Ahmet YATĞIN
@ahmetyatgin

Rap’in yeni isimlerinden MDT, ilk teklisi Clouds’u yayınladı. Genç müzisyenle teklisini ve planlarını konuştuk.

ο Clouds ile dikkat çektiniz. Şarkının hikayesinden bahseder misiniz?

Hayat, içinde derinlikleri ve sığlıkları birlikte bulunduruyor. Şarkının da anlamlı ve sadece eğlenme amaçlı bölümlerini birlikte farklı müzikal elementlerle bağladık. Nakarat şarkının anlamlı kısmını temsil ediyor. Çok basit bir soruyla derin bir iç muhasebe yaratarak şöyle başlıyor; “Bulutlarda kusur görebilir misin…” Şarkı, okuduğumuz üniversitenin stüdyo gibi kullanılan bir odasında kaydedildi. Ekipmanlarımızı biz taşıdık. Eklemeler, çıkarmalar derken 2 yıl sürdü.

ο Yorumlarda gördüm soralım, Clouds şarkısının klibinde Ben Fero yer alıyor mu?

Ben Fero klipte yer almıyor, o merakı ortadan kaldırmış olayım. Ama bu dikkatiniz için de tebrik ederiz. Ona benzeyen bir arkadaşımız var. Ben Fero Türkiye’de şu an herkesin bildiği bir imaj haline geldiği için bu detay bizi rahatsız etmiyor, aksine eğlenceli buluyoruz.

‘İNGİLİZCE DEVAM ETSİN İSTİYORUM’

ο Bu tarzla mı devam edeceksiniz?

Çok teşekkürler öncelikle. Bu tarzda ve vizyonda işler yapmaya devam edeceğime ve bunu daha da geliştireceğime inanıyorum. Biraz daha duyulmamız ve güçlenmemizle birlikte çok daha inovatif hareketler yapabileceğimizin teminatını verebilirim. Dünyada daha önce yapılmamış, şaşırtıcı işler yapmak ve kendimizden bahsettirmek istiyoruz. Bu yola Kerem “Throw” Atmaca ile çıktık. Yanımızda bir sürü inandığımız sanatçı arkadaşlarımız var, biri de Clouds şarkısında gördüğünüz Prince Slime.

ο İngilizce sözlerle devam etmeyi planladığınızı duyduk. Neden?

Şarkılarımın odaklandığı dil İngilizce, devam etmesini istiyorum. Amacımız kaliteli ve otantik işler yapıp Türkiye’yi dünyada temsil etmek. Kültürümüzü ve benliğimizi kaybetmeden ancak onu göstermek için zorlama da davranmadan, inovatif ve yurt dışındaki müzik anlayışını bile etkileyebilecek özgünlükte eserler icra eden Türk sanatçılar olmak istiyoruz. Klasik, “Türkçe şarkı yapalım, daha kolay ünlü oluruz sonra İngilizce yapalım” şablonuna girmedik. Bunu bir sürü Türk sanatçı denedi ve zorlama gözüktü. Bir Türkçe tekli çıkarmayı planlıyorum ancak bu çok deneysel bir şarkı olacak.

ο Sırada bizi neler bekliyor?

Sırada sizi kesinlikle çok fazla şarkı bekliyor. Son 3 yılın birikimini, umarım 2020 yılı boyunca hiç durmadan yayınlayacağız. Çıkacak teklilerden ilk çıkacak olanının adını da vereyim, Too Many Bags.