Çağatay Yılmaz

Amerikalı müzisyen ve prodüktör Joan Wasser. Müzik kariyeri çocuk yaşlarda piyano ve keman çalarak başladı. Üniversite yıllarında çeşitli orkestralarda ve topluluklarda çaldı. Bildiğimiz ve sevdiğimiz Joan As a Police Woman adını 2003’te My Gurl teklisi ve 2006’da çıkış albümü Real Life’la duyurdu, Grubun adı, 70’lerde Angie Dickinson’ın başrol olduğu polis dizisi Police Woman‘dan ilhamla oluşmuş. 20 Kasım’da Garanti BBVA konserleri kapsamında Babylon’da olacak. Öncesinde sohbetimiz…

ο Dijital platformların verilerine göre, İstanbul en çok dinlendiğiniz şehirlerden biri. Türk seyircisiyle aranızdaki bağı nasıl tanımlarsınız?

Bu harika bir habermiş. Bir dinleyicinin tüm parçalarıma internetten ulaşabilmesi 2019’da yaşamanın çok güzel bir parçası. Türkiye’nin müziğimi desteklemesi de gururlandırıcı!

ο Sahnedeki Joan’ın günlük hayattakinden bir farkı var mı?

Bir fark yok. Sahnede tamamen kendimim. Arkadaşlarımla kendimi nasıl paylaşıyorsam sahnede de öyleyim. Farklı olmak için bir sebep görmüyorum.

ο Joanthology albümünüzde canlı BBC kayıtları da var. Neden buna gerek duydunuz?

Canlı kayıtların hayatımda büyük bir rolü var. Stüdyo kayıtları güzel ama canlı performans bir sanatçının çok farklı yönlerini ortaya çıkarabilir. BBC, özellikle Marc Riley uzun yıllardır farlı grupları kaydediyor. Beni ilk göz önüne alanlardandı. Bu albüm farklı yıllardan radyo performanslarını barındırıyor. Bazıları tek, bazıları farklı üyeli gruplarla.

ο Albüm için bir de podcast serisi ürettiniz, çok da iyiydi. Yenileri olacak mı?

Olsun isterim, neler yapsam acaba…

ο İstanbul konserinde neler çalmayı planlıyorsunuz?

Çok samimi bir konser hazırladım. Piyano ve gitar çalıyorum, bir de 1973 yapımı bir davul makinem var. Birçok şarkı için yeni düzenlemeler yaptım. Şu ana kadar yaptığım en samimi gösteri olacak.

ο Sırada ne var?

İkinci cover albümünü bitiriyorum bu aralar. Önümüzdeki bahar aylarında yayınlanacak. Bir de yeni Joan As Police Woman albümünün kayıtlarına başladım. Benjamin Lazar Davis’le yeni birlikteliklerimiz de olacak. Bir de planlamadığım şeyler var tabii….