Ece ULUSUM

Mimar Sinan’ın 1545’te inşası bitirilen eseri Kapıağası Yakup Ağa Hamamı, 17 yıllık restorasyondan sonra ilk defa gün yüzüne çıktı, hem de bir kliple. Selami Şahin’in geri vokalliğini uzun süre yapan oğlu Lider Şahin, Mesela şarkısının akustik versiyonunu bu hamamın içinde seslendirdi ve klip çekti. Bu mekan seçiminin altında Şahin’in mimarlık eğitimi ve merakı var. Yakın zamanda Türkiye’nin dört bir yanındaki mimari eserleri müziği eşliğinde ziyaret edeceği bir çeşit belgeselle de göreceğiz. Detayları kendisinden dinleyin.

ο Kapıağası Yakup Ağa Hamamı’nda klip çekmek nasıl bir deneyimdi?

Kapısından girdiğimizde büyülendiğimiz bir yerdi. Mesela’yı orada deneyimlemenin de harika olacağını ilk andan beri düşünüyorduk. Bir mimar olarak da, hayatım boyunca bana ilham kaynağı olmuş Mimar Sinan’ın bir eserinin içinde şarkımı seslendirmek büyük bir şanstı.

ο İnsanlar giremediği yerleri görmek için can atıyor. Bir konseptle nadir görülebilen yerlerde klip serileri hazırlamayı düşünür müsünüz?

Bu proje tek seferlik bir iş değil. Ülkemizde hatırlamaya ihtiyacımız olduğunu düşündüğümüz mimari eserlerde akustik performanslar kaydetmek istiyoruz. Bu performanslarla kısa belgeseller çekip izleyicilerle buluşturacağız.

‘ÇOK ŞANSLIYIM’

ο Niçin Mesela şarkısını seçtiniz akustik versiyon için? Şarkıların akustik versiyonları her zaman daha çok ilgi görmüştür. Sizce neden?

Mesela‘yı evime gelen dostlarıma hep piyano başında okudum. Bu nedenle, bir anlamda şarkı piyanoyla özdeşleşti benim için. Hep akustik versiyonunu üretmek istiyordum. Okan’ın (Akı) katkıları ve yaylı tambur gibi bir enstrümanın da girmesiyle şarkı, hayal ettiğimden bile daha iyi bir yere ulaştı. Akustik şarkıların ilgi görmesini içerdikleri samimiyete bağlıyorum. Dinleyiciler kendilerini şarkıya daha fazla dahil hissediyor. Bana kalırsa, son yıllardaki eğilim bize bunu gösteriyor.

ο Kardeşlerinizle çalışmak nasıl bir deneyim?

Kardeşlerimle hayatım boyunca yakın bir ilişkim oldu. Halihazırda aynı şirkette çalıştığımız için yıllar içinde iyi bir iş ilişkisi de kurduk. Onlara sahip olduğum için çok şanslıyım. Negatif yanları da olabiliyor elbette, fakat sizi çok iyi tanıyan insanlarla beraber çalışmak çoğu zaman ciddi bir avantaj. Konuşmadan birbirinizin ne düşündüğünü kolayca anlayabiliyorsunuz.

ο Pop müzisyenlerin magazin figürüne dönüştürülmesiyle müzikleri hakkında konuşması neredeyse imkansız hale getiriyorlar. Bu çizmek istediğiniz müzik kariyerinizi baltalıyor mu sizce?

Bu uzun süredir üzerine düşündüğüm bir konu. Ailemden dolayı magazin basınının içine doğdum. Ve magazinin çalışma prensibini biliyorum. Fakat, yaptığımız işlerden çok daha fazla popülist özel hayat haberlerinin konuşulması bana doğru gelmiyor. Üstelik, ilişkilerini kendi dünyasında yaşayan biriyim. Buna rağmen hakkımda birçoğu da gerçeği yansıtmayan haberlerin çıkmasına anlam veremiyorum. Gülüp geçiyorum…

ο Albüm çıkarmayı düşünüyor musunuz? Listelere girmek adına herkes tekliyle ilerlemeye başladı.

Şahsi fikrim, albüm yapmanın ve tekli çıkarmanın farklı alt metinleri olduğu. Ürettiğiniz eserleri bir konsept altında toplamak gibi bir eğiliminiz varsa, albüm doğru bir karar olur. Fakat günümüzde müzisyenlerin daha dinamik ve üretken olması bekleniyor. Bu nedenle seri müzik üretmenin, günümüzde bir müzisyen için daha verimli olduğu kanısındayım. Ben bu yıl bir tekli ve maxi-single ile devam etmeyi planlıyorum.

‘PİŞMANLIK DA VAR’

ο Babanızdan dolayı sizden aşk şarkıları bekleyen bir kitle var. Sizin böyle bir misyonu üstlenme niyetiniz var mı?

Hayatım boyunca hissettiklerimi ve tecrübelerimi aktarmaya çalıştım. Bu minvalde kendimi şimdiden aşk şarkılarıyla kısıtlamak istemem. Hayatın içinde aşk da, sevgi de, pişmanlık da var. Bununla beraber, Selami Şahin gibi büyük bir ismin misyonunu üstlenmek fazla iddialı olur. Ondan ne öğrenebildiysem benim için şans.

ο Kendi sesinizi tam olarak bulduğunuzu düşünüyor musunuz?

Üniversite dönemimden beri vokalistlik yapıyorum. Ve 8 yıl boyunca da Selami Şahin’in geri vokali olarak çalıştım. Bütün bunların değerli tecrübeler olduğunu düşünüyorum. Yine de, müzisyen olmanın asla bitmeyen bir öğrenme süreci olduğu fikrindeyim.

ο Bundan sonraki projeleriniz neler? Sizi nerelerde göreceğiz?

Bu senenin ilk aylarında yeni bir tekliyle müzikseverlerle buluşacağım. Bu sefer, daha hareketli, enerji dolu bir şarkı olacak. Ondan sonra, yaz aylarına doğru ise bir maxi single çıkarmak istiyorum.