Sokak lambası adıyla bildiğimiz son zamanların beğenilen grubu, merhababensokak adıyla geçen Kasım’da geri döndü. Güneş Doğsa teklisi, hepimizi derinden etkileyen Şule Çet anısına yazılmış. Değişiklikleri ve tekliyi konuştuk.

https://www.youtube.com/watch?v=ATzPs_ERJUU

ο Hem yeni isminizle hem yeni tekliniz Güneş Doğsa ile döndünüz. Neler değişti?

İsmimiz dışında herhangi bir şey değişmedi aslında. Sokak Lambası’nda nasılsak merhababensokak’ta da aynıyız. Grup üyeleri bile aynı…

ο İsminizi neden değiştirdiniz?

merhababensokak, önceden yalnızca sosyal medya hesaplarımızın adıydı. Sokak Lambası isminin hem farklı tarzda başka bir grup tarafından kullanılması hem de ulaşmak istediğimiz kitle için yeterince uygun bir isim olmadığını düşünmemiz sebebiyle aklımıza ilk gelen isim merhababensokak oldu. Bizce çok sempatik.

ο Güneş Doğsa’yı Şule Çet anısına yayınladınız. Nasıl ortaya çıktı?

Şarkı, tanıdığımız, geçmişte istismar öyküsü olan kadınların yaşadıklarından etkilenmemiz üzerine ortaya çıktı. Bir çoğunun özellikle çocukluk döneminde başlarına gelmesi üzücü. Bu duruma sadece üzülüp, sosyal medyada bir kaç agresif paylaşım yaparak tepki veremezdik. Biz de onları kaçırıp kurtaracağımız eşit bir dünyanın düşünü bu şarkıyla onlara aktarmak istedik. En başında Şule’ye.

ο Sanatın sosyal olaylarla ilişkisini nasıl buluyorsunuz?

Sanat her zaman yaşanan dönemin bir işaretçisi olmuştur. İşaretleri doğru okursak toplumla ilgili tahlil de doğru olacaktır. Haliyle çözüm yolları da bir o kadar gerçekçi.

ο Sırada neler var?

Bir albüm yapma fikrimiz var. Bu olana kadar birkaç tekli yayınlayarak dinleyicimizle ilişkiyi canlı tutmak gibi de planlarımız var. Bakalım…

Published On: 4 Ocak 2020Categories: Pano, RöportajTags: , ,