Zeynep BEŞERLER

Dünyaca ünlü Arp sanatçısı ve eğitmen Ceren Necipoğlu, 2009’da Brezilya’da bir hafta boyunca ilgiyle izlenen konserler verdikten sonra, dönüş yolunda yaşanan uçak kazasında hayatını kaybetmişti. Ablası İmre Tüylü’nün girişimiyle, sanatçının anısı konserler, yarışmalar ve ustalık sınıflarıyla yaşatılacak. 15-19 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek Ceren Necipoğlu İstanbul Uluslararası Arp Festivali öncesinde, şehrimizin ilk arp festivaline önayak olan Tüylü ile konuştuk.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

CN Istanbul Harp Festival (@cnharpfestival)’in paylaştığı bir gönderi ()

‘KONSER Mİ, YARIŞMA MI?’

ο Arp festivali düzenleme fikri nasıl doğdu?

Özellikle iki kişi bu fikrin doğmasına büyük katkı sağladı. Biri çok değerli Sayın Özalp Birol. Bana “İmre Hanım, eğer bir gün kardeşiniz için bir etkinlik yapmak isterseniz memnuniyetle Pera Müzesi’ni kullanabilirsiniz” dedi. Diğeriyse Anadolu Üniversitesi Piyano Ana Sanat Dalı Bölüm Başkanı ve Ceren’in yakın dostu sevgili Lilian Tonella Tüzün. Lilian aynı dönemde İthaf edilmiş eserler: Ceren Necipoğlu adlı projesini hayata geçiriyordu. Bir konser mi, yarışma mı diye düşündük ama yetmedi. Onun eğitim misyonunu aktarabileceğimiz bir festival fikri belirdi. Ceren’in renkli kişiliğini festival isminin en doğru şekilde yansıtacağına karar verdik. Suyun akıp yolunu bulduğu gibi festival de kendi yolunu çizdi aslında. Bir seneden fazla bir süredir üzerine çalıştığımız bu proje, Ceren Necipoğlu’nun karakterini, eğitmenliğini, ideallerini iyi bilen 4 kişi tarafından şekillendirildi. Aldığımız desteklerle de son haline kavuştu.

ο Festivalin konser programını hazırlarken dinleyiciye nasıl bir seçki sunmak istediniz?

Her konser farklı bir sunuma sahip. İstanbul Almanya Başkonsolosluğu’nda gerçekleştirilecek açılış konserinde Artistik Direktörümüz Florence Sitruk, Paul Hindemith’ten İstanbul’da Sultan Mahmut’a konser vermiş olan Elias Parish Alvars’ın eserlerine uzanan geniş yelpazeli bir konser sunacak. 18 Ocak akşamı, Ceren Necipoğlu’nun doğum gününde öğrencileri ona ithaf edilen eserleri yorumlayacak ve bu değerli armağanları bir kez daha sahneye koyacaklar. Konserin ikinci yarısında Szeged Uluslararası Arp Yarışması 2019 birincisi Tatiana Repnikova sahne alacak ve Bach, Glinka, Liszt gibi bestecilerin en lirik eserlerinden oluşan etkileyici bir solo resital programı sergileyecek. 19 Ocak akşamı gala konserimiz ve kapanış törenimiz gerçekleşecek. Tüm jüri üyeleri, dünyanın dört bir yanından gelen ve ödül kazanan genç yeteneklerle beraber sahnede olacak ve festivalimize yakışır şekilde sıra dışı bir performans sergileyecekler.

‘DÜNYADA KABUL GÖRMESİNİ HEDEFLİYORUZ’

ο Festivalde konserlerin yanı sıra çeşitli etkinlikler de olacak. Detaylardan söz edebilir misiniz?

Festivalde solo arp ve oda müziği yarışmaları, çok değerli arp sanatçılarının gerçekleştireceği ustalık sınıfları, SalviL&H arp teknisyenin vereceği atölye, günümüz bestecilerinin yer alacağı çalıştay ve konserler gerçekleştirilecek. Ayrıca, Sacred7 Travel’in desteği ve Saffet Emre Tonguç’un anlatımıyla, Ayasofya’yı özel olarak gezeceğimiz Müzede Bir Gece etkinliğimizle katılımcılarımıza tarih kokan İstanbul’umuzda unutamayacakları bir akşam yaşatacağız. Dünyaca ünlü müzisyenlerin vereceği konserler ise müzikseverler için adeta bir şölen niteliğinde olacak.

ο Bu festivalin sizin için manevi değeri çok büyük olmalı. Festivale dair en büyük hayaliniz nedir?

Bu birinci festival. Biz festivalin sürekliliğini önemsiyoruz. Üç sene sonra ikincisini yapmak istiyoruz. Solo arp ve oda müziği alanında dünyada kabul görmüş en önemli festivallerden biri olmasını hedefliyoruz. Bu vesileyle İstanbul’umuzun sanat merkezi olmasına katkıda bulunmayı ve kardeşimin adının da bu festivalle yaşamasını arzu ediyoruz. İkinci önemli amacımız ise, festivalimizin mottosu da olan ‘Sanat ve müzik aşkı gençlerle yol bulsun’… Yani, Ceren’in arpın tellerine adanmış yaşamının genç müzisyenlerin yolunu aydınlatmasını ve çok yapmak istediği ama ömrü vefa etmediği için yapamadığı, maddi gücü olmayan yetenekli gençlerin desteklenmesi projesini hayata geçirmek istiyoruz.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

CN Istanbul Harp Festival (@cnharpfestival)’in paylaştığı bir gönderi ()

ο İşin aslı, ülkemizde arp enstrümanına karşı mesafeli bir dinleyici var gibi görünüyor. Sizin bu konudaki görüşünüz ne?

Aslında Hitit uygarlıklarında çeng, Osmanlı döneminden itibaren de arp bu topraklarda sesini duyurmuş enstrümanlar. Dinleyici kitlesi her daim vardı. Fakat kabul edilmelidir ki en bilindik enstrümanlar arasında ilk sıralarda yer almıyor. Festivalin amaçlarından biri bu sıra dışı enstrümanın genç arp sanatçılarımızın da sayesinde daha çok insanın kulağına erişmesini ve tanınmasını sağlamak.

ο Nasıl bir katılım bekliyorsunuz?

Gerek yarışmacı sanatçıların gerekse aktif katılımcıların bugüne kadar gösterdiği ilgiden memnunuz. Umuyoruz ki dinleyici katılımcımız da aynı oranda çok olur. Tüm müzik severleri 15-19 Ocak tarihleri arasında Beyoğlu’nda Pera Müzesi ve Alman Lisesinde gerçekleşecek festivalimizde ve Pera Müzesi ve CRR Konser Salonu’nda gerçekleşecek konserlerimizde görmekten mutluluk duyacağız. Konserlerimize katılım ücretsiz, cnharpfestival.com’dan form doldurmak yeterli.