Arif HÜR
@arifhur

Kahkahalarıyla evlerimizi şenlendiren Zerrin Özer hiç şüphesiz pop müziğin yaşayan efsanelerinden biri…  Sarı saçları, güneş gözlükleri, takıları, kahkahası, içtenliği ve en önemlisi de sesiyle hangimiz kendisinin bizde bir iz bırakmadığını söyleyebiliriz? Bir düşünün. Sevgilimizden istemeden ayrıldığımızda Son Mektup dinledik… Yaz aşkımıza veda ederken, O Yaz‘ı… Lise çağlarında aşkı keşfettiğimizde Hani Dünya Tatlısı‘nı… Çok sevdiğimiz birini kaybettiğimizde ise Şimdi Hayallerdsin

‘AFERİN KÜÇÜK KIZ’

Küçük bir kızken müziğe olan tutkusunu Amerikalı şarkıcı Janis Joplin yeşertmiş.Etrafındaki insanlara sürekli şarkılar söyleyen Özer, 1969 yılındaki ilkokul mezuniyet töreninde ilk konserini Çankaya’da komşuları olan İsmet İnönü ile eşi Mevhibe İnönü’ye vermiş. Söylenilene göre İsmet İnönü, “Aferin küçük kız, sende büyük iş var” demiş.

Kendi çalışmasıyla 1975’te katıldığı televizyon yarışmasını kazandı, böylece 1976’da ilk plağı Bizler ve Sizler/Yalvarırım’ı uzun yıllar birlikte çalışacağı Kent Plak etiketiyle yayınlandı. Müzik kariyerini takip eden dönemde İstanbul Gelişim Orkestrası ile caz ve dans müziği yaptı. Özer, 1979’da ona ününü kavuşturan şarkıyı çıkardı: Gönül. Söz ve müziği Orhan Genceba’ın… Bu şarkıyla Altın Plak Ödülü’nün de sahibi oldu. Müzik kariyeri boyunca yeni sound’lar ve tarzlar denemeyi kendine hedef edindi.

Cazdan arabeske, Türk halk müziğinden popa doğru ilerledi. Hatırlatırım, Kırmızı albümünde Eminem ve Dom Dom Kurşunu şarkılarınıArapça seslendirdi. 1988’de kendine en çok yakışan tarzı seçti. İlk CD formatında yayınlanan Dünya Tatlısı albümüyle pop müziğie dönüş yaptı.

4 Kasım’da 62 yaşına girecek Özer. Hem müzikal anlamda hem de sosyal hayatında enerji dolu.En son 2 yıl önce 1 Şarkı 2 Zerrin adını verdiği teklisini çıkardı. Bir süre sadece sahne aldı, albüm yapmadı. Gündeme tartışmalı evlilik konularıyla geldi. Magazin basınının üzerine gitmesiyle Özer müzikten iyice koptu. Yaşadıklarını kaldıramayan Özer’in bir süredir müzik stüdyoları yerine hastane kapılarını aşındırıyor olması hepimizi üzüyor ama bu da geçecektir. O yaşadıklarını şarkılarla iyileştiren biri. Röportajında “Yorumculuk aynı zamanda yaşanmışlıkla alakalı. Yaşadığım acılar, sevinçler bende derin izler bıraktı” diyor. Bu zamanları da hızlıca atlatıp şarkılarını dinlemeyi çok istiyoruz.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Zerrin Özer (@zerrinozerofficial)’in paylaştığı bir gönderi ()

Değinmeden geçemeyeceğim. Özer’in en büyük üzüntüsü hiç şüphesiz Kerim Tekin… Geleceği parlak sanatçı Tekin’in 1998’da geçirdiği trafik kazasında kaybetmek hepimizi üzmüştü. Bu trajik vaka Zerin Özer daha büyük izler bıraktı. Müzisyen Tekin’in ölümünden sonra seslendirdiği Şimdi Hayallerdesin‘i ona atfettiği ise biliniyor..
Bizlerin diline pelesenk olacak şarkılarına çok ihtiyacımız var. Zerrin Özer, 40 yıllık müzik kariyerine birçok hit sığdırdı. Nicelerine diyelim…