Guardian yazarı Alexis Petridis’in Nobel Edebiyat Jürisi’nin hakkını yediğini düşündüğü, Amerikalıların yüzde 22’sinin yeni bir milli marş yazılması gerektiğinde ilk başvurulması gereken kişi olarak belirlediği isim o…

Bruce Springsteen, insanları böylesine derinden etkileyen büyük bir isim. Bruce, 70’li yılların müzisyenlerinin aksine sahtelikten, bencillikten ve aşırılıktan uzaklığıyla Springsteen olmuştu, rock’ın kutsal gücüne inanıyordu. Broadway’in elit sahneleri için farklıydı. Canlı kayıtlarından oluşan 148 dakikalık yeni Springsteen on Broadway’i dinlemeye başladığınızda bunun adeta bir manifesto olduğu hissediliyor. Yalanlarla dolu bir yerden geldiğini, asla 9’dan 5’e bir işte çalışmadığını, bir fabrikanın içini görmemesine rağmen bununla ilgili yazdığını itiraf ediyor “Absürt biçimde, hiçbir tecrübem olmayan şeyler hakkında yazmakta oldukça başarılıydım.” Springsteen on Broadway, Springsteen’in ‘sihir numarası’ olarak adlandırdığı şeye ışık tutması için onun çatışan arzularına dayanıyor. Springsteen’in fabrika işçisi baba acındırmasıyla bir stadyum dolduracak kadar başarılı olduğunu öğreniyoruz.

Kral, diğerlerinin aksine dediği her şeyden emin bir yıldız. Albümünü bu denli başarılı yapansa şarkılar arasındaki ustaca doldurulmuş vurucu monologlar. Her şey bir kenara, 18 albüm, 20 Grammy ve 1 Oscar ile kral, Springsteen on Broadway’de kendini anlatırken ışığından ödün vermiyor ve adeta bir konser deneyimi sunuyor. Mutlaka koleksiyonunuzda olması gerek. Bu arada bu sahne şovu Netflix’te de yayınlanıyor.

Ben Mr. Born to Run’ım

New Jersey bir ölüm tuzağı

Sözlerime kulak kesilin

Memleketimden 10 dakika uzağım

199.000.000 Dünya çapında sattığı kayıt sayısı

Albüm bilgileri

Bruce Springsteen

Springsteen on Broadway

Pop rock

35 parça, 148’

Published On: 16 Ocak 2019Categories: Pano