Arif HÜR

Dijital bir dergi olarak, Kral TV‘nin dijitalden devam etme kararına biraz hüzünle bakıyor olmamız tuhaf, kabul ediyoruz. Dijitalleşmeye doğru koşar adım gitmek her zaman doğru karar olmayabiliyor. Klipleri milyonlarca izlenen müzik video stream platformu Vevo, mobil uygulamasını ve web sitesini kapattı. İşler dijital tarafta pek iyiye gitmiyor. Bunlar başka bir yazının konusu, biz en iyisi Kral TV‘ye dönelim.

Türkiye’deki müzik ve klip otoritesi tamamen TRT‘nin elindeydi. Ancak devlet kanalının katı kuralları olduğu için her çeşit müziğe yer vermiyordu. O yüzden klipler çok da popüler değildi. Her şey Cem Uzan’ın 1994’te Türkiye’nin ilk video müzik kanalı Kral TV‘yi kurmasıyla değişti. Pop ve arabesk müzisyenler televizyonlardaydı sonunda. Klipler öyle çok sevildi ki müzisyenler albüme harcadığı bütçeden daha fazlasını kliplerine ayırır oldu. Üstelik tüm video klipler stereo ve gerçek ses kalitesiyle yayınlanıyordu.

Bunun yanı sıra özel kanal olmanın avantajları da vardı. Az buçuk müstehcen klipler de kendine yer bulabiliyordu. Ancak Kral TV de belirli müzik türleri arasında dönüp duruyordu. Pop ve arabesk dışında nadir klipler yayınlanıyordu. Biraz ileri gideceğiz belki de ancak kanalın bugün 90’lardan bir adım öteye gidememesinde türler arasındaki ayrımcılığı neden olmuş olabilir. Mehmet Tez bu konuda köşesine şöyle yazmıştı: “Kral TV’nin zorunlu tercihi Türkiye’de pop müziğin krizini de ortaya koyuyor.”


FAKSLI SOHBET PROGRAMLARI

Kral TV, 1995’te düzenlenmeye başlanan Video Müzik Ödülleri ile de Türkiye’deki müzik sektöründe bir ilki gerçekleştirdi. Kırmızı halı ekolü ülkemize geldi. Müzisyenlerin kendilerini sergileyebildikleri, magazin basınının da ekmek yediği bir alan oldu. Ödüller öyle çok izleniyordu ki rakip kanallar o saate hiçbir şey koyamıyordu.

Ödüllerin yanı sıra kanalda altyazı olarak geçen SMS’ler, VJ Bülent, Defne Joy Foster ve diğer özel içerikler milyonları Kral TV‘ye kilitlemeye yetmişti. VJ Bülent ile neşeli neşeli faks okuma seanslarıyla televizyonda bambaşka bir akım başladı. Sabah şekerleri hikayesinin tohumları ona ait. VJ Bülent‘in programı sona erdikten sonra kanalın da eski havası kalmadı, onun da. Bülent Çarıkçı, şu sıralar Edirne’de emeklilik için yaşının dolmasını bekliyor.

Diğer popüler VJ ise Defne Joy Foster idi. 1996’da Kral TV‘de VJ’lik yapmaya başlayan Foster, kısa sürede “Evimizin fırlama kızı” olarak tanındı. Aramızdan oldukça erken ayrılan Defne Joy Foster, henüz 90’lı yılların ortasında renkli kişiliği, esprileri ve enerjisiyle tüm Türkiye’nin hafızasında yer etmeyi başarmıştı. Keza kanalda kim sunuculuk yaparsa otomatik olarak bir dizi ya da reklamda oynuyordu…

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Vj Bülent (@vjbulentt)’in paylaştığı bir gönderi ()

KJ’DEN İLANI AŞKLAR

Z kuşağının aksine, “Elalem ne der?” düşüncesiyle hareket eden ve karşı cinsin yüzüne duygularını ifade etmekte çekinen Y kuşağı, hoşlandığı kişiyi etkilemek için Kral TV‘ye gece gündüz romantik SMS yağdırırdı. Altyazıda attığı mesajların yayınlandığını gören şanslılar o geceyi uykusuz geçirip, sevdicekleriyle muhabbete daha havalı ve iştahlı bir giriş yapardı. Tabii bu gizlice DM’den yürümeye benzemiyor…

Bir de askerde şafak sayanlar vardı. Aylarca ailesinden ve sevdiklerinden uzakta vatani görevlerini yapan pek çok asker akşam geldiğinde vaktinin büyük bir bölümünü Kral TV‘ye ayırırdı. Kimisi sevdiğine kimisi de ailesine milyonlar önünde mesaj atıp kısa süreli de olsa mutluluk yaşardı. Hatta dayanamayıp evi telefonla arar, “Çabuk televizyonu aç” diye heyecanla haber verirdi. Anlayacağınız Kral TV ile yalnızca müzik sektöründe çığır açmadı, hayırlı işlere de vesile oldu.

kral tv kj'sine atılan kısa smsler
Kimisi sevdiğine kimisi de ailesine milyonlar önünde mesaj atıp kısa süreli de olsa mutluluk yaşardı.

HALKIN KARARI

1994’ten 2013’e kadar televizyondan naklen verilen Kral TV Video Müzik Ödülleri, sanatçıların en önemli prestij ve rekabet araçlarından biriydi. Müzikseverler, ödüllerin dağıtılacağı geceyi iple çeker, merakla beklenen gece gelip çattığındaysa patlamış mısırlarını ve kolalarını yanlarına alarak tüm heyecanla yarışmayı takip ederdi. Yarışmanın coşkusuna, destekledikleri müzisyenlere oy atarak ortak olurlardı. Popüler jürilerin yanı sıra SMS ile halk jüriliği de işin içine girince bu yarışma topluma tam anlamıyla nüfuz etti.

UNUTULMAZ
1996 yılında gerçekleşen Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde Mahsun Kırmızıgül‘ün Mustafa Sandal‘ın Yılın En İyi Şarkısı ödülüne layık görüldüğü Araba adlı şarkısına arabesk yorum katması… 2000’lerin en popüler isimlerinden Nez‘in Sakın Ha klibi… Yeşim Salkım‘ın Hakan Uzan’la evli olduğu dönemde kliplerinin sık sık yayınlanması… Harun Kolçak‘ın Beni Affet albümünde yer alan Gir Kanıma adlı parçasındaki çılgın dansı… Mirkelam‘ın çıkış parçası olan Her Gece‘de atlılar tarafından kovalanıyormuşcasına koşması… Ödül aldıktan sonra tüm müzisyenlerin sahneye çıkıp yılın şarkısını hep bir ağızdan söylemesi…Hep aklımızda kalacak.