Aslında en başta yola çıkarken kolayca ulaşılabilen ve parası olan kişinin görüp alabileceği ürünler olmasını istemedik. Bu yüzden hiçbir reseller ile çalışmadık. Ürünlerimizi özellikle limitli sayıda ürettik ve tükenince tekrar satmadık. Ama insan dokunarak almak istiyor. Ürünlerde en yumuşak kumaş ve his garantisi veriyoruz. Biz de insanların dokunarak satın almasını tercih ederiz. Bu yüzden bir-iki iş birliği yapma ihtimalimiz var. Bu konuda da çalışmalarımız devam etmekte. Son olarak, yakında Köln başta olmak üzere OfR Showroom’ları açmayı planlıyoruz.