Zeynep BEŞERLER

Belgeseller, hayatı anlamamızı sağlayan, konu hakkındaki farkındalığımızı artıran detaylar barındırıyor. Öyle ki belgesel türünün ne kadar etkili olduğuna dair somut bir örnek yaşadım yakın zamanda. Tam bir et obur olan ağabeyim, seyrettiği belgeseller sonucu vejeteryan yaşamı tercih etti. Elbette sizlerin de hayatını, deneyimlerini sorgulamasını sağlayan bir belgesel olabilir. Şimdi her gün şarkılarını dinlediğimiz dünyaca ünlü sanatçıların belgeselleriyle karşınızdayız. Bunlardan en ilginci olarak intihar ettiği düşünülen fakat aslında hâlâ hayatta olan Sixto Rodriguez’in belgeseli oldukça dikkatinizi çekecek. The Beatles’dan Bob Marley’e kulaklarımızın pasını silenlerin belgesellerini kaçırmayın derim!

The Beatles

Dünya tarihinde iz bırakan The Beatles grubunun onlarca belgeselinin arasından, George Harrison: Living in the Material World, The Beatles: 8 Days a Week- Touring Years, Imagine: John Lennon, Let It Be, Beatles dünyayı nasıl değiştirdi? yapımlarını hayranları olarak mutlaka izlemelisiniz. George Harrison: Living in the Material World’ün 5 ödülü var. Let It Be müzik alanında Oscar sahibi. The Beatles: 8 Days a Week- Touring Years belgeseli ise grubun 1963-1966 yılları arasında 250 ayrı konser verdiği dev turneyi konu alıyor, röportajlar ve konser görüntüleriyle müzik şölenine dönüştürüyor.

Michael Jackson

Pop müziğinin efsanevi ismi, Michael Jackson’un ölümünün ardından 4 belgesel çekildi. Leaving Neverland belgeselinde ise Jackson’un kariyerinin yanı sıra tartışmalara yol açan çocuklara taciz iddiasıyla ilgili iki kişinin öykülerine yer verildi. This Is It belgeseli ile 261 milyon dolar hasılatla tarihteki en yüksek gelir elde eden belgesel oldu, 7 ödül aldı.

Madonna

Müzik kariyeri boyunca 28 Grammy Ödülü’ne aday gösterilen, 7 kez de ödüle layık görülen pop müziğinin kraliçesi Madonna’nın konser turnelerini, hayatını anlatan 9 belgeseli var.

Beyonce

Grammy tarihinin en çok aday gösterilen tek kadın sanatçı olma rekorunu koruyan, başarılarının ardı arkası kesilmeyen bir isim Beyonce. 2013 yılında Beyonce: Life is but a dream adlı belgeseli çıkan sanatçının, 2019 yılında Homecoming belgeseliyle yaşadığı zorlukları ve fedakarlıklarını anlatıyor.

Amy Winehouse

Zamansız kaybettiğimiz, eşsiz sesiyle kulakları çınlatan, yalnızca hüzünlü şarkılarıyla değil yaşam hikayesiyle de etkileyen bir isim o. Madde bağımlısı ve madde bağımlı sevgilisiyle yaşadığı tepetaklak bir yaşam süren Amy Winehouse’un 2015 yapımı Amy belgeseli 44 ödüle aday gösterildi. İzlerken bu genç sanatçının sonunu hazırlayan şartlara da bizzat şahit olacaksınız.

Queen

70’li yıllarda üne kavuşan Queen grubunun popülerliğinin izlerine bugün hâlâ izini sürebilirsiniz. Kimi zaman grubun vokalisti Fredie Mercury adına, kimi zaman ise grubun tamamı için pek çok belgesel çekildi. Queen: Days of Our Lives belgeseli Rose d’Our Light Entertainment Festivali’nde sanat belgeselleri dalında Golden Rose’a layık görüldü. 2018 yılında çıkan Bohemian Rhapsody belgeseli ise 91. Akademi Ödülleri’nde en çok ödül alan yapım oldu.

Elvis Presley

O bir rock’n roll efsanesi… 50’li yıllardan günümüze hala aynı popülerliği kaybetmeden gelen ve pek çok müzisyene ilham olan bir isim: Elvis Presley. Las Vegas Yaz Festivali’ndeki performansının anlatıldığı 1970 yapımı Elvis: That the Way It Is ve 1972 yapımı Elvis On Tour’u hâlâ izlemediyseniz mutlaka vakit ayırıp bakmalısınız. 2017 yılında ise The King’de Elvis Presley’in hayattayken arabası olan Rolls Royce ile ABD’yi baştan başa dolaştığı, onu tanıyan ünlü isimlerin yorumlarıyla harmanlayan belgeseli de mutlaka listeye eklemelisiniz.

Kurt Cobain

Genç yaşında hayata veda eden isimlerden biri olan Kurt Cobain, Aberdeen’deki ilk zamanlarından sahnelerdeki şöhretini yakaladığı günlere uzanan Montage of Heck belgeseli 4 ödül, 11 adaylık aldı.

Lady Gaga

Pop müziğine yeni bir bakış açısı kazandıran, sıra dışı sahne şovları ve ilginç kostümleriyle tanıdığımız müzik dünyasından bir yıldız o: Lady Gaga. Sanatçı kimliğinin yanı sıra onun hayatından da bir şeyler kapmak isterseniz Gaga: Five Foot Two adıyla Netflix’te yayınlanan belgeseli mutlaka izlemelisiniz. Filmde Gaga’nın yeni albümünü çıkarırken aynı zamanda 2017 Super Bowl gösterisinin perde arkasını, duygusal ve fiziksel zorlukların üzerinden nasıl geçtiğini gözler önüne seriyor.

Sixto Rodriguez

70’lerin başında bir müzisyen, sesi de keşfedilecek kadar iyi ama sonu başarısızlıkla sonuçlanıyor. Çıkardığı iki albümü de neredeyse hiç beğenilmiyor ve vazgeçiyor. Rivayete göre intihar ettiği düşünülse de aslında yaşıyor! 90’lardan bu yana Güney Afrika’da neredeyse bir efsaneye dönüşüyor. Sixto Rodriguez’in hayatını anlatan 2012 yapımı Searching for Sugar Man belgeseliyle muhteşem şarkılarının ve yaşam hikayesi serüveninin kapısı aralanıyor.

Bob Marley

Reggae müziğinin efsanesi Bob Marley, yaptığı müzik dışında gençlere ilham veriyordu ve tüm dünyada geniş kitleye ulaşmayı başardı. 2012 yapımı Marley belgeseli Washington DC Filmfest’te En İyi Belgesel seçildi ve 1 milyon 412 bin dolar hasılat yaptı.

Rihanna

Barbadoslu şarkıcı Riri’nin 777 belgeselinde 7’inci albümünün, 7 ülkede 7 günde verdiği konserlerin hikayesi, sahne arkası görüntüleri ve seyahatleri anlatılıyor.

Justin Timberlake

Mickey Mouse Club’ın küçük yaşlarda keşfettiği karizmatik bir yıldız Justin Timberlake. Justin Timberlake’in The 20/20 Experience World Tour’un son durağı Las Vegas’taki performansını, Oscar ödüllü Jonathan Demme yönetmenliğinde çekildi. Justin Timberlake+ The Tennesse Kids belgeselini Netflix’te izleyebilirsiniz.