Gökhan KAYA

Karşınızda ilginç isimli bir indie grup, Kalk Yerine Yat. İstanbullu grup Emre Akar (lead gitar), Eray Aydın (davul), Deniz Durer (bas gitar) ve Sinan Çetinkaya’dan (vokal) oluşuyor. Başıboş adında bir EP de yayımladırlar. Sinan Çetinkaya, genç grubun hikayesini ve planlarını anlattı.

Grubun isminin hikayesi nedir?
Grubun ismi birkaç kez değişti aslında. Bu ismi de üniversite yıllarındayken bulduk. İsmin anlamı farklı bir şekilde yalnızlığı tanımlıyor diye düşünüyoruz. Bir de insan sadece değer verdiği kişiye “Kalk yerine yat” der. Biz de dinleyicilerimize “kalk yerine yat” demek istedik. İsmimizin kesinlikle mizacımıza uygun bir isim olduğunu düşünüyoruz.

Hayaliniz nedir?
Dünya çapında müzik yapmak ve bizim gibi hisseden, hislerimize ortak olabilecek dinleyici kitlesine daha geniş alanlarda ulaşabilmek.

OnAir Sahne ile yollarınız nasıl kesişti? Size nasıl bir katkısı oldu?
OnAir Sahne bizi YouTube aracılığıyla buldu ve iletişime geçti. OnAir Sahne şarkılarımızı sosyal müzik platformlarında paylaşabilmemizi sağladı. Ayrıca proje içerisinde yer alan tecrübeli müzisyenlerle tanışabilmemize olanak sağladı.  Tek tek ulaşılması ve bizim de haberimizin olmasının zor olacağı birtakım sektörel projelere bağımsız müzisyenler olarak ulaşmamızı da sağlıyorlar.

İstanbul’da bağımsız müzik grupları kendilerine sahne bulmakta çok güçlük çekiyor. Siz de şahit oluyor musunuz buna?
Öyle düşünmüyorum. İyi müzik yapan grup sahne alabilir. Bu biraz girişimci olmak ve kendini kanıtlamakla alakalı. Diğer taraftan gruplar, bizim de içinde olduğumuz fikir gibi canlı müzik adı altında sahne almak istemiyor olabilirler. Buna saygı duyuyoruz.

Bundan sonra neler olacak? Planlarınız neler?
Şu an yakında çıkacak bir tekli projesi üzerinde çalışıyoruz. Tekliyi alışılmamış bir video klip ile paylaşacağız. Önümüzdeki yılın ilk ayları gibi de ikinci albümümüzü yayınlamayı düşünüyoruz. Öncelikli hedefimiz, önümüzdeki yaz sezonunda festivallerde daha çok yer alabilmek. Bunun dışında serbest olmayı seviyoruz. Ufak tefek cover videoları da gelir.