İngiltere’de canlı müzik ülkenin en büyük başarılarından biri olarak anılıyor. Salgınla birlikte müzik endüstrisi ekonomik sıkıntılar çekiyor. Canlı müzik mekanlarının yeniden eskisi gibi çalışabilmesinin 2021’e kadar gerçekleşmeyeceği konuşuluyorken, müzik endüstrisinin her biriminde çalışanlar endişeli. Kitlesel iflasları engellemenin tek yolunun hükümet desteği olduğuna inanılıyor.

İngiltere’de çekirdek canlı müzik endüstrisi, 2020’nin geri kalanında kapalı kalırsa en az 900 milyon sterlin kaybedecek. Canlı müzik endüstrisinin iş gücünün yaklaşık %50’si işsizlikle karşı karşıya. İngiltere dünyanın en popüler arenalarına ev sahipliği yapıyor, ancak COVID-19 nedeniyle 5.000.000 ziyaretçi kaybedecek. Müzisyenler yılda ortalama 23.000 Sterlin kazanıyor ancak etkinliklerin iptali nedeniyle gelirleri tehdit altında.

UK Music ve UK Live Music Group üyeleri öncülüğünde, müzisyenler, festivaller, prodüksiyon şirketleri ve nice kişilerin desteğiyle 2 Temmuz’da Let The Music Play kampanyasını başlattı. Kampanyanın açık mektubunu imzalayan 1.500 isim arasındaLiam Gallagher, Dua Lipa, Eric Clapton, Paul McCartney, Ed Sheeran, Rolling Stones ve Coldplay gibi isimler var. Aynı zamanda dünyanın dört bir yanında müzisyenler sosyal medyada kampanyanın afişini paylaştı.

Söz konusu kitlesel iflası ertelemek adına kampanyanın 8 Temmuz’da yeni kararlar almak için toplanacak hükümetten 3 önemli talebi var:
1. Mekanları sosyal mesafe olmadan yeniden açmak için koşullu zaman çizelgesi.
2. Kapsamlı bir iş ve istihdam destek paketi ve finansmana erişim.
3. Bilet satışlarında KDV muafiyeti.

Kampanya hızla devam ediyor. İngiltere’de girişimler devam ediyor ama Türkiye’de neler olacak henüz bilinmiyor. Çeşitli girişimler oldu ya yarıda kaldı ya da başlamadan bitti. Hükümetse müzik endüstrisi konusunda destek vermeyeceğini uzun zaman önce belli etti.