Ahmet YATĞIN

Güncel rap ve klasik rap müzik sound’larını, coğrafyamızın bize sunduğu tınılarla buluşturarak şarkılar yapan Kezzo, yeni teklisi Yangın ile karşımızda. Şarkı sözlerinde insan hayatı, dünyadaki problemler ve Kezzo’nun kendi hayatından kesitlere yer veren müzisyen, Yangın’da da aynı yolda ilerlemiş. Teklinin bir de klibi yayınlandı, elbette ateşler içinde… Kezzo ile yeni şarkısını, rap müziğin popülerleşmesini ve Silivri’de yaşamasının etkilerini konuştuk.

ο Yangın teklisi kulağa epey iyi geliyor. Sormak istiyorum, sizi yakan şey neydi?

Teşekkürler… Şairin dediği gibi, uzun ince bir yolda yürüyoruz gündüz gece. Bu yolda gördüklerim başıma gelenler ve etrafımda olanlar, aslında akış, hayat! Gördüğüm filmler de beni yakan şeyler.

ο Teklinin perde arkasını anlatır mısınız?

Şarkı, çıkış tarihinden tam 1.5 yıl önce yazıldı. Türkiye çapında ünlü bir rapçiyle ortak çıkacaktı lakin farklı şirketlerle çalışmamız ve bürokratik olaylardan ötürü ertelendi. İkinci kısmı da ben yazıp solo bir şekilde insanlara sundum. Sancılı bir süreçti, şarkının kendisi gibi. Çocukluk arkadaşım prodüktör ve DJ’im Barbaros Göçmen’le stüdyomuzda çalıştık. Birkaç canlı enstrümanla güçlendirdik.

ο Klip de yayınlandı. Klipte İnsan Ne ile Yaşar? kitabını görüyoruz. Tolstoy’un kitabı sizin için ne ifade ediyor?

Tolstoy çok spesifik bir şey ifade etmiyor sadece eşitlikçi ve sosyal dengenin korunması taraftarı yazıları kendime yakın hissettiğim taraflarından. Eşim Tolstoy un bu kitabını okurken bana bazı cümlelerinden bahsetti, kitabı açıp okumadım ama bir düşünce paralelliği hissettim ve şarkıyla örtüştüğünü düşündüm.

ο Tekli, albümün habercisi mi?

Türkiye’ye döndüğümden beri 3 albüm yaptım ve 2020’de de yapma düşüncem var. bunu önümüzdeki günler gösterecek

ο Şarkıda gelecek korkusundan söz ediyorsunuz. Rap müzisyen olma yolundayken nasıl kaygılarınız vardı?

Kaygılar olmaz olur mu? Şarkılarımda duyduğunuz her şey yaşandı.  Şarkının birinde “Mühendis değilim ben, rapçiyim ben” diyorum. Bilgisayar mühendisiyim, mesleği bırakıp rap müzikle yaşamak konusunda ben ve ailem çok zorlu etaplardan geçtik . Kendimi şu anda 18 yaşlarında rap müzik kariyeri hedefleyen çocukların yerine koyduğumda bu cümleyi yazdım zaten. Aslında bu iş bir kumar.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Kezz (@kezzomachine)’in paylaştığı bir gönderi ()

‘Arabesk bu coğrafyanın gerçeği’

ο Beat’lerinizdeki doğu müziği esintisi ile rap müziği bir arada kullanmanın sizdeki karşılığı nedir?

Çok fazla müzik dinledim, bu durumu ona yoruyorum. Genellikle bu coğrafyanın tınılarını seviyorum ve onlara takılıyorum o yüzden bu coğrafyadan esinleniyorum diyebiliriz.

ο Yaptığınız parçanın arabesk rap’e yakın olduğu tınılar da var, özellile nakarat kısmı. Arabesk’e bakış açınızı merak ediyorum.

Arabesk bu coğrafyanın gerçeği ve insanların ruhunda da var ama ben yaptığım nakaratları arabeske yakın görmüyorum. Nakaratlarımda zincirlerin kırılması, sansürlerin kaldırılması ve özgürlüğün arzulanması durumu var.

ο Sizce rap müziğin tüm dünyada popülerleşmesinin sebebi nedir?

Popülerleşmesi derken, zaten popülerdi, ülkemizde popülerleşti ve sebebi de gelen neslin bu sound’larla büyümesi. İstediğinizi dayatın, insanlar özgür ve istediği müziği dinliyor. Dünyadaki popülerliğiyse, diğerlerinden daha samimi olduğu için.

ο Norm Ender’in parçasının çalıntı olduğuna dair  görüşler var. Siz ne düşünüyorsunuz?

Düşünmüyorum.

ο Rap müzikte atışmalar sizce müziğe hizmet ediyor mu?

Az önce dediğim gibi her şey samimiyetten, bu müzik gerçeği yansıtıyor. Rapçilerin yaşadıkları şarkı sözlerine direkt yansıyor! Bu da bir gerçek, gereksiz olanlar dışında beni rahatsız etmiyor .

ο Sanıyorum Silivri civarında yaşıyorsunuz. Rap’in kulis şehirlerinden uzaksınız ya da öyle misiniz? Bu sizi olumlu yönde etkiliyor olabilir mi?

Evet, Silivri’de yaşıyorum. Bazı konularda olumsuz etkilerini görüyoruz, daha geniş network’lere sahip olabilirdik. Ama bazı şeyler ve bazı insanlardan uzakta olduğumuz için mutluyuz.

ο Rap ve popüler kültür atışmalarına ne diyorsunuz? Bir şarkınızı reklamda kullanmak isteseler nasıl yaklaşırsınız?

Eğer şarkımı plastik atıkların dünyaya çok zararlı olduğunun anlatan bir reklamda kullanıcaklarsa kesinlikle çok iyi yaklaşırım. Eskiden olsa söylediğim ve söyleyeceğim çok şey vardı ancak artık bu düşüncelerimi şarkılarda belirtmek istiyorum. Lakin şu an hip-hop popüler kültür oldu.

ο Sırada neler var?

Karanlık albümü sırasında ve sonrasında ürettiğim birçok şarkı var. Bir kısmını yayınladık: Hepsi Pislik, Yaşanmamış Say, Kafamıza Göre ve Yangın.  Yaklaşık bir 10-15 tane daha parça var. Karar aşamasındayız , albüm mü yapsak yoksa tekli mi yapsak… Önümüzdeki günler her şeyi gösterecek. Çok teşekkürler, sevgiler, saygılar. Barış tüm dünyaya!