Ağlaması da çoktur, gülmesi de çoktur, her şeyi çoktur…” Sezen Aksu’nun oğlu Mithat Can Özer annesini bu sözlerle anlatıyor. Yalan mı, aşkı delicesine yaşıyor, mutlu olunca kahkahaları Mars’tan duyuluyor. Karşısındakini hem hüzünlendirir hem de güldürür… Harbiye Açıkhava’daki konserinde “Gitme dur n’olursun” derken, birden oyuncak bir atın üzerinde şarkı söyleyebiliyor ya da taklitler yapabiliyor.

Hatırlayanlarınız vardır, 1982’de Laklak’ta mizah yazıları yazdı. Okumak isteyenler Sezen Aksu’nun web sitesinden ulaşabilir. Müzik yapabilmek için yüreği hop ede ede evden ayrıldı, 1975’te ilk 45’liğini çıkardı. Aksu, “Benim başarı öyküsü denilebilecek tek öyküm, babama rağmen o evden çıkıp bu işi yapabilmiş olmam” diye özetliyor her şeyi.

O günden bugüne 400’ü aşkın şarkı yazdı, albümleri dünya çapında 50 milyonun üzerinde sattı. Sen Ağlama albümü Türkiye’de rekor kırdı; 56 hafta hit listesinde başı çekti. Sezen’e liste sorulunca utanarak şöyle diyor, “Bekliyordum ama bu kadarını değil. Ne yalan söyleyeyim, 1 yılı aşkın sürece listelerde kalacağımı sanmıyordum.” 2010’da Amerikan radyosu NPR’ın 50 Büyük Ses listesinde yer aldı.

Bir sürü başarıya ve ilke imza atsa da Sezen Aksu’nun unutamadığı dönem, bizler için de efsane olan Onno Tunç – Aysel Gürel – Sezen Aksu dönemi… Tüm bunlara rağmen hâlâ “Öyle bir şarkı yazmalıyım ki hepsini bastırmalı” diyor. Aklı hep yeni parçalarda. Aşk hakkında şarkılar yazdığından olsa gerek aşk hayatı magazin gündeminden düşmedi. O da hiç gizlemedi zaten. Her hayranı onunla rakı eşliğinde aşk konuşmak istiyor, acılarını anlatmak istiyor. İyi de, onun aşkta iyi olduğunu kim çıkardı?

Milliyet Sanat’tan Asu Maro’ya verdiği röportajda âşık Sezen’i şöyle anlatıyor: “Yerlerde sürünebiliyorsun, hiç kendine benzemeyecek şeyler yapabiliyorsun, bir şey söylerken aslında tam onun tersini söylüyorsun, korkuların yönlendiriyor, üstüne fazladan bir haller geliyor, ‘Rezil oldum’ diye düşünüyorsun, gördüğün halde kendine mani olamıyorsun, yani şahane bir rezillik hali…”

Çok az röportaj veren hatta artık vermeyen sanatçı sahnelere ara verdiğini açıkladığında büyük tepki topladı. Bu ay başında Change.org’da başlatılan “Bu sefer sen Geri Dön Sezen Aksu” kampanyasında binlerce imza toplandı. Aksu dayanamadı, “Ben de sizi çok özledim ama sahneyi değil, anlayacağınızı ümit ediyorum. Sahne dışında her zaman müziğin içindeyim, bırakmaya da niyetim yok yani” dedi. Kim bilir, her an sürpriz yapabilir. Bir yandan otobiyografi kitabını yazıyor, diğer yandan Nazan Öncel’le albüm çalışmaları yapıyor.

Sezen Aksu unutulmaz, unutursanız gökyüzünden size göz kırpar. Zira 2009’da keşfedilen bir gök taşının adı 266854 Sezenaksu…