Ece ULUSUM
@eceulusum

Müzik kariyerinde 20 yılı deviren, Türkiye’nin öncü kadın rap müzisyenlerinden Esen Güler namıdiğer Kolera, son EP’si Kolostrofobi 3’ü yayınladı. Yakın zamanda gündeme Sagopa Kajmer’le evliliği hakkında gündeme gelse de çalışmalarını hızlandırarak müziğine sıkıca sarılmaya kararlı. Kendi tarzını trap sound’larıyla çeşitlendirse de dinleyicinin onu tanıdığı sound’dan uzaklaşmak istemiyor. Kolera, Back on Stage’e konuştu.

❏ Kolostrofobi’nin devamı yapma kararınızın altına ne var?

Güzel şeyleri gelenekselleştirmek hoşuma gidiyor. Her şeyi hızla tükettiğimiz şu günlerde sanatçılar albüm yapmak yerine tek şarkı çıkararak bu tüketim hızına yetişmeye çalışıyor. Malum en az 10 şarkıdan oluşan albüm çıkarmak için çok fazla emek ve zaman harcamak gerek. EP bunun orta yolu… Dinleyiciler için de şüphesiz daha tatmin edici.

❏ Siz old school’dan çok uzaklaşmayı çok tercih etmiyorsunuz ancak trap sound’lar var. Trap ağırlıklı bir albüm gelir mi?

Trap, dinlemekten zevk aldığım bir tür olsa da ben old school rap sanatçısıyım ve oturmuş bir tarzım var. ”Kolera” denince akılda uyanan o tarzı tamamen yok edecek hamleler yapmak istemiyorum. Trap şarkılar da yapıyorum ama tamamen trap bir albüm yapmayı düşünmedim. Dinleyicilerimin benden ne beklediğini iyi biliyorum. Ne değişen müzik dünyası içinde dinozor kalmak istiyorum, ne de yeninin ucuz gelen taraflarında bulanmak istiyorum.

❏ Düetler gelecek mi? Genç MC kadınlarla çalışmalarınız olur mu?

Kadın ya da erkek MC fark etmez. Sanatını sevdiklerimle düet fikri bana sıcak geliyor. Seçici olduğumdan genellikle solo şarkılar çıkarsam da düet şarkıların da ayrı bir heyecanı, güzelliği ve sinerjisi oluyor. Mesela Myndless Grimes ile çıkardığımız Baang müthiş bir trap parçaydı.

❏ Yayınlanmamış birçok parçanız vardır diye düşünüyorum. Öyle mi? Albümler mi yapacaksınız yoksa EP’lerle mi ilerleyeceksiniz?

Son ürettiklerimi bu EP ile topluca yayınladım. Yayınlamadığım şarkılar da var elbette. Şu anda yeni bir şarkı yazıyorum, bir yandan yeni beat’ler geliyor. Parçalar çıktıkça tekli mi yoksa çoklu mu paylaşacağıma karar vereceğim.

❏ Avlu’daki performansınız çok sevildi. Yeni dizi-film gibi yapım iş birlikleri gelecek mi?

Umarım. Sonuçta ben “Parçamı yapımlarınızda kullanmak ister misiniz?” diye sormuyorum. Bir PR’la da çalışmıyorum. Bugüne kadar 2 dizide şarkılarım çalındı. Bir PR tarafından ayarlanmış olsaydı bu kadar mutlu olur muydum, sanmıyorum. Böylesi benim için daha onore edici.

❏ Türkiye’deki kadın rap müzisyenlerin tarzı çok da gösterişli değil. ABD ekolündeyse fazla abartılı ve seksidir. Sizce bu tercihin altına ne yatıyor?

En belirgin neden, kültürel farklılık. Toplumumuzun tolere edemeyeceği kadar büyük bir farktan bahsediyorum. Yine de ilerleyen zamanda kalçalarını gözümüze sokarak rap yapacak birileri çıkabilir. Ülkemizde kadın rap vokal çok az ve inanın çok yavaş ürüyoruz. Bu da olasılığı biraz düşürüyor.

❏ Yetenek dinleyiciye ulaşmakta yeterli mi?

Güzel bir şarkının kendini tanıtması olası ama yetenek dinleyiciye ulaşmak için yeterli olamayabiliyor. Bunu soytarılar kadar konuşulmayan sanatkarlara bakarak anlayabilirsiniz. Rötarlı da ulaşabilir… Bunu da fakir ve yalnız ölen fakat öldükten sonra bir şekilde meşhur olan ressamlardan anlayabilirsiniz. Hapse girmeniz, ölmeniz, sansasyonel bir açıklama yapmanız, önemli biriyle düet yapmanız sizi bir gecede 30 yılını sanata adamış bir emektardan çok daha ünlü yapabilir.

❏ Dijital müzik platformlarında son zamanlarda müzisyenlerin dinleyici sayısı satın aldığını öğrendik. Sizin de bununla ilgili bir açıklamanız vardı.

Birini ya da bir işi başarılıymış gibi göstermek, gerçek bir başarı yakalamaktan daha kolay. Rihanna ile aynı gün klip çıkaran sanatçılarımız YouTube üzerinden Rihanna’yı rakamsal olarak 5’e katlamıştı. Bu durum sanatını yapanları da olumsuz etkiliyor. Bence bu uzun süre hatta sonsuza dek böyle gidebilir.

❏ Beni Bana Bırak’ta “Çok kötülük gördüm” diyorsunuz. İlhamınızın kaynağı dramatik olaylar mı?

Çokça… Hüzün de mutluluk da güçlü duygular. Her ne kadar pozitif şarkılar çıkarıyorsam da hem müzikal hem de lirikal açıdan daha çok duygusal eserler veriyorum. Mutluluğu yaşamayı seviyorum ama hüzünden bahsetmeyi daha çok seviyorum.

❏ Zor günlerinizde hip-hop camiasından destek olanlar oldu mu?

Direkt olarak az, dolaylı olarak biraz daha fazla oldu. Kesinlikle yetersizdi, insanlar ya duyarsızdı ya da cesaretsizdi.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

…Kolo… (@kolerap)’in paylaştığı bir gönderi ()

❏ İlişkinizle müzik kariyerinizi ayrı tutmayı tercih etmez miydiniz?

Başka prodüktörlerle çalışma iznim yoktu. Böyle olunca tercihler söz konusu değildi.

❏ Gelecek planlarınız nedir?

Gelecek planı yapmıyorum. Önüme çıkan fırsatları değerlendirmek ve rutinimi devam ettirmek istiyorum. Yaşadıkça duygularımı söze dökmek ve onları notalarda dans ettirmeye devam etmek istiyorum. Bugün olduğu gibi kendime yetmeye devam etmek istiyorum. Büyük hırslarım, geniş planlarım yok. Huzurlu bir hayat yaşamak, kızarmış ekmeğin üzerine yağ sürmek istiyorum.

171 bin
Geçen ayki Spotify dinleyici sayısı