Çağatay YILMAZ

Kimbra, Yeni Zelanda’nın bize kattığı en büyük güzelliklerden. 2011’de Gotye’nin hit’i Somebody I Used to Know’daki cameo’suyla tüm dünyada tanınır oldu. O günden beri de sürekli büyüyor. Festtogether Festivali kapsamında 14 Temmuz’da KüçükÇiftlik’te sahne alacak sanatçıyla konuştuk. Biletler için..

❏ Çocuk yaşta müziğe başlamak nasıldı?
14’ümde ulusal bir yarışmada solist olarak ikinci oldum. Birçok fırsat ve plak şirketlerinin ilgisini getirdi ama baştan beri kimsenin müziğimi değiştirmesini istemedim. Sanatçılara büyük baskılar uygulandığını biliyordum ve inandığım müziği yapmak benim için ünlü olmaktan daha önemliydi. Nihayetinde 17’imde arkadaşlarım üniversitedeyken bir menajerimin olması tuhaftı ama hayattaki amacımın müzik yapmak olduğunu düşündüm hep.

❏ Bu yılın başında ilk kez DJ setinizi duyduk. Tekrar yapacak mısınız?
Kesinlikle! İnsanları esin kaynaklarımla ve dinlemeyi sevdiğim müziklerle tanıştırmak çok eğlenceli. Bana yaratıcı ve deneysel olma fırsatı da veriyor, bu da her zaman önemli.

Primal Heart müzikal olduğu kadar duygusal açıdan da güçlü bir albüm… Albümün ortaya çıkış hikayesinden bahseder misiniz?
Bir albüme başladığımda nadiren hikayesine dair kesin bir fikrim olur. Primal Heart’ın cesaret hakkında olacağını biliyordum ama albümün adı en son belli oldu. Albümdeki şarkıların insan olma deneyiminin mühim bir parçasına hitap ettiğini fark ettim. İlerledikçe bu fikir daha da belirgin oldu.

❏ Albümün bir de farklı bir versiyonu çıktı. Eserlerinizin tekrar yorumlanması nasıl hissettiriyor?
Şarkılarımın yeniden hayal edildiğini duymak çok değerli. Bir şarkıyı yayımladığımda insanlar bir sözü farklı yorumlayabiliyor. Böylece şarkılar dinleyiciye göre büyüyor ve değişiyor. Bu süreç de sanatı yaşatmak ve insanlarla yeni bir bakış açısı paylaşma biçimim.

‘Hikaye Skrillex’in bir beat’iyle başladı’

❏ Çok etkileyici bir şarkı var albümde, The Good War. Şarkıyı yaratırken neler hissettiniz?
Albüm sürecinde ilk kez bir protestoya katıldım. İnandıkları bir şey için kolektif bir hareket yaratan insanların içgüdüsel enerjisini hissettim. Amerika’da yaşayan biri olarak, savaşın etkisini ve yarattığı hisleri düşünmemek imkansız. İyilik uğruna savaştığına inanan, kendisini buna ikna etmesi gereken genç askerlerin deneyimini yakalamak istedim. Hassas konu ama kendinden büyük bir şeye inanmak çok insanca bir duygu.

❏ Top of the World de çok sansasyoneldi. Yaratım sürecine nasıl bir katkınız oldu?
Hikaye Skrillex’in bir beat’iyle başladı. Heyecanlandım ve şarkıya dönüştürmek istedim. Klibin yönetmeniyle de hikayeyi oluşturmak için oldukça yakın çalıştık. Klip, güç ve nüfuz için sürekli daha yukarılara çıkan ve sonunda ‘zirveye’ ulaştığında yalnız ve insanlardan kopan birini anlatıyor. Politikada sıkça gördüğümüz gibi.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

KIMBRA (@kimbramusic)’in paylaştığı bir gönderi ()

❏ Etiyopya’daydınız. Orada neler oldu?
Tirzah isimli, Üçüncü Dünya ülkelerinde kadınlar için sürdürülebilir iş fırsatları yaratan bir organizasyonla gittim. Tirzah ile yolculuklarım normalde yaptığım şeylerin dışına çıkmanın bir yolu, inanılmaz hayat dolu hissettiriyor. Bu kadınların cesaretle yeni işlere atılmasını çok ilham verici buluyorum. Geri dönüp hayatlarının ne kadar geliştiğini görmek de bir mutluluk.

❏ Version of Me’de içimizdeki iyi versiyonu anlatıyorsunuz. Siz buldunuz mu?
Kendimizin ideal versiyonu olabilir miyiz, emin değilim. Değiştirmeyi istediğimiz yönlerimizle her zaman mücadele etmemiz gerekecek… Kendimizi olduğumuz gibi görmeyi başardığımızda ve hiç mükemmelliğe erişemeyecek olsak da en iyisi için uğraştığımızda huzur bulabiliyoruz.

❏ Tekrar burada olmak nasıl bir his?
Selda Bağcan’ı ve 70’ler Türk müziğini çok seviyorum. Tekrar İstanbul’da olmak çok heyecanlı. Son sefer çok keyifliydi ve sevenlerimle tekrar buluşmak için sabırsızlanıyorum. Yanımda iki harika müzisyen getiriyorum, Spencer Zahn ve Jacob Bergsen. 3 albümden de şarkılar çalacağız ve görselliği güçlü bir şov olacak.

 

‘FESTİVAL ALANINI KORUMAK İSTEDİK’
Festtogether Festival Direktörü İlken Başarır

❏ Festivalin temasına nasıl karar verdiniz?
Sürdürülebilirlik, iklim ve çevre temaları üzerinden hareket etmek istedik. Araştırmalara baktığımızda dünyadaki büyük festivallerde kişi başı üretilen atık 2,8 kg. Üstelik geri dönüşüm kullanımı da çok düşük. Biz festival alanını ve çevresini korumak istedik. Tüm katılımcılarla da bir arada hem bu amacı birlikte gerçekleştirmek hem de tüm dünyanın en önemli sorunu iklim değişikliğine dikkat çekmek istiyoruz.

❏ Festivalde müzik dışında neler olacak?
Sabah itibarıyla STK’ların düzenlediği atölye ve paneller olacak. Burada hep birlikte konuşarak fikir alışverişi yapacağız. Daha fazla ne yapabiliriz, neyi daha iyi yapabiliriz onu bulmaya çalışacağız. Festivale alınan her biletle katılımcılar STK’lara destek vermiş olacak.

❏ 2020 planları var mı?
2020 Temmuz ayında Festtogether Çanakkale, Troya Kültür Rotası üzerinde yapılacak. Detayları yakında.