Arda AŞIK
aasik@hayhuy.co

Yarı Hollandalı, yarı Yeni Zelandalı melez grup MY BABY, menşeinin yanı sıra müzikal olarak da melez. Blues, country ve funk’ı harmanlıyorlar, Batı Afrika kökenli Vudu inancı ve Asya kökenli Şamanizm’le süslüyorlar. Dinleyeni, bir ayinin parçasıymışcasına transa geçiriyorlar. Grup, Hollanda’da 1960 yılından beri düzenlenen müzik ödülleri Edison’da ilk albümleriyle seyirci ödülüne ve 2016’da Shamanaid albümleriyle alternatif ödülüne layık görüldü. Bassist’i Cato van Dyck, gitaristi Daniel Johnston olan MY BABY’nin davulcusu ve vokali Joost van Dyck’le bir röportaj gerçekleştirdik.

  • Müziğinizdeki spiritüel öğeler nereden geliyor?

Müziğimizi etkileyen çok şey var ama bence spiritüelliğimizi etkileyen bir örnek olarak Dr. John’un The Night Tripper albümünü gösterebiliriz. Albümü gündüz işleri bitmiş ve herkes dağılmışken gece vakti gizlice kaydetmiş. Bence stilimizi ve enerjimizi birçok şey ödünç aldığımız elektronik dans müziğine borçluyuz.

  • Grubun hikâyesi nasıl?

Beraber çaldığımız başka bir grubun ikinci albümünü yapıyorduk ki bu, MY BABY’nin ilk albümü haline geldi. Üçümüzün tekrarlı blues’umsu spiritüel müziğe ortak bir ilgisi vardı. Canlı olarak 3 parça çalarak hepimizin etkilendiklerinin kombini olan yeni bir tını geliştirdik.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

MY BABY (@mybabymybabymybaby)’in paylaştığı bir gönderi ()

  • Teknolojinin müziğinizdeki yeri nedir? 
Birçok insan bize gerçek enstrüman ve vokalle mi yoksa bilgisayarlarla mı canlı performans sergilediğimizi soruyor. Bu bizim için çok güzel bir iltifat, gerçek olduğuna inanılmayacak bir müzik yapıyoruz demek ki.
  • Kimi insanlar canlı performansınızı stüdyo kayıtlarınıza göre daha başarılı buluyor. Peki bunun sebebi nedir? 

Stüdyodaki enerjimizle sahnedeki çok farklı ve grup olduğumuzdan beri bu, daha rahat bir stüdyo müziği yapmak zorunda olduğumuz anda bizi rahatlatıyor. Ayrıca bir kaydın amacı her yerde çalınması olmalı; arabada, evde, barda, arka planda… Sahnedeyken daha yüksek sesli olmak istiyoruz ve seyircinin bize verdiği enerjiyle doluyoruz. MY BABY’nin iki tarafını da seviyoruz.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

MY BABY (@mybabymybabymybaby)’in paylaştığı bir gönderi ()

  • Dijital platformları önemsiyor musunuz? 
Bugünlerde müziğin tamamen yeni bir yolla dağıtılmasından memnunuz, insanlar algoritmalar aracılığıyla başka sanatçılar üzerinden sizi keşfediyor. Bununla ilgili tek sorunumuz insanların üzerinden bize ulaştığı isimler arasında bize benzer olan pek yok. Bir türün nadir temsilcisi olmaktan gurur duyuyoruz ama bu istatistik konusunda işimizi zorlaştırıyor. Sayılar da insanlar müziğimizden keyif aldığı sürece umurumuzda değil zaten.
  • Bugünlerde Türkçe müziğe dair takip ettiğiniz bir şeyler var mı ve hedeflerinizle gelecek planlarınız neler? 

Şu an yaptığımız neyse onu sürdürmek ve aslımızdan uzaklaşmadan olabildiğince fazla insanı müziğimizle mutlu etmek istiyoruz. İnsanlar ve müzisyenler olarak gelişmeyi umuyoruz. Ayrıca sayılarla! Ve evet, takip ediyoruz, Altın Gün mükemmel!