Türk pop müziğinin vazgeçilmez isimlerinden Yonca Evcimik. Henüz 16 yaşında başladığı müzik kariyerinde pek çok başarıya imza atan, Bandıra bandıra ve Abone şarkılarıyla gönüllerde taht kuran mahallenin ‘çılgın bediş’i… 30 seneyi aşkın kariyerinde dansları ve müziğiyle her zaman Türkiye’nin Madonna’sı olarak anılıyor.

Müzik kariyerinin yanı sıra oyuncu, sunucu ve dansçı kimliğiyle de ön plana çıkan Evcimik, 1979’da Şan Tiyatrosu’na girdi ve 84 yılına kadar birçok oyun ve müzikalde yer aldı. Yedi Kocalı Hürmüz, Hisseli Harikalar Kumpanyası, Şen Sazın Bülbülleri’nde rol aldı. Hababam
Sınıfı Güle Güle ve Kızlar Sınıfı adlı filmlerde oynadı. 1985-88 yılları arasında Yasaklar, Aşkolsun, Geceler, Reklamlar ve Deliler adlı oyunlarda yer aldı.

Yıl 1991’i gösterdiğinde ilk albümü olan, 90’ların inci tanesi Abone’yi piyasaya sürdü. Arabesk furyasının aktif olduğu dönemde bu albüm ilginç şekilde öne geçti. TRT’de yayınlanan Yarım Elma isimli programa dansçılarıyla gelip sahnenin tozunu attıran ve o programdan sonra bile yıllarca gündemde yer alan bir sanatçı oldu. Tatlı Kaçık, Günaha Davet ve Vurula vurula gibi hit’leri barındıran albümlerle Türk popundaki başarısı yüksek albüm satışları ve ödülleri de sırasıyla getirdi. Kral Tv Video Müzik Ödülleri’nde bu albümüyle yılın en iyi kadın pop müzik sanatçısı seçildi. Bu albümde Sezen Aksu, Şebnem Ferah ve Fatih Erkoç gibi önemli isimlerle çalıştı.

2000’li yıllarda ise Türkiye’de hip hop ve R&B tarzını sevdirmeyi başardı. 2005 yılında Oldu Gözlerim Doldu ile hem eğlenceli hem de müzik listelerinde yüksek sıralarda yer almayı başardı. 2010 yılında Tweetine Bandım ile sosyal medyadaki sözcükler kullanılarak Tiridine Bandım türküsünün müziğine uyarlandı.

Hayvan hakları için çalışma başlattığı Var Olmak Haktır adlı sosyal sorumluluk projesi için çeşitli sanatçılarla Seni Hala Seviyorum adlı tekliye imzasını attı. 2014 yılında ise 15 adlı albümünü piyasaya sürdü.

Abone ile başladığı müzik kariyerindeki aldığı ödüller arasında En Çok Satan Albüm Ödülü, Ümit Vaad Eden Sanatçı Ödülü, Yılın Kadın Pop Sanatçı ödülünü kazanmış, doğaya ve çevre konusundaki çalışmalardan dolayı Doğa ve Çevre Derneği’nden Yılın Çevrecisi Ödülü’ne layık görüldü.

90’lı yıllarda fırtına gibi esen Evcimik, verdiği bir röportajda “İmkan verilse Madonna gibi olurum” dedi, ama bizlerin gönlünde her daim öyle oldu. Hayatımıza girdiği günden beri giydiği taytlarıyla dans grubu ve stiliyle kostümlerini taklit etmek çoğumuzun en büyük eğlencesi oldu. Aradan 50 yıl bile geçse modern ve avrupai kliplerini seyrettiğinizde kendinizi yeniden dans ederken bulabiliyorsunuz. Söylediklerinde de bir o kadar haklı, Türkiye’de sanatçı olmak gerçekten çok zor.

Star mertebesine erişmiş sanatçı hariç müzik şirketlerinin çoğu sanatçıların destekçisi olmuyor veya sözlerin anlamlı bile olmadığı tekliler çıkış yapıyor ve gerideki değerli müzisyenlerin üzerine bir çentik atılıyor. Eee haliyle destek olmayınca maddi zorlukların da getirisiyle şans yolu bulamayıp sessizce köşesinde bekleyen o kadar sanatçı var ki… Eminim Evcimik’in dediği gibi her şey farklı olurdu, ama o bizlerin kalbinde gerçek bir Madonna olarak hep kalacak, iyi ki doğdun Yonca Evcimik!

Published On: 1 Eylül 2019Categories: Araştırma, Manşet, Pano