Gaye Su Akyol turnesinin fotoğraf güncesi

Müzisyenlerin turne günleri nasıl geçiyor? Sahnedeki ihtişamlarını backstage’te koruyorlar mı? Müzisyenlerin sosyal medya hesaplarını takip ederken bu soruların yanıtlarını arıyoruz. Ancak kameralar her zaman açık olmuyor…  Apple Music hikayesi olan ve müzikseverlerin ilgisini çekecek Shot on iPhone: On Tour adında bir proje gerçekleştirdi.

Shot on iPhone: On Tour ile dünyanın dört bir yanından popüler müzisyenleri turne sırasında daha önce kimsenin görmediği açılardan çekilmiş karelerini yayınladı. Hem de ne yayınlamak! Fotoğraflar tüm dünya billboard’larında aynı anda yer alarak şehir sokaklarını adeta bir müzik şölenine çevirdi.

Sanatçıları tanıyan ünlü fotoğrafçıların çektiği fotoğrafların her biri, canlı bir performans için sarf edilen büyük çabayı, sahnede olup bitenlerin ve performans sonrasında yaşananların sanatçının gözüyle nasıl göründüğünü son derece yakın bir bakış açısıyla resmediyor.

Bu özel seriye 16 müzisyen katıldı. Kampanyaya Türkiye’den uzun yurtdışı turne konserleri veren Gaye Su Akyol dahil oldu. İstikrarlı Hayal Hakikattir albümüyle müzik eleştirmenlerinin övgülerini alan Akyol’un fotoğraflarını Furkan Temir çekti. Kampanyanın Türkiye ayağında yer alan sanatçılar arasında Florence+ The Machine, Travis Scott, Skrillex ve Tyler The Creator gibi isimler yer aldı.

AZ IŞIKTA İYİ ÇEKİM SIRRI

Konser performansı esnasında az ışıkta hareket eden bir müzisyeni çekmenin ne denli zor olduğunu bilirsiniz. iPhone kamerasının sunduğu kullanım kolaylığından söz eden fotoğrafçı Furkan Temir’den bir ipucu “Telefonu olabildiğince göğüs kafesine yakın ve iki elinle tut, fotoğrafların bulanık çıkmasının en büyük sebebi titreyen ellerdir. Bu biraz kondisyon işi inanın profesyonel fotoğrafçılar ellerini daha az titretmek için antrenman yapıyorlar. iPhone’un gelişmiş Optik İmaj Sabitleme özelliği de bu titreşimleri büyük ölçüde dengeliyor.”

Apple, dış mekân gösterisinin yanı sıra Florence + the Machine, FKA twigs ve Kamasi Washington’ı konu alan, her biri iPhone XS ile çekilmiş üç mini konser belgeseli de yayınladı. Filmler YouTube, Apple Music ve @Apple IGTV’den izlenebilecek.